R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - BS kredyty do odwołania
R E K L A M A

Kwiaty i znicze na rocznicę Powstania Styczniowego i wyzwolenia Jarocina

› Aktualności› Wydarzenia 11 miesięcy temu    25.01.2018
Lidia Sokowicz
komentarzy 4 ocen 3 / 67%
A A A
 fot. UMiG Jarocin

Powstanie styczniowe. Wyzwolenie Jarocina. Gmina. Powiat. Park. Cmentarz parafialny.

 

R E K L A M A

 

- Jarociniacy ponieśli bardzo duże straty w okresie wojny. 1.182 ludzi zginęło w różny sposób: w bezpośrednich walkach, w czasie rozstrzelania, w obozach koncentracyjnych, dlatego dziś właśnie tym, którzy ponieśli tak wielkie straty, oddajemy hołd, składając kwiaty, zapalając znicze – podkreśliła w trakcie uroczystości zorganizowanej z okazji 73. rocznicy wyzwolenia Jarocina. Lechosława Dębska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Jarocinie. Obchody rocznicowe z udziałem władz samorządowych gminy i powiatu, przedstawicieli związków kombatanckich oraz uczniów jarocińskich szkół odbyły się w środę 24 stycznia przy obelisku w Parku im. Zbigniewa Ostroroga - Gorzeńskiego (przy ul. Hallera). Honorową wartę w trakcie uroczystości pełnili żołnierze 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk im. gen. bryg. Stanisława Taczaka w Jarocinie.

 

Dzień wcześniej, we wtorek 23 stycznia władze powiatowe uczciły 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Cześć uczestnikom zrywu z 1863 roku, oddano zapalając symboliczne znicze przy rodzinnym grobowcu dr Józefa Niklewskiego, znajdującym się na cmentarzu parafialnym. Lekarz polowy powstańców, pełnił też funkcję komisarza obwodowego powstania na miasto Jarocin. Chociaż Powstanie Styczniowe obejmowało zabór rosyjski, to udział w nim wzięło też wielu Polaków z zaboru pruskiego, wśród nich także mieszkańcy Jarocina i okolicznych miejscowości.Mogiły powstańców znajdują się nie tylko na cmentarzu w Jarocinie. W Wilkowyi spoczywa Franciszek Bniński-Mizgalski, a na cmentarzu w Radlinie - Teofil Golski. 

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 2 głosów: 3 (67%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (4)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ samuel
11 miesięcy temu ocena: 62%  4
Zaborcy powiatowi " nie zauważyli " rocznicy i okolicznosci ! Wstyd !!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do buraka z gminy
11 miesięcy temu ocena: 56%  3
chyba ci się coś popierdoliło opalony gminny buraku!!!!!!!!!! O powstaniu styczniowym zapomnieli cwaniaki od Pawlickiego!!!!!!!!!!!!
~ gminnik
11 miesięcy temu ocena: 67%  2
Zginęli "w czasie rozstrzelania". Wot polszczyzna klasy panującej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ starość nie radość
11 miesięcy temu ocena: 64%  1
Czego się spodziewasz po prababci Lesi ?
R E K L A M A
R E K L A M A