ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AOrlen_A1

Jedną z największych gmin w powiecie stać na... pół kilometra drogi [SONDA+ AKTUALIZAJA]

› Aktualności› Samorząd 3 miesiące temu    4.03.2019
komentarzy 27 ocen 0 / 0%
A A A
Droga na os. 700 - lecia w ŻerkowiDroga na os. 700 - lecia w Żerkowi fot. Karina Muszalska

To druga pod względem wielkości gmina w powiecie jarocińskim. Mieszka tam ponad 10 tysięcy ludzi. Od kilku miesięcy mają nowego burmistrza, ale nie ma on łatwo. Jak sam przyznaje, stać go na wybodowanie tylko pół kilometra drogi. Na co w tej sytuacji liczy? 

 

Mieszkańcy gminy Żerków narzekają na lokalne drogi. W trakcie zebrań wiejskich, na których wybierani są nowi sołtysi i rady sołeckie, często padają pytania dotyczące budowy i naprawy ulic. Burmistrz Żerkowa Michał Surma krótko odpowiada: - W budżecie mamy zaplanowane 600 tys. zł na budowę dróg. Przyjmując, że średni koszt kilometra drogi wynosi 1 mln zł, to wychodzi, że stać nas tylko na pół kilometra.

 

 

Potrzeb jest sporo i wciąż rosną zwłaszcza w samym Żerkowie, gdzie buduje się wiele domów, a chętnych na kupno dziełek nie brakuje. Przykładem jest os. 700 – lecia. Powstaje tam wiele nowych domków jednorodzinnych.

Os. 700- lecia nie będzie wykończane w pierwszej kolejności. Poprosiliśmy mieszkańców, którzy jeszcze nie rozpoczęli tam budowy o doprowadzenie wszystkich niezbędnych mediów zanim powstaną na tym terenie drogi – mówi Michał Surma.

 

[o pozyskanych  przez powiat funduszach na drogi z Żerkowie czytaj tutaj]

 

 

Czy mieszkańcy gminy Żerków mogą więc liczyć na poprawę stanu nawierzchni jezdni?

Czekamy aż ruszy rządowy Program Budowy Dróg Lokalnych. W nim będzie dokładnie określone, które drogi się kwalifikują i jakie trzeba spełnić warunki. Wtedy podejmiemy z radnymi decyzję. Wiemy z doniesień prasowych, że rząd planuje taki program uruchomić – mówi Surma.

 

 

Rządowy Program Budowy Dróg Lokalnych zapowiadany jesienią ubiegłego roku przez ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, ma byc finansowany tylko ze środków krajowych. W tym celu utowrzono Fundusz Dróg Samorządowych, w którym zabezpieczono 5 mld złotych. Kiedy tak szumnie zapowiadany programzostanie uruchomiony? Czekamy na wyjasnienia Ministerstwa Infrastruktury, który obecnie zarzadza programem.

 

[AKTUALIZACJA]

 

Stanowisko Ministerstwa Infrstruktury

21 lutego tego roku ustalono plan finansowy Funduszu Dróg Samorządowych oraz uzgodniono limity wydatków na rok 2019 dla każdego województwa. Kolejnym etapem będzie werysfikacja przez wojewodów listy zadan zgłoszonych przez samorzady w ramach Programu rozwoju gminnnej i powiatowej infrastruktury drogowej i dostosowanie ich do kryteriów przewidzianych w ustawie o FDS. Następnie ogłoszone zostana przez wojewodów nabory uzupełniające. Dofinansowanie ze środków FDS będzie wieksze dla jednostek samorządu terytorialnego o niskim dochodzie własnym.

 

Pieniądze przyznane na Wielkopolskę:

  • Dofinansowanie zadań jednorocznych, realizowanych przez samorządy województwa wielkopolskiego wyniesie  376 993 570,91 mln zł;
  • Limit na dofinansowanie zadań wieloletnich, których realizacja może się rozpocząć w tym roku, wyniesie 92 861 985,40 mln zł na każdy kolejny rok.

 

Niestety, nie sa znane szczegółowe terminy składania wniosków przez jednostki samorzadu terytorialnego. Wiadomo jednak, że gmina Żerków, która ma niski dochód własny, może otrzymać wysokie dofinansowanie na budowę dróg.

 

Co sądzicie?

Czy drogi w gminie Żerków są w złym stanie?

ankieta dodana 01.03.2019, ilość wszystkich głosów: 116
TAK
52%
NIE
41%
NIE MAM ZDANIA
8%
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (28)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ tak było
3 miesiące temu ocena: 50%  28
ŻERKÓW DBA O SIEBIE kompletna bzdura. W Żerkowie nic nie robią sale na wsiach i wozy strażackie to dwa priorytety tego burmistrza. Nie wiedział ile drogi kosztują i pozostałe obietnice? Wiedział, ale prześcigali się w obietnicach jak dzieciaki w piaskownicy, a ten co wygrał obudził się z ręką w nocniku.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Iiiii
3 miesiące temu ocena: 100%  27
Jak powiat nie zrobi przy powiatówce ul. Siedlemińskiej chodnika to jeszcze dojdzie do tragedii. Powstało tam nowe osiedle, dużo dzieci. A włodarzy powiatowych wszędzie pełno tylko nie tam gdzie są potrzebni. A właściwie ich decyzje. Doczekamy się?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Najwyższy czas
3 miesiące temu ocena: 100%  26
Zgodnie z ustawą o pieczy zastępczej od stycznia 2021 w domu dziecka będzie mogło przebywać maksymalnie 14-scioro dzieci. Macie czas do grudnia 2020, aby zaproponować rozwiązanie. Pani Lidio Czechak jakiś pomysł? Może warto zacząć o tym myśleć.
~ PS. A tak poza tym to super te wasze fotki
3 miesiące temu ocena: 100%  25
Jakieś cele do osiągnięcia w tej kadencji? Jakieś pomysły do realizacji? Jakiś sens trwania teej koalicji oprócz comiesięcznych wynagrodzeń? Co z Domem Dziecka? Prawo zabrania, aby molochy nadal funkcjonowały. Mają Panie tego świadomość? Jakiś pomysł na przyszłość?
~ .... a mniej sweet foci
3 miesiące temu ocena: 100%  24
Panie i Panowie z powiatu! Panie i Panowie z koalicji rządzącej powiatem z PSL i PiS. Pani Lidio Czechak, Pani Katarzyno Szymkowiak. Oczekujemy więcej działania i więcej mądrych decyzji,....
~ Iiiii
3 miesiące temu ocena: 100%  23
Nawet na projekt nie ma pieniędzy?
~ Isnbaggc
3 miesiące temu ocena: 67%  22
Ci co głosują ze mamy dobre drogi, polecam wybrać się na działki, na drogi na wsiach, na drogę w biezdziadowie, raszewach, Przybysławiu, Komorzu. W każdej wsi jest bałagan i tyle! O mieście nie wspomnę, ponieważ w mieście już dawno nie było żadnej inwestycji drogowej!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bum
3 miesiące temu ocena: 100%  21
O jakim mieście piszesz? Przecież Żerków to nie miasto tylko większa wieś.
~ Radny z PISU baranczyk nawet o to nie walczy. Niech się lepiej poda do dymisji.
3 miesiące temu ocena: 89%  20
Powiat taka bieda, że jak wolewoda sypnie groszem, to i tak nie będą mieli na wkład własny. Mieli już w tym roku dofinansowanie do drogi Magnuszewice Kotlin w kwocie bodajże 3 miliony złotych. I co? I nic, żadnej aktualizacji budżetu powiatu nie było, aby wpisać tę drogę do realizacji. Kotlin ma marnego radnego. Wąsiewski i Kwaśniewski byli lepsi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ubezwłasnowolniony dyscypliną partyjną?
3 miesiące temu ocena: 86%  19
Kolega Januszka Pisiorka z Panamy. Siedzi cicho i się nie wychyla.
~ Xxx
3 miesiące temu ocena: 86%  18
Żerków dba tylko o siebie inne miejscowości się nie liczą tak samo jest ze śmieciami podwyżka cen żeby ukryć koszta wywozu w ŻERKOWIE tam więcej razy wywożą śmieci niż na wsiach i do tego więcej płacimy niż Jarocin śmiech
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Referendum
3 miesiące temu ocena: 85%  17
Nie płacz, większość głosowala na Michała to tak mamy i już
~ Celebrytka Lidia
3 miesiące temu ocena: 100%  16
Powiat stać na dużo...... sweet foci.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cyrk
3 miesiące temu ocena: 94%  15
Zróbcie newsa na ile dróg stać powiat jarocinski rządzony przez PiS i PSL, a wcześniej przez dwa lata przez koalicję PIS PSL PO.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kasia cateringowa i Lida "Obiektyw mnie kocha"
3 miesiące temu ocena: 100%  14
Mniej niż zero.
~ Michał
3 miesiące temu ocena: 85%  13
Słucham, Rozumiem, Działam!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tacy biedni, ale kasiorkę dali powiatowi.
3 miesiące temu ocena: 81%  12
To te same 600.000 które biedna gmina Żerków dokłada do jeszcze biedniejszego inwestycyjnie budżetu powiatu, aby wybudować niecałe dwa kilometry ścieżki rowerowej donikąd?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bum
3 miesiące temu ocena: 77%  11
Ścieżka do Lutynia będzie zgłoszona do Absurdów Drogowych. Jak chłopaki przyjadą kręcić program, Żerków będzie miał swoje 5 minut. A przecież zakompleksionym włodarzom o to chodzi
~ Kabaret powiatowy specjalizacja sweet focie
3 miesiące temu ocena: 92%  10
Ścieżka donikąd. Powiatowi wizjonerzy.
~ powiatowi specjaliści od zarządzania
3 miesiące temu ocena: 88%  9
Ścieżka do Lutyni za 2.000.000zł żeby utopić marzannę. Jest cel!
~ Bez PO i Pana Stanisława nastał marazm
3 miesiące temu ocena: 86%  8
0,6 km? To i tak lepiej niż w powiecie rzadzonym przez koalicję PIS PSL. Ci nawet tego nie mają w budżecie. Żadnej drogi w tym roku nie budują. Tylko niecałe dwa kilometry ścieżki rowerowej donikąd. A i to na podstawie umowy podpisanej jeszcze w tamtej kadencji.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Maybach rydzykowy
3 miesiące temu ocena: 100%  7
Niezła szydera. Pan Stanisław... Buhaha
~ Oj oj
3 miesiące temu ocena: 82%  6
Tyle obiecanek a teraz figa z makiem
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ HALO?
3 miesiące temu ocena: 82%  5
Wychodzi szydło z worka. Kiedy zaczniesz realizować program wyborczy? Gdzie to 500zł na noworodka? Gdzie budowa przedszkola? Gdzie sala gimnastyczna w Przybysławiu? Gdzie gminny program wymiany pieców? Gdzie te stypendia dla uczniów? Gdzie budżet obywatelski? Gdzie fundusz sołecki? Gdzie młodzieżowa rada? Gdzie rada seniorów? Gdzie konsultacje budżetowe? Gdzie ta likwidacja barier w urzędzie? Gdzie te trasy rowerowe? Gdzie zjeżdżalnia, plaża miejska i wodny plac zabaw? Gdzie to partnerstwo gmin ościennych? Gdzie te wiaty wypoczynkowe? Gdzie ta reorganizacja urzędu? Gdzie to dokończenie parku? Gdzie to wszystko jest co? Myślałeś że zapomnimy?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czas najwyższy rozliczyć mijającego się z prawdą
3 miesiące temu ocena: 79%  4
Referendum
~ ewcia
3 miesiące temu ocena: 39%  3
Dokładnie dajmy mu działać na efekty poczekajmy rok- dwa
~ Mar
3 miesiące temu ocena: 45%  2
Mariusz skończ to dopiero 3 miesiąc rządzenia odezwij sie za 5 lat
~ Benek
3 miesiące temu ocena: 71%  1
Pani redaktor, jak pani kogoś cytuje to prosze robić to dokładnie. Nie ma w Żerkowie os. 700 lecia.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji