ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1

Kamery wypatrują pożarów w lasach

› Aktualności› Wydarzenia 2 miesiące temu    9.04.2019
Elżbieta Rzepczyk
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Widok z kamerWidok z kamer fot. Materiały Nadleśnictwa Jarocin

Ponad 400 tys. zł wydało Nadleśnictwo Jarocin na nowoczesny system kamer, które obserwują lasy.

 

Wszystko po to, by móc jak najszybciej zareagować w przypadku pożaru. Zamontowano je na trzech wieżach tzw. „dostrzegalniach”.

Do ubiegłego roku teren monitorowany był przez człowieka na wieży znajdującej się w leśnictwie Małoszki na tzw. górze Bismarcka (Konwaliowej) w gminie Krzykosy oraz za pomocą kamery umieszczonej na wieży „telewizyjnej” w Żerkowie [ZOBACZ TUTAJ]

 

Obecnie jest to możliwe dzięki nowoczesnym obrotowym kamerom przekazującym obraz z rozdzielczością w standardzie HD umocowanym na obu wymienionych „dostrzegalniach” oraz na nowo wybudowanej wieży na terenie Ośrodka Szkółkarsko-Nasiennego przy ul. Poznańskiej 34 w Jarocinie. Tam też znajduje się Punkt Alarmowo- Dyspozycyjny wyposażony w specjalistyczne urządzenia telewizyjne, przeznaczone do obserwacji obszarów leśnych Nadleśnictwa Jarocin przy wykorzystaniu komunikacji radiowej i z możliwością cyfrowego przesyłania obrazu oraz danych.

 

Oprogramowanie systemu analizujące obraz z trzech kamer jednocześnie umożliwia m.in. automatyczne wykrycie dymów lub pożarów i ustalenie ich lokalizacji z dokładnością do 0,1°.

Pracownicy Punktu mogą sterować pracą trzech kamer za pomocą dedykowanego pulpitu zintegrowanego z trzyosiowym joystickiem. Obserwacja dokonywana jest na czterech 40 calowych monitorach HD.

Na wieży zlokalizowanej w środku lasu (góra Bismarcka) zasilanie urządzeń odbywa się za pomocą ogniw fotowoltaicznych.

 

Całość inwestycji kosztowała ponad 400 tys. zł.


Wysokości wież:

Ośrodek Szkółkarsko- Nasienny 44,5 m z odgromnikiem, wysokość posadowienia kamery 41,5 m

Góra Bismarck 35 m ze stanowiskiem obserwatora (kamery) na wysokości 32,5 m

Wieża Emitel w Żerkowie 78,95 m, wysokość posadowienia kamery 64 m


W lasach obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Leśnicy apelują o wzmożoną ostrożność podczas wizyt w lesie, bo przy panującej obecnie pogodzie jedna iskra może wywołać ogromny pożar [ZOBACZ TUTAJ].

 

 

W Nadleśnictwie Jarocin odnotowano już pierwsze pożary. Paliło się w Dąbrowie, Murzynowie Leśnym, Tarcach [ZOBACZ TUTAJ]

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!