R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Kurnik w środku wsi. Co na to mieszkańcy? Zebranie było jednogłośne…

› Gospodarka› Inwestycje ponad rok temu    10.01.2018
Jakub Niewiada
komentarzy 47 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. Janek Marcinkowski

Jarocin. Cielcza. Inwestycje. Budowa kurnika w Cielczy. Kurnik w Cielczy. Kurnik. Dyrektor Wydziału Rozwoju. Inwestor. Sołtys Cielczy.

R E K L A M A

 

Na wtorkowym spotkaniu w Cielczy, dotyczącym budowy kurnika pojawili się Rajmund Banaszyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Jarocinie, Sebastian Walczak, dyrektor Wydziału Rozwoju Urzędu Miejskiego w Jarocinie, a także sam pomysłodawca inwestycji oraz sołtys Cielczy, Julian Zegar [ZOBACZ TUTAJ]

 

Szczegóły budowy obiektu przedstawił Sebastian Walczak, reprezentujący Wydział Rozwoju UM w Jarocinie. Jak wyjaśniał,  inwestycja ma dotyczyć kurnika o pojemności do 4.000 sztuk i maksymalnej powierzchni 700 m2. W projekcie znajduje się także silos o wysokości maksymalnej 12 m i wybieg dla kur o powierzchni 2600 m2.

 

Kurnik ma znajdować się między ulicami Jarocińską i Wąską w Cielczy. Jest to niemalże samo centrum miejscowości [ZOBACZ TUTAJ]

 

Planuje zrobić inwestycje pod nazwą "budowa kurnika z chowem ekologicznym". Każdy z nas posiadał lub posiada do tej pory kurki w swoim gospodarstwie. Nie jest to ferma licząca 50 czy 100 tysięcy kur. A silosy? No muszą być, ponieważ ta pasza musi być gdzieś składowana. Tłumaczenie, że będzie smród? Proszę państwa, no żyjemy na wsi. Gdzie ja mam to zrobić? W Jarocinie? W Poznaniu? Nie ma takiej możliwości. I niech nikt mi nie mówi, że mam kupić sobie 5 hektarów w Radlinie, bo tam jest pole. Takie kury trzeba posiadać przy własnym mieszkaniu, jest to praca 24/h. Jajka jakie chcę produkować, to jajka z chowu ekologicznego (...) - tłumaczył swój pomysł inwestor Tomasz Jarecki.

 

Na odpowiedź mieszkańców nie trzeba było długo czekać. Uczestnicy zebrania od razu zaczęli przedstawiać swoje argumenty przeciw budowie obiektu:

 

- Podejmujemy grube pieniądze na to, żeby zapach z oczyszczalni zlikwidować. Za chwilę robimy nową inwestycję, z której będą kolejne zapachy. Ja naprawdę jeżdżę po różnych wsiach, gdzie są kurniki czy hodują gęsi i naprawdę tego nie idzie wytrzymać. To jest jeszcze gorsze niż ta oczyszczalnia - mówił jeden z mieszkańców. - W tym rejonie, gdzie ma powstać ten kurnik, są same domki jednorodzinne, tam nie ma żadnych rolników, żadnej hodowli kurek czy bydła - dodaje.

 

 

Przedstawiciel UM, który kilka razy apelował o spokój wyjaśniał, że procedurę dopiero podjęto i niczego jeszcze nie przesądzono.  - Żadna decyzja nie została jeszcze wydana, a my doskonale wiemy, jaki jest oddźwięk społeczny do tej inwestycji - powiedział Sebastian Walczak.

 

Wielu z mieszkańców argumentowało, że kurnik w centrum miejscowości może powodować uciążliwe zapachy, co z kolei może skutkować spadkiem wartości ich działek, w które zainwestowali duże pieniądze. Sebastian Walczak stwierdził, że inwestycja jest dopiero na początkowym etapie. - Gmina nic nie buduje, nic nie zarzuca - tłumaczył.  - Kurnik to sprawa indywidualna inwestora.

 

Sołtys Cielczy zapytał dyrektora czy wtorkowe zebranie, ma jakiś wpływ na dalsze losy tej inwestycji?

 

Wszystkie państwa wnioski zostaną w decyzji uwzględnione. Ja przyjmuję to spotkanie jako informacyjne, na los procedury to zebranie wpływu nie ma. Jedyny wpływ to taki, że wiemy, jaki jest odbiór społeczeństwa w sprawie tej inwestycji - odpowiedział Sebastian Walczak.

 

Pod koniec spotkania jedna z mieszkanek zaproponowała głosowanie dotyczące kurnika. 130 osób zebranych na sali wiejskiej w Cielczy jednogłośnie było przeciwne inwestycji.

 

Co myślicie o inwestycji? Czy rzeczywiście wieś jest nieodpowiednim miejscem na budowę kurnika? 

ZOBACZ RELACJĘ WIDEO

Więcej o sprawie w najnowszym wydaniu Gazety Jarocińskiej.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (50)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mieszkanka z Cmentarnej
12 miesięcy temu ocena: 33%  50
Dobra rada do inwestora sprzdaj ziemie i kup dzialke na inwestycje na uboczu nikt nie zazdrosci ci tej inwestycji szkoda ze nam nikt nie zazdrosci smrodu z oczyszczalni ci co pisza ze my zazdroscimy to niech inwestor to wreszcie zrozumie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkanka z Cmentarnej
12 miesięcy temu ocena: 33%  49
Dosyc smrodu mamy z oczyszczalni nastepny smorod a nikt nie mysli o cmentarzu wiadomo ze to jest wyzej jak cmentarz wszystko bedzie z na naszej ulicy czy inwestor pomyslal o innych chyba nie tylko o sobie chcesz budowac to kup ziemie na uboczu i howaj swoje niby ekologiczne jaja A TY JAJA ROBISZ Z CAŁEJ WSI I WACHAJ SMRODY SAM
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Telemaniak
12 miesięcy temu ocena: 100%  48
TV już w drodze... Będzie się działo...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ luk
ponad rok temu ocena: 83%  47
Ok. Biznes. Wszystko można zrozumieć, przekonaj wszystkich że nie będzie to uciążliwe, ... a ty inwestorze walczysz z ludzmi z którymi mieszkasz. .....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ luk
ponad rok temu ocena: 89%  46
Ty5, BARDZO DOBRY POMYSŁ! !!!!! niech udowodni może wszystkich przekona. .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
~ ty5
ponad rok temu ocena: 91%  45
Proponuję inwestorowi zorganizować wycieczkę mieszkańców lub delegację do fermy gdzie nie śmierdzi. ....jeśli takie są? ??
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Yyy
ponad rok temu ocena: 18%  44
Mój synak dziś powiedział : mama ,kury znoszą jajka a nie makaron :-)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ JAJO
ponad rok temu ocena: 87%  43
A może tu chodzi o sprzedaż tańszych jaj z fermy jako droższe ekologiczne ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Szymon
ponad rok temu ocena: 25%  42
Tu nie chodzi o smród tylko o pieniądze. Mieszkańcy zazdroszczą i tyle
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec wsi
ponad rok temu ocena: 79%  41
Proszę Pana, jakie pieniądze niech Pan nie bedzie smieszny ! Zapraszamy na Wąską po powstaniu tego ,na pewno bedzie pięknie ! Każdy ma tyle ile ma i może to zawdzięczać sobie i miec do siebie pretensje lub nie. Chodzi o komfort i jakość życia po powstaniu inwestycji !
~ Bolek
ponad rok temu ocena: 100%  40
A mój wpis usununięty.Niewygodny dla władzy!Precz z cenzurą!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jajko
ponad rok temu ocena: 86%  39
Nawet gazeta z nim bo komentarz wymazali który napisałem hm 15 lat w branży z kurami widocznie koledzy z gazety średzkiej to pisklaczki he he
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tofik
ponad rok temu ocena: 82%  38
Branża mundurowa mniej śmierdziała
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec wsi
ponad rok temu ocena: 67%  37
Jako mieszkańcy ulicy, przy której ma się znajdować kurnik mowimy głośne NIE dla tej inwestycji ! Nie życzymy sobie kolejnych nieprzyjemnych zapachów i kurzu. Dzieci chorują na alergie wziewną, przyjmują codziennie leki by normalnie życ i funkcjonować bez skurczu mięśni oskrzelowych, zaczerwienionych oczu i co? mają się wyprowadzić, bo będą codziennie w nocy na SOR-ze z atakami astmy ? Mają siedzieć zamknięte w domu ? To jest niedorzeczne, by w środku wsi pod samym nosem mieszkańców miało powstać TO co pogorszy jeszcze bardziej komfort i jakość życia, który i tak jest juz regularnie zakłócany przez oczyszczalnie ! Siedzisz latem przy grillu z gośćmi i się wstydzić, stoisz przy kaplicy na pogrzebie i nie wiesz, w którą stronę głowe okręcić i nabrać powietrza, a gdy powstanie kurnik lepiej nie będzie ! Pełno owadów, kurz i smród. Mieszkańcy, sąsiedzi nie pozwólmy na powodzenie tej inwestycji w tym miejscu. Myślę, że wielu Panu kibicuje, ale niech Pan tą inwestycje przeniesie na teren gdzie nikomu to przeszkadzać nie będzie, a napewno wtedy i My będziemy Panu kibicować. Zwróci Pan sobie dobre imię i szacunek na wsi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Janusze ze wsi Cielcza
ponad rok temu ocena: 52%  36
A czy oczyszczalnia w Cielczy wyrosła wczoraj? Szczędziło się na działce to jest jak jest. Nieruchomości przy oczyszczalni zawsze będą tańsze - parę złotówek w kieszeni zostało, ale jaką ceną? Trzeba było się wybudować gdzieś, gdzie oczyszczalni w pobliżu nie ma. Mieszkańcy Jarocina mogą mieć pretensję o ZGO - bo gdy kupowali działki, inwestycji nie było i burmistrz zafundował takiego śmierdziela, ale z oczyszczalnią sprawa chyba prosta i jednoznaczna.
~ Hjkl
ponad rok temu ocena: 52%  35
Ma takie prawo to pobuduje
~ terminy
ponad rok temu ocena: 77%  34
my w Golinie zostaliśmy oszukani przez własnego sołtysa Żyto nie dopilnował terminów, nie powiadomił mieszkańców o pismach od burmistrza czy sanepidu. Terminy na odwołania przepadły. Dlaczego mają być kury w Cielczy bo w Golinie ma być ich ubój. Już ktoś zwęszył interes
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ HE HE
ponad rok temu ocena: 90%  33
PAN J ZEGAR BĘDZIE NACZELNYM KOGUTEM W CIELCZY !!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ styczeń 2018
ponad rok temu ocena: 88%  32
Da radę, bo widać, że już taki troszku wiekowy i ten brzuszek. Mówią, że dobry kogut to chudy.
~ Smakosz
ponad rok temu ocena: 53%  31
Lubię jajecznicę, którą robię z jajek. Jajka są od kur a kury mieszkają w kurniku na wsi. Cielcza to wieś. Wszystko się zgadza.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 007
ponad rok temu ocena: 45%  30
Panie TOMASZU Jarecki życzę panu powodzenia i aby panu się udało
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wieś
ponad rok temu ocena: 63%  29
Byle poza Cielcza
~ Ciotka z cielczy
ponad rok temu ocena: 45%  28
Niech wam śmierdzi zwłaszcza Banaszynskiemu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Walnij się zdrowo w łeb !!!
ponad rok temu ocena: 76%  27
...
~ zbyś
ponad rok temu ocena: 47%  26
wystarczy, że facet może się na tym dorobić i to kole ludzi najbardziej
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Karol
ponad rok temu ocena: 54%  25
Co ciekawe jak się ktoś żle wypowie o mieszkańcach wsi zawsze znajdzie się jakiś rolnik z komentarzem, że wieś nas żywi i co byśmy zrobili.... bla bla bla. A teraz na wsiach nie można stawiać kurników. Mieszkacie na wsi a nie na przedmieściach metropolii, chyba liczyliście się z tym, że będą tam gospodarstwa?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxxx
12 miesięcy temu ocena: 0%  24
Piszesz sam nie wiesz o czym
~ Natalia
ponad rok temu ocena: 68%  23
Jestem Przeciwna Kurnikowi w Środku Naszej wsi Nie Chcę by znowu śmierdziało
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Smakosz Jaj
ponad rok temu ocena: 59%  22
A jak Pawlicki biegał za ubojnią kurczaków w Golinie to miałaś z Banaszyńskim coś przeciw tej inwestycji? A gdzie tam, bo wtedy to był ROZWÓJ. Teraz poczujecie czym pachnie ten ROZWÓJ w waszej wsi.
~ Byłem na referendum
ponad rok temu ocena: 79%  21
Czy w takim przypadku to nie Gmina powinna pomóc znaleźć potencjalnemu inwestorowi odpowiedniego miejsca do prowadzenia działalności. Rozumiem, że ten Pan chce to zrobić blisko swojego domu, ale trzeba brać pod uwagę życie innych ludzi. Gmina powinna wskazać inne miejsca, w których taka inwestycja nie będzie stanowić problemu i zaproponować dogodne warunki ze swojej strony o ile oczywiście będzie się to wiązało z nowymi miejscami pracy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ olaboga
ponad rok temu ocena: 85%  20
A wogóle jak te kury dowiedzą się że nikt ich nie lubi, cała wioska nienawidzi, z nerwów nie będą nieśc...... A inwestora Animals pozwie za psychiczne znęcanie się nad zwierzętami.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Goliniak
ponad rok temu ocena: 60%  19
Brawo mieszkańcy Cielczy, blokować jak tylko się da .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Aaaa
ponad rok temu ocena: 64%  18
Racja jest po obydwu stronach. Każdy ma prawo do komfortu zamieszkania.ale też właściciel ziemi na wsi ma prawo do inwestycji....ciekawe co gmina zrobi. Golina tego niewybaczy jeśli decyzja gminy będzie negatywna.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kuma Pelagia z Ciotowa
ponad rok temu ocena: 36%  17
A ja znam takich co to nawet bąki w kościele puszczają . Sam słyszałem . I Boga się nie boją .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lok
ponad rok temu ocena: 88%  16
Jajka ekologiczne i silosy do paszy. Jak są jajka nieekologiczne to czym są kury karmione ? Może ekologiczne mają paszę z Chin dostarczaną koleją. a nieekologiczne drogą morską?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Haha
ponad rok temu ocena: 53%  15
Najlepsze jest to ze głosowali przeciw.Co to da i tak możecie zrobić głosowanie jeszcze w czasie mszy w kościele.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Emu1
ponad rok temu ocena: 52%  14
Jeśli na wsi nie można budować kurników, obrzeża czy środek nie ważne ale gdzie w takim razie? ,dzisiaj nic się ludziom nie podoba ,wszystko przeszkadza ,może przestańmy jeśc ,żyjmy powietrzem podtruwanym czystym dymem wychodzacym z niektórych kominów, jedząc korzonki jakieś tam wydłubane z ziemi i nie narzekajmy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jjjj
ponad rok temu ocena: 62%  13
-Emu1 chciałbyś mieć pod nosem kurnik?
~ Mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 70%  12
W Cielczy jest ogromny problem z "zapachami" z oczyszczalni ścieków Ścieki do tejże oczyszczalni spływają z gminy i ościennych innych gmin Tylko osoby żyjące tu czy przejeżdżające zdają sobie sprawę z tego jak duży to jest problem Na domiar złego ma powstać w środku wsi na tzw reprezentatywnej ulicy kurnik który stan powietrza znacząco pogorszy Chodzi po prostu o komfort mieszkania Każdy zasługuje na godne warunki mieszkaniowe bez uciążliwych zapachów itd To nie jest niechęć względem tego pana czy jego pomysłu Chodzi tylko o godność i samopoczucie mieszkańców które po raz kolejny w Cielczy próbuje być zdegradowane.
~ Koleś2
ponad rok temu ocena: 67%  11
Śmierdzieć będzie i to nie podlega dyskusji. To nie miejsce na takie inwestycje. Wiem że jajka podrożały i inwestor myśli że zrobi interes życia, ale nie pozwólmy na to.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ty
ponad rok temu ocena: 44%  10
Jest ROZWOJ
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ koleś
ponad rok temu ocena: 65%  9
Kurnik usytuowany ma być na górce po środku działki tj. nad budynkami przy ulicach Jarocińskiej, Cmentarnej i Wąskiej - jak będzie padał deszcz lub przyjdą roztopy to wszystkie gówna popłyną w dół, a o smrodzie w upalne dni już nie wspomnę. I to ma być inwestycja? Takie rzeczy buduje się na obrzeżach wsi, w miejscach nie kolidujących, nie utrudniających życia innym mieszkańcom. Jestem zdecydowanie za NIE takim inwestycjom.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ains
ponad rok temu ocena: 61%  8
Nie widze takiej możliwości postawienia kurnika w samym centrum wsi. Niech gmina sprzeda inwestorowi tereny inwestycyjne bo mamy je. Nie potrzebny szum i dyskusje wina leży po stronie władz gminy złe rozporzadzanie inwestorami
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kamil
ponad rok temu ocena: 78%  7
Ten soltys niech sie lepiej wezmie za drogi w Cielczy , bo nastepne wybory moze miec przegrane.Chyba jest juz Pan wypalony i nie chce się Panu ... Pozdrawiamy z Łakowej i czekamy za zrobieniem porzadnej drogi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nie będę głosował na ZJ
ponad rok temu ocena: 76%  6
Oj śmierdzący ten Rozwój Skazanego za ... I ZJ :-)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ miś
ponad rok temu ocena: 58%  5
ludzie czego chcecie od tego inwestora, stara się, ma pomysł na zdrową żywność, a Wam smród przeszkadza. dobrze, że Wam żarcie nie śmierdzi, bo sami nie wiecie czego chcecie. mieszka na wsi i ma do tego prawo. niech się każdy za robotę weźmie, tak jak on to będzie ok. trzymam za inwestora kciuki, niech postawi kurnik i udowodni tym co im śmierdzi
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ijgf
ponad rok temu ocena: 63%  4
A Ty chyba na wsi nie byłeś i nie wiesz jak śmierdzą kurze odchody, ciekawe czy byłbyś zadowolony gdyby po kilku latach mieszkania w danym miejscu ktoś postawił ci pod nosem kurnik?!
~ Xxxx
ponad rok temu ocena: 46%  3
Niech buduje kurnik nawet na rodzie w cielczy przynajmiej praca bendzie!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ praca dla "pisarza"
ponad rok temu ocena: 100%  2
Jaja "bendom" na tym"rodzie w cielczy"
~ #rozwój
ponad rok temu ocena: 75%  1
Wybrał Rozwój! :D
R E K L A M A
R E K L A M A