ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1

Mieszkańcy proszą o prom w Dębnie, powiat nadal szuka pieniędzy

› Aktualności› Samorząd 2 miesiące temu    11.04.2019
Anna Kopras Fijolek
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Anna Kopras-Fijołek

Nie wiadomo, kiedy ruszy przeprawa przez Wartę w Dębnie (gm. Nowe Miasto). Pierwotnie planowano, że zostanie uruchomiona w wakacje.

 

W związku z koniecznością wyremontowania promu Starostwo Powiatowe w Środzie Wielkopolskiej zwróciło się z prośbą o pomoc finansową do kilku samorządów: powiatu jarocińskiego oraz wrzesińskiego, a także gmin: Żerków, Nowe Miasto, Krzykosy i Miłosław. Tylko część z nich zadeklarowała wsparcie.

 

Z władzami powiatu jarocińskiego oraz gminy Miłosław będą prowadzone jeszcze rozmowy dotyczące finansowania działalności promu.

 

Mieszkańcy Dębna oraz okolicznych wiosek: Orzechowa, Pięczkowa, Wolicy Koziej oraz Chrzana (gm. Żerków) napisali do starosty średzkiego pismo z prośbą o przywrócenie wiosną przeprawy promowej. Wśród argumentów: prom jest bardzo potrzebny - z uwagi na konieczność dojazdów do pracy, na zakupy, możliwość odwiedzania rodziny, cmentarz znajdujący się w Dębnie jest cmentarzem parafialnym dla mieszkańców Orzechowa i Pięczkowa (znajdujących się po drugiej stronie Warty). Mieszkańcy podkreślają, że przeprawa stanowi też dużą atrakcję turystyczną

 

Na sesji, którą zaplanowano na 25 kwietnia, ma zostać przedstawiony projekt realizacji zadania. Zabezpieczone mają też zostać na ten cel środki w budżecie na ten rok oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

ZOBACZ TEŻ

 

Kalendarium - co działo się w sprawie promu?

29 maja 2018 r. - do Starostwa Powiatowego w Środzie Wielkopolskiej trafia pismo z Zakładu Gospodarki Komunalnej o konieczności remontu promu oraz lin i słupów z uwagi na zły stan techniczny (prom ma ważny przegląd do 16 lipca)

 

27 maja 2018 r. - do ZGK trafia wycena remontu - 292 tys. zł oraz wymiany lin, piaskowania i konserwacji słupów podtrzymujących liny - 124 tys. zł

 

19 czerwca 2018 r. - przekazanie przez ZGK wniosku do powiatu o przeznaczenie dodatkowych środków na generalny remont promu oraz łodzi w wysokości 200 tys. zł

 

26 czerwca 2018 r. - przesłanie do starostwa pisma z zakresem niezbędnych prac remontowych oraz wyceną (koszt remontu samego promu - 128 tys. zł netto, przegląd techniczny - 3.600 zł, wyciągnięcie promu dźwigiem - 1.400 zł netto)

 

6 lipca 2018 r. - skierowanie przez starostę średzkiego prośby o partycypację w kosztach naprawy promu (oszacowanej na 195-210 tys. zł) do starostów wrzesińskiego i jarocińskiego, burmistrzów Żerkowa i Miłosławia oraz wójta gminy Nowe Miasto nad Wartą

 

12 lutego 2019 r. - ponowne skierowanie prośby przez starostę średzkiego do sąsiednich samorządów (starosty wrzesińskiego, starosty jarocińskiego, burmistrzów Żerkowa i Miłosławia oraz wójtów gmin Nowe Miasto nad Wartą oraz Krzykosy) o partycypację w kosztach dzierżawy (przez 6 lat) promu - rata miesięczna wyniosłaby ok. 8.500 zł, dodatkowy koszt obsługi - ok. 7.000 zł

 

12 lutego 2019 r. - przekazanie starosty średzkiemu pisma od mieszkańców Dębna oraz okolicznych wiosek: Orzechowa, Pięczkowa, Wolicy Koziej oraz Chrzana (gm. Żerków) z prośbą o przywrócenie wiosną przeprawy promowej. Wśród argumentów: prom jest bardzo potrzebny - z uwagi na konieczność dojazdów do pracy, na zakupy, możliwość odwiedzania rodziny, cmentarz znajdujący się w Dębnie jest cmentarzem parafialnym dla mieszkańców Orzechowa i Pięczkowa (znajdujących się po drugiej stronie Warty). Przeprawa stanowi też dużą atrakcję turystyczną

 

2 kwietnia 2019 r. - podjęcie decyzji przez zarząd powiatu średzkiego o chęci przejęcia zamówionego przez miejską spółkę "LUKS" (Lider Usług Komunalno-Samorządowych) promu.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Królik
2 miesiące temu ocena: 100%  6
Heniek powiedział, że 800 tysięcy to będzie mało. Jego auto ma już 5 lat i trzeba nowe kupić. Do tego córka ma 18-tkę i trzeba dom wybudować. Heniek jak to skalkulował to powiedział, że musi jeszcze ze swoich dołożyć. Więc 800 tyś. dla Heńka to żaden interes. Jak będzie 1 milion, to Heniek złoży ofertę na remont i pójdzie na drinka do znajomego Królika. Heniek mówił, że jak składa oferty to zawsze chodzi na drinka do Królika, bo to przynosi mu szczęście. Zawsze wtedy wygrywa te przetargi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mania
2 miesiące temu ocena: 100%  5
Zrobiliby w tym miejscu most, ale oczywiście piniendzy nie ma i nie bydzie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do jełopa
2 miesiące temu ocena: 100%  4
Albo tunel.
~ JOL
2 miesiące temu ocena: 75%  3
ŻERKÓW MIGA SIĘ OD DOŁOŻENIA DO PROMU A TO W DUŻEJ MIERZE KORZYSTAJĄ Z NIEGO MIESZKAŃCY NP. CHRZANA, STĘGOSZY I OKOLICZNYCH WIOSEK- PRACOWNIKÓW OZPS I TARKET-U W ORZECHOWIE, BARDZO ISTOTNIE SKRACA IM TO DROGĘ!!!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ LOJ
2 miesiące temu ocena: 100%  2
Wszystkim czterem ?
~ Są rzeczy ważne i ważniejsze
2 miesiące temu ocena: 100%  1
Powiat woli utrzymywać dwóch sekretarzy powiatu jednego niezgodnie z prawem zwolnionego i drugiego partyjnego dublera z PSL. Za chwilę będą utrzymywać dwóch dyrektorów PCPR, jednego niezgodnie z prawem zwolnionego i drugiego partyjnego dublera z PiS. Do tego muszą zapłacić 350.000 odszkodowań za niezgodne z prawem zwolnienia dwóch pracowników przez Teodora Grobelnego z PSL. No i kroplówka dla szpitala rządzonego przez Mazurka z PO, a teraz Szymczaka z PIS. Jak się zatrudnia menadżerów z rodowodem partyjnym, to tanio nie wychodzi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji