Musieli znaleźć tajne archiwa. Byli też świadkami bombardowania

Opublikowano:
Autor:

Musieli znaleźć tajne archiwa. Byli też świadkami bombardowania - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

70 osób wzięło udział w I Wielkopolskim Rajdzie Szlakiem Policji Państwowej, który odbył się w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Stanowił on okazję do uczczenia 100. rocznicy powołania policji państwowej oraz 80. wybuchu II wojny światowej.

 

.

 

Rajd miał miał charakter pieszego marszu terenowego po lesie, połączonego z elementami gry terenowej i surwiwalu. Uczestnicy  na kilkuosobowe grupy przemierzyli kilkukilometrową trasę, która nawiązywała do trasy ewakuacji funkcjonariuszy policji we wrześniu 1939 r.

 

Uczestnicy ruszając z pałacu w Słupi złożyli rotę ślubowania Policji Państwowej a następnie udali się w kierunku miejsc oznaczonych jako Kutno, Warszawa, Modlin i Zdołbunów. Przed wyruszeniem w trasę każdy z uczestników otrzymał legitymację policyjną bądź dokument zony policjanta. Zadaniem było nauczenie się tych danych, by podczas prowadzonych kontroli umieć podać je polskim żołnierzom czy też funkcjonariuszom NKWD.

 

Na trasie ukryte były też akta personalne policjantów z Jarocina i Pleszewa, które należało odnaleźć i zapamiętać. Uczestnicy musieli także rozszyfrować hasło ewakuacji i popisać się umiejętnościami strzeleckimi.  Po drodze stali się świadkami nalotu niemieckich wojsk, nawiązującego do zbombardowania pod Kutnem pociągu, który ewakuowali się z Krotoszyna i Jarocina policjanci 2 września 1939 r.

 

Po przebyciu około 7 kilometrowej trasy wiodącej leśnym terenem wzdłuż doliny Lutyni, uczestnicy trafiali do pałacu w Witaszycach. Na finał była rekonstrukcja historyczna, która zaprezentowali: GRH III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu, Drużyna Tradycji 70 PP z Pleszewa, Polskie Drużyny Strzeleckie Kompania Wielkopolska i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie. 

 

Rekonstruktorzy odtworzyli w swoim pokazie okres ewakuacji Polaków z Jarocina w dniu 2 września 1939 r, walki z NKWD i aresztowanie polskich żołnierzy i policjantów, a także ich tragiczną śmierć w 1940 r. Inscenizacji towarzyszyła opowieść Tomasza Cieślaka z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu i asp. Agnieszki Zaworskiej z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE