Palisz śmieci? Szkodzisz nawet nienarodzonym dzieciom

Opublikowano:
Autor:

Palisz śmieci? Szkodzisz nawet nienarodzonym dzieciom - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Spalanie odpadów w przydomowych piecach to nagminny proceder w naszym kraju. Do redakcji regularnie dzwonią mieszkańcy Ziemi Jarocińskiej skarżąc się na sąsiadów wrzucających do pieców co popadnie.

Po czym poznać, że ludzie palą odpady lub przedmioty, które z piecem nie powinny mieć nic wspólnego? Przede wszystkim po gryzącym dymie. - Na ulicy Wrocławskiej, koło szkoły w Ciświcy ludzie palą jakimiś śmieciami. Wystarczy wieczorem godzinę pograć w piłkę, aby zacząć się krztusić. To nagminny proceder, który trwa od kilku lat - mówi jeden z interweniujących.

Udowodnienie komuś, że spala niedozwolone rzeczy jest trudne, bo trzeba złapać go na gorącym uczynku. Jednak jeśli się to nie uda, nie można udawać, że problem nie istnieje. Palenie śmieci ma negatywny wpływ nie tylko na atmosferę, ale także odbija się na naszym zdrowiu i życiu, co potwierdzają badania naukowe. - Badania w jednoznaczny sposób potwierdzają bezpośredni związek między zanieczyszczeniem powietrza, zapyleniem pochodzącym z różnych źródeł a częstotliwością występowania incydentów sercowo-naczyniowych - mówił niedawno na naszych łamach prof. dr hab. n. med. Paweł Buszman, prezes zarządu Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

Nieświadomość szkodzi

Palenie odpadów to nie jedyny problem dla atmosfery i ludzkiego zdrowia. Powietrze „trują” też złe gatunki węgla. - Tak naprawdę te najgorsze z nich powinny być spalane w specjalnych zakładach ciepłowniczych lub elektrowniach, gdzie są założone filtry i odprowadzane są gazy. Z ciężkiego przemysłu jest dużo mniejsze zagrożenie niż kiedyś. Najbardziej niebezpieczne jest właśnie palenie tanim węglem w starych kotłach, w starych piecach. Sami sobie robimy krzywdę - przestrzegał profesor.

Możliwe skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem:

Drogi oddechowe: problemy z oddychaniem, podrażnienia gardła, oczu i nosa, kaszel, katar, zapalenia zatok
Serce: zawał, niewydolność, nadciśnienie, choroba niedokrwienna
Płód: bezpłodność, przedwczesny poród
Mózg: problemy z koncentracją, stany depresyjne, choroba Alzhaimera, udar
Płuca: astma, nowotwór płuc, częstsze infekcje dróg oddechowych

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE