ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1

PIT-37 kto powinien rozliczyć się tą deklaracją?

› Praca 5 miesięcy temu    22.01.2019
Artykuł sponsorowany
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

PIT-37 jest jedną z najpopularniejszych deklaracji podatkowych w Polsce. Nie zmienia to faktu, że grono podatników uprawnionych do jego użycia zostało ściśle określone przez ustawodawcę i nie można tego formularza stosować dobrowolnie. Złożenie deklaracji na nieprawidłowym formularzu podatkowym powoduje konieczność jego korekty i może powodować negatywne konsekwencje dla podatnika.

 

PIT-37 podstawowe informacje o podmiotach

Pouczenie na temat przeznaczenia każdego formularza podatkowego znajduje się najczęściej bezpośrednio na dokumencie deklaracyjnym. Warto zwrócić na nie uwagę i zapoznać się z nim oraz powołanymi aktualnymi przepisami. PIT-37 to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu, a formularz przeznaczony jest dla podatników, którzy:

  1. Uzyskali przychody ze źródeł położonych na terytorium RP (podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej) wyłącznie za pośrednictwem płatników lub innych podmiotów obowiązanych do sporządzenia imiennej informacji o wysokości tych dochodów (przychodów

  2. Nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej,

  3. Nie są obowiązani doliczać do uzyskanych dochodów dochodów małoletnich dzieci,

  4. Nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych,

  5. Nie odliczają tzw. minimalnego podatku dochodowego.

PIT-37 jak złożyć deklarację podatkową?

PIT-37 można przygotować w dwóch podstawowych formach oraz jednej nowej - usłudze zaproponowanej przez Ministerstwo Finansów. Po pierwsze, podatnikom cały czas zostaje tradycyjna forma rozliczenia deklaracji podatkowej – mogą przygotować papierową wersję druku księgowego i złożyć go osobiście lub przesłać listem poleconym, za pośrednictwem Poczty Polskiej. Drugą opcją jest skorzystanie z wersji elektronicznej PIT-37, czyli tak zwanych e-deklaracji. Przy użyciu specjalnych aplikacji do wypełniania PIT, udostępnianych przez ministerstwo lub profesjonalne firmy finansowo-księgowe, podatnik może pracować nad PIT-37 na swoim komputerze, a następnie przesłać go przez Internet uzyskując Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). W programach e-file status wysyłki sprawdzany jest automatycznie, a UPO przypisywane do konkretnego dokumentu jaki wysłałeś, dlatego nigdy go nie zgubisz, a także możesz go zawsze otrzymać na swój adres e-mail. Trzecią formą wprowadzaną od 2019 roku, jest usługa uruchamiana od lutego 2019 roku, nazwana „Twój e-PIT”. Będzie to opcja skorzystania z deklaracji wygenerowanej automatycznie przez KAS – taki rodzaj deklaracji będzie można w ograniczonym zakresie zmienić, zaakceptować, odrzucić lub zostawić bez działania – wtedy 30 kwietnia urząd uzna ja za założoną.

Podsumowanie i rekomendacje

Jak widać, w wielu wypadkach może okazać się, że podatnik powinien rozliczyć się na innej deklaracji, niż PIT-37. Najpopularniejsze pomyłki dotyczą wypełnienia deklaracji PIT-37 zamiast PIT-36 i odwrotnie. Te dwie deklaracje są podobne, jednak nie identyczne, zaś obowiązek wyboru prawidłowego formularza ciąży na podatniku. Dla osób, które nie wiedzą, który PIT wybrać, rekomendowanym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Mogą to być albo zawodowi księgowi lub biura rachunkowe, albo specjalne programy finansowe i księgowe. Niektóre programy komputerowe, dostępne na przykład do pobrania w Internecie, umożliwiają wsparcie na etapie wyboru deklaracji, poprzez odpowiedź na kilka podstawowych pytań – dzięki temu, krok po kroku specjalny program może pomóc w wyborze PIT, na przykład PIT-37.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A