ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AA1 - Fundacja_procent
R E K L A M AStimi Stihl B1 01_2020
R E K L A M A

Oddali mieszkania tym, którzy są w trudnej sytuacji [GALERIA]

4 miesiące temu    8.10.2019
Anna Konieczna
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
Uroczyste otwarcie rozbudowanego domu z mieszkaniami chronionymiUroczyste otwarcie rozbudowanego domu z mieszkaniami chronionymi fot. A. Konieczna

Przy ulicy Zacisznej w Jarocinie znajduje się niezwykły dom. Mieszka tam 27 osób. Są niepełnosprawne, ale nie tylko. Niektórzy trafili tam, bo znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej czy rodzinnej. Takich osób jest coraz więcej, dlatego dom został rozbudowany.

 

 

Dom z mieszkaniami chronionymi przy ulicy Zacisznej funkcjonuje od 2008 roku. W budynku przy ulicy Zacisznej było do tej pory 20 mieszkań o powierzchni około 20 m2. Każde składa się z salonu z sypialnią, aneksu kuchennego oraz łazienki.

 

 

W niektórych mieszkają pojedyncze osoby. Ale są i takie, gdzie lokatorami są dwie albo trzy spokrewnione ze sobą osoby, na przykład małżeństwa albo rodzice z dorosłym dzieckiem. Obecnie mieszka tam 27 takich osób. Dla chętnych mieszkańców Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej dostarcza obiady.

 

 

Zdaniem Igora Armina, dyrektora MGOPS-u, zapotrzebowanie na mieszkania chronione jest coraz większe. Na liście oczekujących jest kilkanaście osób.

 

 

- Jest coraz więcej osób starszych, schorowanych albo niepełnosprawnych, które potrzebują pomocy. Niekoniecznie trzeba je od razu kierować do Domów Pomocy Społecznej, bo po pierwsze nie ma tylu miejsc, a po drugie koszty są o wiele większe. Chodzi nam też o to, żeby te osoby, które całe życie tu mieszkały, nie zrywały więzi z Jarocinem - zaznacza szef MGOPS-u.

 

 

Dlatego podjęto decyzję o rozbudowie budynku przy ulicy Zacisznej [więcej na ten temat czytaj TUTAJ]. Dzięki temu powstało 9 dodatkowych mieszkań chronionych. Będą się do nich mogły wprowadzić osoby, które mają orzeczenie o niepełnosprawności i są w trudnej sytuacji materialnej oraz rodzinnej [o tym pisalismy także TUTAJ].

 

 

Na parterze nowego obiektu swoją siedzibę będzie miał Środowiskowy Dom Samopomocy [więcej na ten temat czytaj TUTAJ], który w tej chwili mieści się w jarocińskim MGOPS-ie przy ulicy Wrocławskiej. - Tu jest znacznie większa powierzchnia, dlatego z 25 uczestników, którzy są tam obecnie, chcielibyśmy zwiększyć do 40 - wyjaśnia Igor Armon. I dodaje: - Te obie placówki są powiązane, ponieważ kilku uczestników ŚDS-u tu mieszka.

 

 

W nowej części powstała także duża sala rehabilitacyjna, z której będą mogli korzystać mieszkańcy domu oraz uczestnicy ŚDS-u. Przewidziany jest również gabinet lekarza rodzinnego i pielęgniarki.

 

 

- Chcielibyśmy, żeby lekarz był na miejscu na przykład raz w tygodniu. W tej chwili każda osoba, która tu mieszka ma swojego lekarza i musi do niego za każdym razem jechać. A to są ludzie starsi, często schorowani czy niepełnosprawni. Gdyby gabinet był na miejscu, to byłoby dla nich o wiele wygodniej - zaznacza Armon. - Zastanawiam się nawet, czy nie wprowadzić całodobowego nadzoru medycznego pielęgniarki czy opiekunki medycznej na wypadek, gdyby w godzinach popołudniowych czy nocnych komuś coś się stało, żeby w razie potrzeby wezwać lekarza czy udzielić pierwszej pomocy - wyjaśnia dyrektor MGOPS-u.

 

 

I dodaje: - Chcielibyśmy zapewnić mieszkańcom jak najwięcej kompleksowych usług tu na miejscu, ale nie chcielibyśmy iść w kierunku DPS-u. Naszym założeniem jest, aby zachować swobodę i samodzielność mieszkańców, żeby oni jednak czuli, że to jest ich dom, a nie typowa placówka opiekuńcza.

 

 

Na tyłach budynku planowane jest urządzenie ogródka i części rekreacyjnej.

 

- Nowy budynek, z tym który już istnieje, utworzyły podkowę. W środku powstało miejsce, którego zagospodarowaniem mogliby się zająć mieszkańcy i uczestnicy ŚDS-u. Mogłaby to być dla nich jakaś forma terapii i rehabilitacji - zaznacza szef jarocińskiej opieki społecznej.

 

 

Prace przy rozbudowie mieszkań chronionych w Jarocinie rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku. Prowadziła je firma Hadrzyński z Kotlina. Dwukondygnacyjny budynek, który powstał ma około 600 m2 powierzchni.

 

 

Koszty rozbudowy to ok. 1,9 mln zł, z czego: 855 tys. zł (45%) stanowi bezzwrotne dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego, 855 tys. zł (45%) to pieniądze z gminy Jarocin oraz 190 tys. zł (10%) wykłada Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które jest właścicielem budynku przy ulicy Zacisznej.

 

 

Ci, którzy chcieliby zamieszkać w mieszkaniu chronionym powinni złożyć wniosek w jarocińskim ośrodku pomocy społecznej. - Ja tylko zwalnia się miejsce, jest od razu zajmowane - przyznaje dyrektor placówki.

 

 

Z kolei koszty utrzymania mieszkania chronionego wahają się od 500 zł do 700 zł miesięcznie w zależności od powierzchni i dochodu, w tę kwotę wliczone są opłaty za wszystkie media, na przykład energię czy wodę. Osoby o najniższych dochodach nie płacą za mieszkanie, robi to za nich gmina.

 

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (4)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Kamrox
  4 miesiące temu ocena: 0%  4
  Cudowne dzieło, wspaniałe. Miłość bliźniego więcej znaczy niż pieniądze, wspaniała inicjatywa.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Heh
  4 miesiące temu ocena: 86%  3
  Igor Armin? Hahahaha brawo dziennikarzyno
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Dorota
  4 miesiące temu ocena: 40%  2
  Wspaniałe dzieło Panie burmistrzu Adamie Pawlicki.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ SiP
  4 miesiące temu ocena: 86%  1
  "Niektórzy trafili tam, bo znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej czy rodzinnej. Takich osób jest coraz więcej, dlatego dom został rozbudowany". Jak takich osób jest coraz więcej, skoro pis mówi, że jest dobrze i będzie coraz lepiej. Czyli jest gorzej wbrew zapewnieniom rządzącym.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  R E K L A M A