R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M A

Po 70 latach Żołnierze Wyklęci mają pomnik w Jarocinie

› Aktualności 10 miesięcy temu    24.05.2018
Anna Konieczna
komentarzy 13 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. A. Konieczna

W miejscu, gdzie funkcjonariusze komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa dokonali mordu na ppor. Józefie Rosadzie i kpr. Stanisławie Pawlaku - przy al. Niepodległości został odsłonięty pomnik upamiętniający tych zamordowanych Żołnierzy Wyklętych oraz wszystkich członków organizacji niepodległościowych, które działały w Jarocinie i na terenie całego powiatu jarocińskiego.

 

R E K L A M A

Inicjatorem budowy obelisku jest Stowarzyszenie „Pamięć”.

W uroczystości wzięli udział członkowie rodzin zamordowanych żołnierzy, kombatanci, poczty sztandarowe, żołnierze z jarocińskiej jednostki wojskowej oraz przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarzyści.

 

- Panie poruczniku Józefie, panie kapralu Stanisławie my dzisiaj tu jesteśmy, bo wy oddaliście swoje życie za ojczyznę. Możemy się nią teraz cieszyć - wolną i niepodległą. Bardzo wam za to dziękujemy - powiedział poseł Piotr Kaleta z PiS-u.

 

Rys historyczny oraz wspomnienie ppr. Józefa Rosady i kpr. Stanisława Pawlaka przedstawił prezes Stowarzyszenia „Pamięć” Andrzej Gogulski. Odczytano także listy okolicznościowe, między innymi od prezydenta Andrzeja Dudy.

Pomnik poświęcił proboszcz parafii Chrystusa Króla ks. Rafał Sobieraj. Uroczystość przy pomniku poprzedziła msza święta w intencji zamordowanych Żołnierzy Wyklętych oraz wszystkich członków organizacji niepodległościowych, które działały w Jarocinie i na terenie powiatu jarocińskiego.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (11)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Lusia
10 miesięcy temu ocena: 87%  11
A może Pan Andrzej Gogulski zająłby ,,swoją Pamięć'' zabytkami związanymi z Taczakiem ,bo są w ,,Niepamięci'' ,jest też jeszcze grób powstańca styczniowego ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lusia
10 miesięcy temu ocena: 100%  10
,, a więc do pracy'' hej ,ho,hej ho do pracy by się szło - niestety w tych ,,stowarzyszeniach'' są członkowie którzy robia wszystko żeby nie robić nic. Mają taką nieodpartą potrzeba ,,należenia gdzieś'' i może Pan Andrzej wie a jak nie, to w krótkim czasie się dowie. Ci których Pan (i) wymienił z pewnością nie wiedzą, a raczej nie chcą wiedzieć.
~ a więc do pracy
10 miesięcy temu ocena: 39%  9
Szanowna Pani Lusiu, pięknie że pani pisze o zabytkach, pan Andrzej na pewno o tym wszystkim wie, tylko że w Jarocinie od wielu lat istnieje Stowarzyszenie Ochrony zabytków, którym kieruje dr Staszak, to jest jego domena, są w Jarocinie też inne stowarzyszenia które zajmują się podobno historią, Klub Regionalistów, Towarzystwo Historyków, Stowarzyszenie im. ks. Niedżwiedzińskiego, tam są wybitni ludzie w tych Stowarzyszeniach
~ Chichot historii
10 miesięcy temu ocena: 75%  8
Czy Miro - sławny przecinał wstęge przy pomniku "Żołnierzy Wyklętych" zamordiwanych przez miejscowe UB ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ maj 2018
10 miesięcy temu ocena: 100%  7
Pani Anno, czym mamy się cieszyć : wojną i niepodległą.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
~ maj 2018
10 miesięcy temu ocena: 50%  6
Dziękuję za poprawienie błędu.
~ Obserwator
10 miesięcy temu ocena: 46%  5
Gratuluję wykonawcom pomnika - ciekawe czy da się jeszcze poprawić błąd w pisowni... bo z lekka razi w oczy...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ !!!!!!!!
10 miesięcy temu ocena: 100%  4
obserwator nic nie rozumie chyba tylko kasę, widać jego sformułowania
~ Obserwator
10 miesięcy temu ocena: 44%  3
dak sobie luz Nie chodzi o to czy raziło kłamstwo czy nie. Skoro ktoś skasował pieniądze za pomnik - powinien zrobić to bezbłędnie. Pamiętaj, że różnią jest "zrobić komuś Laskę" a "zrobić komuś Łaskę"
~ dak sobie luz
10 miesięcy temu ocena: 86%  2
a nie raziło cię przez tyle lat jarocińskie kłamstwo i to ze funkcjonariusze UB byli w Jarocinie na stanowiskach? uważasz że brakujące "o" to wydarzenie na miarę historii??? daj sobie luz przyjacielu
R E K L A M A
R E K L A M A