ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AA1 - Fundacja_procent
R E K L A M AStimi Stihl B1 01_2020
R E K L A M A

O wojnie, ale i o wymarłych zwierzętach. Nowy numer "Zapisków" w sprzedaży

› Aktualności› Wydarzenia 5 miesięcy temu    11.09.2019
Lidia Sokowicz
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
 fot. Materiały organizatora

Dostępny jest nowy numer „Zapisków Jarocińskich”. Jego motywem przewodnim jest co prawda II wojna światowa, ale w wydawnictwie znajdziemy też tekst o wynikach badań archeologicznych z Nowego Miasta oraz opis fauny Ziemi Jarocińskiej w przeszłości, z uwzględnieniem m.in. gatunków wymarłych.

 

 

 

Zeszyt otwiera rys biograficzny postaci, która odegrała kluczową rolę w powiecie jarocińskim w latach 1939-1945. Dr Bogumił Rudawski z Instytutu Zachodniego w Poznaniu podjął próbę charakterystyki landrata Jarocina Petera Orlowskiego, jego życiowych losów oraz kariery zawodowej. Już od młodzieńczych lat był on przesiąknięty nacjonalistyczną ideologią, a w okresie sprawowania swej najważniejszej w życiu funkcji miał ogromny wpływ na okupacyjną codzienność w powiecie jarocińskim.

 

Przedsięwzięciami budowlanymi na naszej ziemi zajęła się z kolei dr Aleksandra Paradowska z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W pierwszym swym artykule opisała Radliniec – wzorcową wieś niemiecką, w której w 1940 roku wybudowano trzynaście dużych gospodarstw. Następny artykuł Autorka poświęciła planom przebudowy jarocińskiego rynku w okresie okupacji. Nigdy nie została ona zrealizowana, ale zachował się ciekawy materiał ikonograficzny projektów rynku w Jarocinie, który znacząco uzupełnia artykuł w warstwie ilustracyjnej.

 

W dziale „Materiały archeologiczne” Dariusz Andrzejczak przedstawił wstępne wyniki badań wykopaliskowych prowadzonych w 2018 roku przy kościele pw. Św. Trójcy w Nowym Mieście nad Wartą.

 

Numer zamyka artykuł pracowników naukowych Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy po raz pierwszy podjęli próbę opisania fauny ziemi jarocińskiej w przeszłości, uwzględniając między innymi gatunki wymarłe.

Numer dostępny w siedzibie muzeum w ratuszu oraz w czytelni "Pod Ratuszem". Cena - 10 zł.

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A