Powiększą park im. majora Zbigniewa hrabiego Ostroróg-Gorzeńskiego o połowę

Opublikowano:
Autor:

Powiększą park im. majora Zbigniewa hrabiego Ostroróg-Gorzeńskiego o połowę  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W parku im. majora Zbigniewa hrabiego Ostroróg-Gorzeńskiego rozpoczęły się prace związane z kolejnym etapem jego rewitalizacji. Teren zieleni u zbiegu ulic Hallera i Śródmiejskiej podwoi swoją powierzchnię. W najbliższych tygodniach powstaną tu nowe nawierzchnie alejek, zostaną zainstalowane nowe ławki i oświetlenie.

 

 

Pojawią się też tu panele informacyjno-edukacyjne, które będą opowiadały historię tego miejsca i udziału jarociniaków w Powstaniu Wielkopolskim. Finał tych prac zaplanowany został na 100. rocznicę zakończenia Powstania Wielkopolskiego – 16 lutego i przypadającą 15 lutego rocznicę 150. urodzin patrona tego miejsca – Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego.

 

Park założono w okresie międzywojennym i w 1923 r. nadano mu imię hrabiego Gorzeńskiego. Po II wojnie światowej, nazwę zmieniono na Bohaterów Stalingradu, a później Park Zwycięstwa. – Przywrócenie przedwojennej nazwy temu parkowi było jedynie wstępem do jego rewitalizacji. Chcemy, aby to miejsce stało się kolejnym ważnym punktem, świadczącym o przywiązaniu i czci z jaką jarociniacy podchodzą do bohaterów Powstania Wielkopolskiego – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

1 STYCZNIA W JAROCINIE NASTAŁA NOWA ERA [CZYTAJ TUTAJ]

W miejscu, w którym dziś znajduje się ośrodek zdrowia, w czasie powstania funkcjonowało dowództwo okręgu wojskowego VI obejmującego powiaty jarociński, gostyński, koźmiński, krotoszyński, pleszewski i rawicki. Dowódcą okręgu był major Zbigniew Ostróg-Gorzeński, którego pomnik w otoczeniu rzeźb powstańców stanął w parku w setną rocznicę wybuchu powstania i odzyskania przez Polskę niepodległości.

27 grudnia ubiegłego roku – dokładnie sto lat po tym, kiedy w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie, przy pomniku zakopano okolicznościową urnę z ziemią z pól bitewnych, na których krew przelali bohaterowie Jarocińskich Latających Kompanii. We wrześniu i październiku zeszłego roku członkowie Stowarzyszenia RoweLove Jarocin odbyli rajdy rowerowe szlakiem wspomnianych kompanii. Odwiedzili między innymi Mroczę, Miejską Górkę, Sarnowę. Przywieziona stamtąd ziemia, teraz została złożona przy pomniku mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego. W środku metalowej tuby, oprócz ziemi, znalazła się również karta pamięci zawierająca film z trasy. Włożono do niej również elektroniczne wersje dwóch książek wydanych z okazji rocznicy zwycięskiego zrywu niepodległościowego oraz aktualny numer „Gazety Jarocińskiej".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE