ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 Adecco

Powstanie Wielkopolskie. 100-lecie w kameralnym gronie [FOTO, VIDEO]

› Aktualności› Wydarzenia 5 miesięcy temu    28.12.2018
Lidia Sokowicz
komentarzy 12 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Lidia Sokowicz

Znaczna część obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego wyglądała podobnie jak w latach poprzednich. Odbyła się msza św., złożono wiązanki, odpalono race i podświetlono wieżę ciśnień. Nowością było wmurowanie urny z ziemią z pól bitewnych Powstania Wielkopolskiego, którą przywieźli członkowie Stowarzyszenia RoweLove Jarocin.

 

We wrześniu i październiku rowerzyści pojechali na rajdy śladami powstańców. Byli we wszystkich miejscach, w których przelewały krew Jarocińskie Latające Kompanie. Dlatego w środku metalowej tuby oprócz ziemi znalazła się również karta pamięci zawierająca film z trasy. Włożono do niej również elektroniczne wersje dwóch książek wydanych z okazji rocznicy zwycięskiego zrywu niepodległościowego oraz aktualny numer „Gazety Jarocińskiej".

 

 

Następne uroczystości w parku noszącym imię Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego odbędą się w lutym z okazji 100. rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego oraz 150. rocznicy urodzin patrona tego miejsca. Będzie to także okazja, aby uroczyście odsłonić pomnik dowódcy jarocińskich oddziałów. Został on ustawiony w parku już kilka tygodni temu, ale do 27 grudnia nie udało się wykonać renowacji terenu. Do przyszłorocznych uroczystości w tym miejscu mają się pojawić nowe nawierzchnie alejek, oświetlenie, ławeczki oraz tablice edukacyjne.  

 

Z okazji rocznicy wczoraj w muzeum otwarta została wystawa „Jarociniacy w Powstaniu Wielkopolskim 1918/19”. Stanowi ona drugą część ekspozycji „W drodze do niepodległości”, którą można zwiedzać od 11 listopada. W ratuszu można było też zakupić reprint wydanej w 1935 roku książki Stanisława Karolczaka „Z dziejów powiatowego miasta Jarocina 1913-1918. Wojna światowa, konspiracja, rewolucja”. Nieliczni skorzystali z zaproszenia do kina „Echo” na projekcję filmu „Męskie sprawy” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. Po seansie można było porozmawiać z autorem zdjęć - Andrzejem Wolfem oraz Karoliną Czernicka - odtwórczynią roli Gundzi.

 

W trakcie czwartkowych uroczystości przemówienia odczytali wiceburmistrzowie - Bartosz Walczak i Robert Kaźmierczak. W Jarocinie zabrakło burmistrza Adama Pawlickiego, który udał się do Poznania, aby wspólnie z władzami województwa i prezydentem Andrzejem Dudą świetować 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości przed południem odbyły się także w Mieszkowie. Przy tej okazji zapalono też znicze na grobach powstańców znajdujących się na terenie Ziemi Jarocińskiej. Być może brzydka pogoda albo przerwa świąteczna sprawiły, że w obchodach wzięło udział niewielu jarociniaków. Zdecydowanie więcej ludzi było na listopadowych obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (12)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ czy to prawda?
  5 miesięcy temu ocena: 67%  12
  a kogo przedstawiaja postaci ustawione w tym parku w towarzystwie Gorzeńskiego, wielu mówi, ze stoi tam też pomnik Lenina? czy to prawda??? Kto moze dokładnie wyjaśnić kogo przedstawiaja te pomniczki?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Anita
  5 miesięcy temu ocena: 100%  11
  Do Ja nie wszyscy ludzie mają dostęp do Internetu i www.jarocinska... szczegolnie starsi.Jaką trudność sprawiloby reporterom gazety aby napisać o tym w numerze gazety poprzedzające wydarzenie? ???
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ dfff
  5 miesięcy temu ocena: 100%  10
  do ja jarocinska jest za droga zeby ja co tydzien kupowac i nic w niej nie czytac ciekawego !
  ~ Ja
  5 miesięcy temu ocena: 0%  9
  Była obszerna informacja w wydaniu papierowym przed uroczystościami. W wydaniu świątecznym "Gazety Jarocińskiej".
  ~ Dziadzia
  5 miesięcy temu ocena: 0%  8
  Do Ja. Po to kupuję papierową gazetę,żeby się z niej o tak ważnych sprawach dowiedzieć.Możesz sobie wyobrazić,że są mieszkańcy Jarocina,którzy nie wiedzą co to jest http://m.jarocinska.pl/artykul...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Czas Jarocina
  5 miesięcy temu ocena: 100%  7
  Jarocińska sięgnąła poziomu bruku już dawno. Ja czytam portal i kupuje gazetę tylko i wyłącznie z przyzwyczajenia.....mam duży ubaw czytając przede wszystkim informacje na portalu - treść mierna redakcja informacje mierna...szkoda ze tak porządna Gazeta tak dramatycznie obniżyła poziom pod każdym względem
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Zainteresowany
  5 miesięcy temu ocena: 100%  6
  Nie masz do końca racji. Gazeta drukowana nadaje się świetnie do rozpalania w piecu i mycia okien :-)
  ~ Anita
  5 miesięcy temu ocena: 100%  5
  Z całym szacunkiem do gazety jarocińskiego ale to hańba i wstyd żeby zajmować się wiesciami rolniczymi i tematami odległym od naszego miasta a nie poinformować mieszkańców tudzież czytelników że bedzie obchodzona rocznica powstania wielkopolskiego na jarocinskim rynku . Może dlatego nie było wielu mieszkańców .Za to przedstawiciele gj na czele z p.Sokowicz przybyli tłumnie. GJ staje się brukowcem. ..a szkoda!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ja
  5 miesięcy temu ocena: 0%  4
  http://m.jarocinska.pl/artykul...
  ~ Ja
  5 miesięcy temu ocena: 0%  3
  Informacja o obchodach była na www.jarocinska.pl...
  ~ Zainteresowany
  5 miesięcy temu ocena: 100%  2
  Mam pytanie czy redaktorzy GJ są wiecznie zakręceni. Albo brali i coś wdychali skoro widzieli Burmistrza w Mieszkowie. Dla informacji redakcji w Mieszkowie już nie było Burmistrza JArocina. Szlak mnie trafia jak rzeczową jest redakcja...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Fan Lidii Sokowicz
  5 miesięcy temu ocena: 100%  1
  "Zdecydowania więcej ludzi było na obchodach 100-lecia"...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji