ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1

Powiększą park im. majora Zbigniewa hrabiego Ostroróg-Gorzeńskiego o połowę

› Aktualności› Wydarzenia 5 miesięcy temu    4.01.2019
Lidia Sokowicz
komentarzy 9 ocen 0 / 0%
A A A
Powierzchnia parku zwiększy się o obszar zaznaczony na czerwonoPowierzchnia parku zwiększy się o obszar zaznaczony na czerwono fot. Materiały Urzędu Miejskiego w Jarocinie

W parku im. majora Zbigniewa hrabiego Ostroróg-Gorzeńskiego rozpoczęły się prace związane z kolejnym etapem jego rewitalizacji. Teren zieleni u zbiegu ulic Hallera i Śródmiejskiej podwoi swoją powierzchnię. W najbliższych tygodniach powstaną tu nowe nawierzchnie alejek, zostaną zainstalowane nowe ławki i oświetlenie.

 

 

Pojawią się też tu panele informacyjno-edukacyjne, które będą opowiadały historię tego miejsca i udziału jarociniaków w Powstaniu Wielkopolskim. Finał tych prac zaplanowany został na 100. rocznicę zakończenia Powstania Wielkopolskiego – 16 lutego i przypadającą 15 lutego rocznicę 150. urodzin patrona tego miejsca – Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego.

 

WICEBURMISTRZ NIEZADOWOLONY Z PODEJŚCIA NAUCZYCIELI. POWIEDZIAŁ O TYM PUBLICZNIE [ZOBACZ TUTAJ]

 

Park założono w okresie międzywojennym i w 1923 r. nadano mu imię hrabiego Gorzeńskiego. Po II wojnie światowej, nazwę zmieniono na Bohaterów Stalingradu, a później Park Zwycięstwa. – Przywrócenie przedwojennej nazwy temu parkowi było jedynie wstępem do jego rewitalizacji. Chcemy, aby to miejsce stało się kolejnym ważnym punktem, świadczącym o przywiązaniu i czci z jaką jarociniacy podchodzą do bohaterów Powstania Wielkopolskiego – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

1 STYCZNIA W JAROCINIE NASTAŁA NOWA ERA [CZYTAJ TUTAJ]

W miejscu, w którym dziś znajduje się ośrodek zdrowia, w czasie powstania funkcjonowało dowództwo okręgu wojskowego VI obejmującego powiaty jarociński, gostyński, koźmiński, krotoszyński, pleszewski i rawicki. Dowódcą okręgu był major Zbigniew Ostróg-Gorzeński, którego pomnik w otoczeniu rzeźb powstańców stanął w parku w setną rocznicę wybuchu powstania i odzyskania przez Polskę niepodległości.

27 grudnia ubiegłego roku – dokładnie sto lat po tym, kiedy w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie, przy pomniku zakopano okolicznościową urnę z ziemią z pól bitewnych, na których krew przelali bohaterowie Jarocińskich Latających Kompanii. We wrześniu i październiku zeszłego roku członkowie Stowarzyszenia RoweLove Jarocin odbyli rajdy rowerowe szlakiem wspomnianych kompanii. Odwiedzili między innymi Mroczę, Miejską Górkę, Sarnowę. Przywieziona stamtąd ziemia, teraz została złożona przy pomniku mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego. W środku metalowej tuby, oprócz ziemi, znalazła się również karta pamięci zawierająca film z trasy. Włożono do niej również elektroniczne wersje dwóch książek wydanych z okazji rocznicy zwycięskiego zrywu niepodległościowego oraz aktualny numer „Gazety Jarocińskiej".

O ROCZNICOWYCH OBCHODACH ZWIĄZANYCH Z POWSTANIEM WIELKOPOLSKIM [CZYTAJ TUTAJ]

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ nika
5 miesięcy temu ocena: 50%  9
to był harbia ktory nic nie robił tylko sciagał haracz zokolicznych wiosek ktore nie wiadomo dlaczgo był jego
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarock
5 miesięcy temu ocena: 83%  8
Moim zdaniem na tym portalu powinien być moderator. Jakiś poziom trzeba trzymać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Robcio policzy
5 miesięcy temu ocena: 41%  7
Kicem ze szczęścia! Będzie więcej miejsca dla pocztów sztandarowych. Jupi!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ qq
5 miesięcy temu ocena: 0%  6
ty to masz dopiero dałna z przerzutami
~ wrocławska 56
5 miesięcy temu ocena: 94%  5
jestem ciekaw czy zniknie ten dziki parking przed blokiem.buractwo postawiło tablicę teren prywatny i wielkie pony.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wroclawska 56
5 miesięcy temu ocena: 63%  4
Proboszcz to powinien wiedzieć gdzie przyjmują
~ czy to pomysły absolwenta z Tworek?
5 miesięcy temu ocena: 36%  3
to już przestało być śmieszne,
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Larum grają
5 miesięcy temu ocena: 79%  2
Seby i Janusze oraz Grażyny i Halyny nie będą widzieli z okien bloku swoich samochodów na parkingu . I to ich boli najbardziej :(((
~ ...
5 miesięcy temu ocena: 70%  1
Co Ci przeszkadza? Park?