R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - BS Jarocin
R E K L A M A

Jak pokonać ból brzucha?

9 miesięcy temu    12.03.2018
Artykuł gościnny
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, utrudnia pracę, prowadzenie samochodu, zakupy, czy wyjście do kina. Jak z nim walczyć? Czy możemy się do tej nierównej walki odpowiednio przygotować?
 

R E K L A M A


Poznaj przyczynę

Może istnieć wiele przyczyn bólu brzucha, od tych najbardziej oczywistych np. menstruacyjne do zupełnie niespodziewanych i zaskakujących. Warto kierować się jedną zasadą, ostateczną diagnozę co do przyczyny stawia lekarz. Nigdy nie należy lekceważyć uporczywego, „ostrego” bólu, który na przykład obudzi nas w nocy, ponieważ może on być skutkiem stanu zapalnego, owrzodzenia czy niedrożności. Duszący ból w tzw. dołku sercowym u mężczyzn bywa mylony ze zgagą. Jeśli nie ustępuje i obejmuje raczej klatkę piersiową niż sam brzuch, a do tego czujemy znużenie lub osłabienie, trudności z oddychaniem i wrażenie bezwładu rąk. To być może są to symptomy choroby niedokrwiennej serca, zawału. Kiedy natomiast ból dokucza po prawej stronie brzucha w górnej jego części, pojawia się zazwyczaj od dwóch do czterech godzin po posiłku, jest ostry, kolkowy tomoże oznaczać kamicę żółciową lub chorą wątrobę.

 

Jeśli natomiast dolegliwości objawiają się trudnym do zlokalizowania bólem kolkowym, który po kilku godzinach przemieści się w prawą stronę, w okolice biodra,a dodatkowo towarzyszy mu brak apetytu, wymioty, gorączka, wtedy może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego. To tylko przykłady najczęściej pojawiających się objawów w przypadku których najlepiej jest oddać się w ręce służby zdrowia.


Stres, przeziębienie, głód

Zdarza się, że ból brzucha jest objawem stresu, głodu, przeziębienia czy zjedzenia zbyt obfitego posiłku. Zawsze jednak, jak każdy ból jest sygnałem, że w naszym organizmie coś „szwankuje”. Gdy nagle pojawia się w okolicach żołądka i towarzyszą mu wymioty, biegunka, gorączka, ale może równie dobrze, katar, kaszel i „czujesz się niewyraźnie”. To prawdopodobnie „złapałeś” przeziębienie albo czymś się zatrułeś. Wtedy możemy próbować pomóc sobie preparatami z domowej apteczki lub specyfikami”babuni”.


Domowe sposoby

W każdym domu „pod ręką” powinny znajdować się podstawowe preparaty, które pomogą nam kiedy nagle dopadnie nas ból brzucha. Mogą to być tabletki bez recepty działające rozkurczowo i przeciwbólowo, krople żołądkowe, czy preparaty „na zgagę”. Możemy także skorzystać z różnych ziołowych specyfików: herbat, nalewek, czy syropów. Czasem pomaga także delikatny masaż, który pobudzi nasze jelita do pracy albo stary doby sposób "przyłożenie termoforu z ciepłą wodą". Przede wszystkim warto jednak pamiętać o odpowiedniej diecie, dzięki której uda nam się uniknąć dolegliwości związanych z zaparciami i wzdęciami. Bardzo ważne są także godziny posiłków. Nie powinniśmy objadać się przed snem ciężkimi potrawami, w przeciwnym wypadku rano może nas obudzić uczucie ciężkości albo nawet ból brzucha.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
R E K L A M A
R E K L A M A