ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M A

Nauczyciele weszli w spór z dyrektorami szkół. Czym to grozi?

› Aktualności 6 miesięcy temu    9.02.2019
Anna Konieczna
komentarzy 40 ocen 1 / 0%
A A A

Nauczycielskie związki zawodowe gminy Jarocin weszły w spór zbiorowy z dyrektorami szkół publicznych. Czego żądają pedagodzy i czym grożą, jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione?

 

- Wysłaliśmy pisma do dyrektorów i oczekujemy w najbliższych dniach na odpowiedź z ich strony - mówi Hanna Czerniak, szefowa jarocińskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, który w ten sposób przyłączył się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.

 

[o rekrytacji do publicznych szkół i przedszkoli w gminie Jarocin - piszemy TUTAJ]

 

Od kilku miesięcy trwa batalia nauczycieli z ministerstwem edukacji o podwyżki wynagrodzeń. Żądana podwyżka to 1.000 zł od 1 stycznia tego roku.

 

Przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego kilka razy spotkali się z minister Anną Zalewską. Rozmawiali o żądaniach płacowych. Nie doszli jednak do porozumienia. Prezes zarządu głównego ZNP Sławomir Broniarz poinformował, że w związku z tym zapadła decyzja o strajku. Jak wyjaśnił - będzie on oznaczał „całkowite powstrzymanie się od pracy bez udawania, że zajmujemy się dziećmi”.

 

Podkreślił, że szkoły i przedszkola zostaną wcześniej poinformowane o strajku. Na pytanie, czy nauczyciele zaczną strajkować w terminach zbieżnych z egzaminami szkolnymi, odpowiedział, że „jest to poważnie brane pod uwagę”.

 

Jak sytuacja wygląda w Jarocinie. Czy rodzice muszą liczyć się z tym, że ich pociechy pozostaną w domu zamiast iść do szkoły?

 

Hanna Czerniak informuje, że jarociński oddział ZNP wysłał w ubiegłym tygodniu do dyrektorów szkół z gminy Jarocin pisma z powiadomieniem o wejściu w spór zbiorowy.

 

 

- To jednak nie oznacza przeprowadzenia akcji strajkowej. Żeby przystąpić do strajku, trzeba przejść całą procedurę. Przedstawimy nasze żądania. Później jest powołanie mediatora i ustalenie protokołu rozbieżności. I dopiero wtedy możemy wejść z referendami do szkół. I to w tych referendach nauczyciele wypowiedzą się, czy chcą przystąpić do strajku - tłumaczy szefowa jarocińskiego ZNP.

 

 

Zdaniem Czerniak na przeprowadzenie całej procedury potrzebny jest co najmniej miesiąc. - Dopiero wtedy będę mogła odpowiedzieć na pytanie, czy w Jarocinie będzie strajk nauczycieli - zaznacza.

 

["rozkład jazdy" tegorocznych studniówek - zobacz TUTAJ]

 

Sprawa dotyczy tylko szkół publicznych. - Nauczycieli w placówkach niepublicznych nie obowiązuje Karta Nauczyciela. Kierują nimi stowarzyszenia - stwierdza nauczycielka.

 

Dyrektorzy szkół po otrzymaniu pism od ZNP o wejściu w spór zbiorowy, przygotowali odpowiedzi.

 

- Niestety, finanse naszej szkoły nie powalają na spełnienie żądań dotyczących podwyżki wynagrodzeń. W związku z tym moja odpowiedź na pismo będzie odmowna. Właśnie ją przygotowałem - mówi Roman Przybylski, dyrektor Zespołu Szkół w Cielczy.

 

 

Z kolei Robert Kaźmierczak, wiceburmistrz Jarocina odpowiedzialny między innymi za sprawy oświatowe zaznacza:

 

 

- W tym roku musimy dołożyć do oświaty około 4 miliony złotych. Po raz pierwszy od kilkunastu lat subwencja oświatowa nie wystarcza nawet na wynagrodzenia nauczycieli. Przy tych pensjach, które są do tej pory i przy bardzo zracjonalizowanej sieci szkół, jaka jest w gminie Jarocin na wynagrodzenia w oświacie brakuje 1,5 miliona.

 

Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli zatrudnionych w szkołach publicznych podległych gminie Jarocin skutkowałaby dodatkowych wydatkiem w ciągu roku od 6 do 8 milionów złotych.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  

Redakcja

+ 0 głosów: 1 (0%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (42)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ GminAjarocin
5 miesięcy temu ocena: 100%  42
Stawka w niepublicznej 1650,
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Szok
5 miesięcy temu 41
Naprawdę, masakra gdzie tak placa?
~ masakra
6 miesięcy temu ocena: 100%  40
A może byście tez podali stawki płac w szkole niepublicznej w gminie jarocin??
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ RAtujcie
6 miesięcy temu ocena: 100%  39
Dlaczego nikt nie zajmie się szkołami niepublicznymi na naszym terenie?????
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tylko pytam?
6 miesięcy temu ocena: 97%  38
tylko pytam bo już się taka info rozniosła, czy to prawda czy tylko plotka że były wicestarosta obecny członek na etacie w powiecie Drzazga ma pracować jak pójdzie na emeryturę jako koordynator w dwójce u p. Bierły za ok 6 klocków? czy Gazeta moze to potwierdzić?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ samuel
6 miesięcy temu ocena: 100%  37
Koordynator czego? Gówna psiego !
~ Też tylko pytam
6 miesięcy temu ocena: 100%  36
Koordynator czego????
~ Dorcia
6 miesięcy temu ocena: 100%  35
A Jan Szczerbań z około 8 tys na m-c - to skandal - bo ja w niepublicznej szkole mam 2450 na -m-c za 40 godzin tygodniowo a on ile 18-18 godzin i tyle ????
~ uwolnij się z marksizmu
6 miesięcy temu ocena: 50%  34
'Ładny" przykład dla dzieci, tego się nauczą też.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Powiat
6 miesięcy temu ocena: 67%  33
A p.Czerniak pracuje w powiatowej oświacie i tam nie strajkują, starostwo ma pieniądze dla belfrów, Zarząd nie odda swoich bejmów dla nauczycieli ? To strajk dotyczy tylko szkół w Gminie Jarocin ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Samuel
6 miesięcy temu ocena: 90%  32
Starostwo ma bo Mira$288 na podstawie zmyślonych zarzutów wydrenował kasę ze stowarzyszeniowych schronisk turystycznych.
~ ar
6 miesięcy temu ocena: 87%  31
No spoko... Może nauczyciele głodem nie przymierają, ale to naprawdę odpowiedzialna i trudna praca... Nauczyciele walczą po prostu o godne wynagrodzenie za swoją pracę. A jeśli jakiś nauczyciel okaże się niekompetenty, to istnieją przecież mechanizmy ich wychwytywania... Tacy nie wytrzymują długo! A jak się nie podoba Wam, że dzieciaki muszą same w domu zakuwać, bo nauczyciel nic nie wytłumaczył, to nie tu piszcie, ale do kuratorów oświaty, itd. Narzekaniem nic się nie zdziała!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jola
6 miesięcy temu ocena: 100%  30
a czego nauczy szafarz z zalesia ?
~ anna
6 miesięcy temu ocena: 100%  29
Do ar nie tumaczyc nauczycieli ktorzy nie tlumacza bo sami maja kiepska wiedze wiemy w jakich czasach zyjemy dzisiaj nauczycielem moze byc bye kto kiedys to trzeba bylo spelniac jakies kryteria ale obecnie to porazka
~ ar
6 miesięcy temu ocena: 82%  28
Wszyscy nie są tacy źli!
~ Tico
6 miesięcy temu ocena: 48%  27
Podwyżki???? A niby za co???? Lekcja trwa 45 minut z tego 5 minut sprawdzenie obecniści 10 minut pytania 5 minut sprawdzenie kto nie ma zadania domowego i ile zostaje tej lekcji? Powiedzą 5 zdań na temat i koniec lekcji później dzieciaki muszą kuć w domu żeby zdać kartkówkę!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ana
6 miesięcy temu ocena: 31%  26
Chyba będzie spokój. Na WP przeczytałam, że pani minister podpisała kwit by wypłacać nauczycielom 160 zł więcej. Zawsze coś. Tusek przez 5 lat nie dawał nic. I PO wyleciała.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gość
6 miesięcy temu ocena: 67%  25
podpisała i napisała, tylko trzeba to zrozumieć http://www.wokolszkoly.edu.pl/...
~ PiS da!
6 miesięcy temu ocena: 89%  24
PiS da!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Miki
6 miesięcy temu ocena: 41%  23
Podejmijcie druga pracę macie wystarczajaco dużo czasu żeby to zrobić drodzy nauczyciele.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jacekpl
6 miesięcy temu ocena: 100%  22
proces destrukcji trwa do posłuchania wykład https://www.youtube.com/watch?...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 1234
6 miesięcy temu ocena: 64%  21
Do mik: zmęczony, biedny i głodny pracownik sklepu spożywczego to zły pracownik. Chcesz być przez zaksięgowania obsługiwany i nie polecisz na skargę do kierownika, że pani jest niemiła? Tylko nie pisz, że trzeba się było uczyć bo to banał. Każdy kto wykonuje swoją pracę rzetelnie powinien dostać godziwą pensje a najniższa krajowa zdecydowanie do niej nie należy. Nie pisz o głodnych nauczycielach bo to jest śmieszne
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ to jest ważny temat ale szkoda że temat tak ważny dla mieszkańców jak sytuacja szpitala została przez gazetę wykasowana
6 miesięcy temu ocena: 83%  20
To skandaliczna sytuacja z jarocińskim szpitalem, a może pani starostowa Lidia Czechak boi się z jakichś powodow dokonać zmian w szpitalu? a może komuś atki układ pasuje? jeżeli tak to są działania na szkodę interesu publicznego i majątku powiatu co doprowadzi opstatecznie do bankructwa jarocińskiego szpitala. Zastanawia tylko fakt że pani Lidia CZechak starostowa siedzi cicho i nic nie działa, nie wyjaśnia mieszkańcom, nie wyjaśnia radzie powiatu, niczego nie mówi o niczym nie informuje, to skanadliczna sytuacja.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zrozumiała?
6 miesięcy temu ocena: 86%  19
Nie otrzymali kwoty netto od kwoty 2250 brutto? Czy nie otrzymali aneksu do umowy podwyższajacej wartość podstawy umowy do kwoty 2250? Najnizsza krajowa to kwota jaką pracodawca musi przelać w danym miesiącu, bez konieczności zmiany umowy. Tzw. wyrównanie. Dla przykładu w szpitalu funkcjonują umowy z wartością podstawy 1500 złotych brutto.
~ Zanim coś napiszesz, pomyśl
6 miesięcy temu ocena: 50%  18
Co ty za głupoty wypisujesz o Jarocin Sport?
~ qaz
6 miesięcy temu ocena: 64%  17
Widzę że jesteś alfa i omega, albo na takiego się kreujesz. Jeśli tak bardzo martwi cię szpital, to również powinieneś być zmartwiony spółką Jarocin Sport. Niestety niektórzy pracownicy nie otrzymali podwyżki do najniższej krajowej. Prezes unika z nimi spotkania, wysyła na rozmowy menegera czy kogoś w tym rodzaju. Tłumaczą że spółka jest w złej kondycji i podwyżki nie dostaną. Czy prezes Jarocin Sport wie, że nie robi łaski i muszą mieć podwyżkę do najniższej? A może trzeba to zgłosić do PIP? Może tym się gazeta zainteresuje?
~ ar
6 miesięcy temu ocena: 100%  16
No comment...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lol
6 miesięcy temu ocena: 79%  15
A ja nie strajkuję, bo pracuje w Stowarzyszeniu. Jakbym poszła na L4, to na koncie nic bym nie miała
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ anna
6 miesięcy temu ocena: 100%  14
No własnie co maja zrobic ci ktorzy pracua w przeksztalconych placowkach za najnizsza zadne socjane zadna 13 stka sie nienalezy ale wymagania zeby byc kreatywnym do tego trzeba ludzi czyms zmotywowac niestety a do niepublicznych pracownicy przychodza odchodza tu sa tylko na przetrwanie w oczekiwaniu na miejsce w publicznej placowce
~ wer
6 miesięcy temu ocena: 67%  13
A dzięki komu pracujesz w stowarzyszeniu? Kto pozbył się obowiązku jakie daje ustawa o samorządzie? Tam proszę pretensję kierować!!!
~ Tak
6 miesięcy temu ocena: 70%  12
W jaraczewie tez walą L4 jak leci, tylko dzieci cierpia na tym
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ert
6 miesięcy temu ocena: 100%  11
Do Dyro - zrobią to w czasie godzin dyrektorskich to nadgodzin być nie powinno chyba, ze będą pracować po 15 00
~ Dyro
6 miesięcy temu ocena: 80%  10
Mogą. I wtedy dostaną za nadgodziny, więc zrobią to z przyjemnością.
~ kit
6 miesięcy temu ocena: 81%  9
A dyrektorzy nie mogą ich zastąpić?
~ ANIA
6 miesięcy temu ocena: 54%  8
NAUCZYCIELA CIAGLE MALO I MALO ......
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mik
6 miesięcy temu ocena: 60%  7
Pamiętaj ANIA głodny i biedny nauczyciel to zły nauczyciel. Chcesz by tacy uczyli twe dzieci A może wyślesz je do szkoły prywatnej?
~ uik
6 miesięcy temu ocena: 75%  6
A ile zarabiają w Ratuszu w Jarocinie/ Może tu szukać oszczędności. Moim zdaniem nauczyciele dają społeczności pewną wartość dodaną, która zwróci sie za 10 - 15 lat. Natomiast urzędnicy dzielą nasze pieniądze i jeszcze dostają za to kasę. Myśle tu o stanowiskach kierowniczych
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dorcia
6 miesięcy temu ocena: 100%  5
a ile Szczerbań 8tyś?
~ sobota
6 miesięcy temu ocena: 43%  4
Kurcze ty chyba nie wiesz co piszesz... Jaka wartość? Przecież współczesna młodzież w większości nie potrafi myśleć logicznie nie mówiąc o ogólnej wiedzy, którą zdobywało się kiedyś, czy się jej chciało, czy nie
~ uik
6 miesięcy temu ocena: 86%  3
Już obliczam burmistrzowie średnio na rękę biorą około 10 tys. Rocznie na jednego wypada 120 tys. Jest ich 3 czyli to się równa 360 tys. Biorą to przez 5 lat to się równa 1800 tys a to jest 1,8 mln. A ile brakuje Jarocinowi na wypłaty dla nauczycieli? tylko 1,5 mln. Tylko tych 3 panów policzyłem . Zostają nam jeszcze dyrektorzy kierownicy itp
~ gminnik
6 miesięcy temu ocena: 86%  2
@mdf dlaczego od razu za minimalną? Uważasz, że maksymalna dozwolona prawem wypłata, porównywalna z wypłatami władców miast 10 razy większych i 10 razy bogatszych od PJA jest ok? Przecież to kasa za zarządzanie sypialnią dla miast przemysłowych...
~ mdd
6 miesięcy temu ocena: 55%  1
kto? burmistrz? myślisz, że za minimalną krajową ktoś by się podjął rządzenia miastem?
R E K L A M A