R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AB1 NEONÓWKA 06.03-13.03

Jarociniak, który był kolarzem w "Victorii", rozpętał światową rewolucję rowerową

› Aktualności› Wydarzenia 9 miesięcy temu    13.06.2018
Lidia Sokowicz
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A

Organizacja Narodów Zjednoczonych dzień 3 czerwca ustanowiła Światowym Dniem Roweru. Mało kto zdaje sobie sprawę, że za całą inicjatywą stoi Polak - Leszek Sibilski. To pochodzący z Jarocina były kolarz, członek młodzieżowej kadry Polski, który jest profesorem socjologii w Montgomery College w stanie Maryland. Specjalnie dla "Gazety Jarocińskiej" opowiedział o drodze od pomysłu do rezolucji ONZ.

 

R E K L A M A

 

Kiedyś powiedziałem nawet do żony: „chyba rozpętałem światową rewolucję rowerową”. (...) Moim marzeniem jest to, żeby każdy człowiek na świecie umiał jeździć na rowerze. To jest jeden z postulatów w moim przemówieniu. Blisko 49% nie potrafi tego robić. Myślimy o tym, żeby rower stał się instrumentem wychowania fizycznego od najmłodszych lat i to na całym świecie. Jest piłka, narty, łyżwy, dlaczego więc nie rower? Przeglądam posty na Facebooku i Twiterze i widzę, że cały świat rozmawia o Dniu Roweru. I zrobił to ktoś, kto po raz pierwszy zetknął się z rowerem w Jarocinie. Jestem wychowankiem „Victorii”. Mój pierwszy tytuł mistrza w młodzikach zdobyłem właśnie dla tego klubu. Bardzo ważne dla mnie jest, żeby o tym mówić. To także jest satysfakcja dla mnie jako wykładowcy. Nawet ważne uczelnie typu Harvard, Georgetown, Princeton czy Columbia nie mogą się pochwalić tym, że projekt klasowy podjęty przez studentów z profesorem zakończył się rezolucją rady generalnej ONZ. To jest unikalne, historyczne.

Liceum Ogólnokształcące w Jarocinie dało mi dobry fundament, dzięki któremu mogłem później osiągnąć doktorat. Ze świadectwem tego liceum z Jarocina uczę setki studentów z całego świata. I to jest wielka satysfakcja. Bardzo często opowiadam im o swoich przygodach ze szkoły średniej czy ze studiów na AWF-ie w Poznaniu. Ciekawostką jest, że logo Światowego Dnia Roweru zaprojektował mój student, który jest Żydem. I proszę to sobie wyobrazić, że student, który jest Żydem, na prośbę profesora pochodzącego z katolickiego kraju robi logo, z którym on idzie do ambasady Turkmenistanu, gdzie w większości są muzułmanie, a wszyscy razem tworzymy w bardzo pokojowy sposób światową rezolucję. Ile rzeczy można zrobić, załatwić, jeśli ma się otwartą głowę, gotową na współpracę.

 

Pełen tekst wywiadu można przeczytać w bieżącym wydaniu "Gazety Jarocińskiej".

 

Informacje na temat Leszka Sibilskiego można też znaleźć w archiwalnym wydaniu "G.J.":

http://www.wbc.poznan.pl/Content/349781/Segregator37.pdf

 

 

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (4)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ andrzej
9 miesięcy temu ocena: 75%  4
Leszek Sibilski jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego. Karierę sportową łączył z nauką. Był dwukrotnym mistrzem świata w kolarstwie torowym. Zapomina się, że takich sukcesów nie odnosił żaden sportowiec z naszego regionu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ anna
9 miesięcy temu ocena: 100%  3
Pamietam Leszka Sibilskiego
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ?
9 miesięcy temu ocena: 100%  2
Ile on ma lat?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Autorka
9 miesięcy temu ocena: 100%  1
Leszek Sibilski urodził się 1 kwietnia 1958 roku, a więc ma 60 lat.
R E K L A M A
R E K L A M A