ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1

Niezwykłe zasadzenie dębów w Parku Radolińskich w Jarocinie

› Aktualności 2 miesiące temu    12.04.2019
Redakcja
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Park Radolińskich w Jarocinie. Sadzenie dębów.Park Radolińskich w Jarocinie. Sadzenie dębów. fot. jarocinska.pl

Kliku ludzi sadzi jedno drzewo. Robią to w bardzo precyzyjny i wyjątkowy sposób. Używają koparek, kotw, pasów i wiertarek. Właśnie rozpoczęto sadzenie 100 nowych drzew w alei dębowej w Parku Radolińskich w Jarocinie.

 

 

Wykorzystują koparkę, każdy dąb sadzony jest przez kilka osób, wszystko wymierzone dokładnie miarką i poziomicą. Tak wygląda sadzenie drzew w Parku Radolińskich w Jarocinie. Aleja dębowa wzbogaci się o 100 nowych okazów.

 

To dęby szypułkowe. Każdy o obwodzie około 30 cm. Drzewa posadzone zostaną w miejsce tych, które kilka miesięcy temu wycięto ponieważ były chore, zniszczone i zagrażały bezpieczeństwu spacerowiczów. Zapewniano wówczas, że aleja dębowa zostanie jednak odnowiona i wiosną rozpocznie się nasadzanie drzew. Dlaczego drzewa zostały wycięte [zobacz tu]

 

W tym tygodniu do parku wjechał ciężki sprzęt i rozpoczęto nasadzanie. Dęby wkładane są w doły ze specjalnie przygotowanym podłożem, w którym jest hydrożel i nawóz. Ma to zagwarantować roślinom utrzymanie wilgoci nawet w czasie suszy. Przy sadzeniu wykorzystywane są kotwy i pasy.

 

- Postawiliśmy na estetykę, dlatego drzewa są sadzone z użyciem specjalnych systemów mocujących. Bryłę korzeniową utrzymują trzy kotwy stalowe. Reguluje to wzrost pnia nie uszkadzając tym samym korzeni – opowiada dr inż. Marzena Jeleniewska-Jankowska inspektor prac w drzewostanie.

 

 

Sadzenie dębów powinno się zakończyć w przyszłym tygodniu. To jednak nie koniec. Jesienią rozpocznie się sadzenie grabów w alei, która jest najdłuższa w Europie. Według zapewnień gminy w parku przybędzie aż 600 sztuk tych wyjątkowych okazów. W sumie w Parku Radolińskich ma zostać posadzonych 1000 nowych drzew.

 

Prace przeprowadzane są w ramach projektu: „Rozwój systemu zieleni w Jarocinie, obejmujący parki, skwery i zieleń przyuliczną”, na który gmina Jarocin pozyska ponad 12 mln zł dotacji z UE.

W jaki sposób sadzone są drzewa i zabezpieczane? ZOBACZ KONIECZNIE WIDEO

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mama
2 miesiące temu ocena: 0%  6
W parku jest teraz pięknie ale niektóre alejki są tak nierówne, że ciężko iść tam na spacer z dzieckiem, przejechać wózkiem w niektórych miejscach to tragedia. Czy będzie to wyrównane?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Aqq
2 miesiące temu ocena: 75%  5
A może podadzą w końcu drzewa w mieście. Mnóstwo drzew zostało wyciętych, a nic nie posadzono w zamian.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dąb
2 miesiące temu ocena: 100%  4
Pełen profesjonalizm był jakieś pięć lat temu kiedy za czasów burmistrza M pan S posadzil dęby w parku i wszystkie pousychaly. Dobrze ze teraz pilnuje prac pani inspektor od drzewostanu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Byk
2 miesiące temu ocena: 0%  3
Brawo Michał Sołtys pełen profesjonalizm!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wody trzeba!
2 miesiące temu ocena: 75%  2
Trzeba podlewać! Koniecznie! Czasem montuje się rurki doprowadzające wodę pod roślinę, aby korzenie rozrastały się w dół. Podlewać trzeba regularnie regularnie! Duże drzewko - duża transpiracja! Estetyka jest ważna, ale ważniejsze, żeby drzewka się przyjęły. Potem podpory można zawsze usunąć. W końcu drzewa sadzi się na ponad sto lat. Hydrożel??? Woda, woda, woda... Nic tego nie zastąpi! Podlewać trzeba, proszę Pani! A tu na filmie widać, że suchym piachem zasypali.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ktoś
2 miesiące temu ocena: 20%  1
Pani Jeleniewska, Pani się Nobel należy za wynalezienie hydrożelu, który przez wiele lat oddaje roślinie nawóz. Pani świat od głodu uratuje.....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji