Karta Dużej Rodziny dla siedemdziesięciolatka? O co chodzi?

Opublikowano:
Autor:

Karta Dużej Rodziny dla siedemdziesięciolatka? O co chodzi? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Już czwarty rok rodziny wielodzietne mogą starać się o Kartę Dużej Rodziny. Do czego ona uprawnia, co można zyskać mając taką kartę, kto może się o nią postarać i jak zmieniły się zasady programu KDR?

 

Karta Dużej Rodziny to nic innego jak system zniżek dla rodzin wielodzietnych. Liczba instytucji i firm, które oferują takie zniżki rodzinom systematycznie się powiększa. Wszystkie miejsca oferujące zniżki powinny być opatrzone logo: „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

 

Kartę przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek jednego z członków rodziny. Jej posiadacze mogą korzystać z systemu zniżek i dodatkowych uprawnień. Mają możliwość korzystania z oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju.

 

W Jarocinie KDR wydaje Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

 

 

- Mamy prawdziwy bum, jeśli chodzi o karty. Zmieniły się przepisy i teraz o taką kartę mogą się dla siebie starać wszyscy rodzice co najmniej trójki dzieci - niezależnie od wieku tych dzieci - wyjaśnia Martyna Huma, która koordynuje wydawanie KDR w jarocińskim MGOPS-ie. Obecnie w systemie KDR w gminie Jarocin jest 508 zarejestrowanych kart. Od czasu zmiany przepisów, czyli od nowego roku mamy 146 wniosków. Dla porównania w drugim półroczu ubiegłego roku było ich 34 - dodaje.

 

 

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą z niej korzystać dożywotnio, a dzieci do 18. roku życia lub do ukończenia nauki - maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Natomiast osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

 

Od 1 stycznia 2018 roku Karta Dużej Rodziny wydawana jest także w formie dokumentu elektronicznego (aplikacji). Od tego czasu każdy członek rodziny wielodzietnej po złożeniu wniosku o przyznanie jednocześnie karty w formie tradycyjnej jak i elektronicznej otrzyma je bezpłatnie.

 

Aplikacja KDR na smartfony posiada kilka funkcji:

- rodzic może posiadać na swoim smartfonie Karty swoich dzieci oraz małżonka

- aplikacja umożliwia wyszukiwanie partnerów KDR wg kategorii, lokalizacji, frazy

- funkcja geolokalizacji pozwala na wyszukiwanie partnerów udzielających zniżek w okolicy przebywania użytkownika aplikacji

- użytkownik aplikacji może dodawać partnerów KDR do listy „ulubionych”

- aplikacja pozwala także na przekazywanie informacji członkom rodzin wielodzietnych zarówno o aktualnych zniżkach i nowych partnerach, jak i konieczności złożenia wniosku przed terminem ważności karty, na przykład w przypadku dzieci przed 18 rokiem życia

- aplikacja umożliwia logowanie się poprzez szybki dostęp - podając kod pin

 

Elektroniczna wersja KDR cieszy się dużym zainteresowaniem. - Są takie sytuacje, że przychodzi do nas na przykład siedemdziesięcioletni rodzic uprawniony do karty i on się wręcz domaga, żebyśmy mu wydali kartę na telefon - mówi Martyna Huma z jarocińskiego MGOPS-u.

 

Szczegółowe informacje na temat Karty Dużej Rodziny można znaleźć na stronie Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: https://www.gov.pl/web/rodzina/dokumenty-potrzebne-do-zlozenia-wniosku

 

Oraz na stronie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarocinie: http://www.mgopsjarocin.pl/karta-duzej-rodziny/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE