ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1

Niebezpieczne upały - jak sobie z nimi radzić?

› Aktualności 3 miesiące temu    11.06.2019
Anna Kopras Fijolek
komentarzy 7 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. fotolia

Polska znajduje się pod wpływ zwrotnikowych mas powietrza, które płyną do nas znad Afryki. Stąd ponad 30 stopni Celsjusza - w cieniu! W kolejne dni ma być jeszcze bardziej gorąco.

 

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali pomarańczowe alerty. Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą m.in. województwa wielkopolskiego, a więc również naszego terenu. Obowiązują co najmniej do środy, do wieczora. Przewiduje się, że upalne dni nie będą należały do rzadkości, tym bardziej trzeba się na nie odpowiednio przygotować i nie lekceważyć ostrzeżeń.

 

Gorąco będzie nam dokuczać. Nawet w nocy temperatury mogą nie spadać poniżej 20 stopni Celsjusza. Może to niekorzystnie wpływać na jakość naszego wypoczynku, powodując trudności z zasypianiem. Ograniczone możliwości wypoczynku i regeneracji mogą z kolei potęgować uczucie znużenia i senności w następnych dniach.

 

Ze względu na możliwość występowania odczucia duchoty (gdzieniegdzie również w godzinach nocnych) osobom starszym, przewlekle chorym i dzieciom, w najcieplejszej porze dnia zalecany jest odpoczynek w miejscach klimatyzowanych lub zacienionych i przewiewnych.

 

Upał to pojęcie meteorologiczne opisujące stan pogody, gdy temperatura powietrza przy ziemi przekracza +30 °C. Fale upałów stają się coraz częstsze i intensywniejsze w ostatnich latach, z powodu globalnego ocieplenia klimatu. Podobnie jak w przypadku mrozów, fale upałów stanowią zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci i osób w podeszłym wieku oraz osób cierpiących na przewlekłe schorzenia.

Co oznaczają poszczególne stopnie ostrzeżeń meteorologicznych?

1 stopień

Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

2 stopień

Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.

3 stopień

Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności.

Zadbaj o swoje zdrowie

 

Pij dużo wody Najlepiej pić wodę mineralizowaną lub wodę z solą niejodowaną, ponieważ nie mamy w organizmie zwykłej wody, tylko płyn fizjologiczny, który posiada wielką gamę minerałów. Żeby je uzupełnić, trzeba właśnie pić wodę mineralizowaną.

Schładzaj ciało Bierz kąpiel. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie stawiane są kurtyny wodne, korzystaj z nich. Chroń głowę Załóż kapelusz lub czapkę albo osłoń głowę chustką.

Chroń oczy i skórę Zakładaj okulary przeciwsłoneczne. Stosuj kremy z odpowiednim filtrem (im wyższy, tym skuteczniejszy). Chronisz się w ten sposób przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Jeśli to możliwe, nie wychodź w upał z domu Ta rada dotyczy szczególnie osób w podeszłym wieku oraz dzieci. Jeśli wychodzisz, staraj się przebywać w chłodnych lub zacienionych miejscach.

Unikaj wysiłku fizycznego

Nie pij alkoholu - odwadnia organizm

W ciągu dnia zamknij i zasłoń okna

Noś lekką i przewiewną odzież, najlepiej z włókien naturalnych i w jasnych kolorach.

Myśl nie tylko o sobie Nie zostawiaj w autach dzieci ani zwierząt. Pamiętaj, by przed wyjściem z domu zostawić swoim pupilom wodę w misce (można też zostawić otwarte drzwi od łazienki, by tam, leżąc na kafelkach, mogły się ochłodzić).

Jeśli zrobi ci się słabo

Wysoka temperatura obciąża nasz układ krążenia. Gdyby pod wpływem gorąca zrobiło nam się słabo, możemy sami sobie pomóc w prosty sposób - poprzez przykucnięcie, czyli ułatwienie powrotu krwi do serca i tym samym dotlenienie mózgu. W ten sposób uchronimy się przed omdleniem.

Jeśli zauważysz objawy przegrzania organizmu:

- przyspieszony oddech,

- temperaturę,

- nudności,

- zawroty głowy,

- dreszcze

zadzwoń na nr 112 lub 999.

 

https://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/RCB_BEZP_UPALY_1-PNG.png?fbclid=IwAR2xGd-Fi-cNZEanEbEaXLM1WLFzwEnAtzFC1JvnxOQ0yg4spVYiM-A7TNQ

 

ZOBACZ TEŻ

https://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/upa%C5%82-poradnik-24062014.pdf?fbclid=IwAR02o09P4MXW1Fvxb6jHk_VdKX9g-YXQk-f_OiP3G3_NgMLQLKj3OPOCZPg

 

https://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/RCB_BEZP_UPALY_1-PNG.png?fbclid=IwAR2xGd-Fi-cNZEanEbEaXLM1WLFzwEnAtzFC1JvnxOQ0yg4spVYiM-A7TNQ

 

ZOBACZ TEŻ - STRACILI WSZYSTKO W POŻARZE DOMU. MOŻESZ IM POMÓC. JAK?

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (7)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ;-)
3 miesiące temu 7
jak tam jarocinioki mocie wode w kranach ? :-)))))))))
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ buz
3 miesiące temu 6
"optymalna temperatura w biurze powinna wynosić pomiędzy 22 a 25 st."
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jacekpl
3 miesiące temu 5
Gdzie podziały się polewaczki http://wroclife.pl/wp-content/...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jacekpl
3 miesiące temu 4
z Wykopu dla lubiących betoN https://www.wykop.pl/cdn/c3201...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Poldi
3 miesiące temu 3
Polecam http://realne-randki.pl...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ale
3 miesiące temu 2
Ale we wlasnym ogrodzie... :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pol
3 miesiące temu ocena: 100%  1
popływało by się w basenie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A