R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ASMOG_A1
R E K L A M A

Hrabia Gorzeński stanął pod urzędem. Kolejny pomnik w Jarocinie

› Aktualności› Wydarzenia 8 miesięcy temu    10.07.2018
Lidia Sokowicz
komentarzy 29 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Materiały Urzędu Miejskiego w Jarocinie

Postać hrabiego Zbigniewa Gorzeńskiego stanęła dzisiaj przed budynkiem Urzędu Miejskiego przy ulicy Niepodległości. Ma się tutaj znajdować tylko do połowy października.

 

 

R E K L A M A

Pomnik dowódcy jarocińskich oddziałów w czasie Powstania Wielkopolskiego ma docelowo znaleźć swoje miejsce w parku u zbiegu ulic Hallera i Śródmiejskiej. Do niedawna zwyczajowo nazywano je "Parkiem Zwycięstwa". Uchwałę w sprawie powrotu do jego dawnej nazwy - majora Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego, Rada Miejska Jarocina podjęła pod koniec 2016 roku. Miejsce to zostało zagospodarowane i przeznaczone na park w 1923 r. z inicjatywy ówczesnego burmistrza Jarocina Czesława Łukowskiego. Otrzymało wówczas nazwę „Parku hrabiego Gorzeńskiego”, właściciela majątków w Tarcach i Lgowie oraz dowódcy pierwszych polskich oddziałów Powstania Wielkopolskiego. Nazwa - z przerwą w czasie II wojny światowej - przetrwała do 1950 r., kiedy to rada miejska zdecydowała o zmianie na „Park Bohaterów Stalingradu”. Zwyczajowo jednak nazywany był Parkiem Zwycięstwa.

W centrum znajduje się kamień z tablicą dedykowaną "Bohaterskich Synów Ziemi Jarocińskiej 1939-1945", którą w tym miejscu odsłonięto 31 sierpnia 1979 roku. Teraz głaz, pod którym co roku składane były kwiaty w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, miałby pozostać w przestrzeni parku lub sąsiadującego terenu zieleni przy łączniku. Tablica po zdemontowania trafiłaby do zbiorów Muzeum Regionalnego w Jarocinie. A w miejsce obelisku ma stanąć pomnik majora Gorzeńskiego wraz z figurami czterech powstańców, autorstwa Michała Batkiewicza. Termin postawienia i odsłonięcia pomnika majora nie jest przypadkowy, ponieważ w tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Ofiarom II wojny światowej poświęcona jest teraz instalacja artystyczna na skwerze u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Wrocławskiej. Do tej pory znajdował się tam tylko krzyż przypominający, że było to miejsce pochówku ofiar epidemii cholery.

To już nie pierwsza "przeprowadzka" pomników i tablic w Jarocinie. W 2006 roku przy Niepodległości przeniesiono tablicę upamiętniającą 42 uczestników Powstania Wielkopolskiego z Ziemi Jarocińskiej, która znajdował się od 1978 roku u wylotu ulicy kardynała Wyszyńskiego (wtedy była ona jeszcze nieprzejezdna). Tę, która upamiętaniała ofiary walki z faszyzmem i komunizmem, w 2012 roku trzeba było przenieść z budynku znajdującego się przy ul. Kościuszki 27 na gmach byłego gimnazjum nr 1 w Jarocinie (obecnie Szkoła Podstawowa nr 2).

W Jarocinie znajduje się obecnie około 30 miejsc pamięci - tablic i pomników.

W maju odsłonięty został nowy - poświęcony ofiarom podziemia antykomunistycznego.

 

O powrocie do starej nazwy parku przy ul. Hallera czytaj TUTAJ

O wycince drzew w Parku Gorzeńskiego czytaj TUTAJ

 

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (29)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Ac
  8 miesięcy temu 29
  Gdyby nie chichot losu i dłuta , Jarocin miałby jeden z najpiękniejszych pomników w Wielkopolsce...projekt http://www.faktykaliskie.pl/gf... A tak z wielkich i szczerych chęci wyszło..()
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ tutej
  8 miesięcy temu ocena: 0%  28
  http://jarocin.pl/pl/news/12-m... ?
  ~ także
  8 miesięcy temu ocena: 91%  27
  jarociniacy którzy w czasie II wojny św.podpisali swiadomie volkslistę ( niestety byli wśród nich także powstańcy wielkopolscy) uzyskali w ten sposób obywatelstwo niemieckie, dzisiaj, także ich dzieci i wnuki nie powinni zajmować stanowisk w przestrzeni publicznej. Wkrótce lista prawie tysiaca jarociniaków folksdojczów zostanie opublikowana, także na portalu jarocinska.pl,
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ tak tak
  8 miesięcy temu ocena: 100%  26
  tak masz rację, bo dzisiaj wpisują w dokumentach obywatelstwo polskie a to jest nie prawda
  ~ Ewa
  8 miesięcy temu ocena: 89%  25
  Czekam w takim razie na tą listę.
  R E K L A M A
  ~ Ewa
  8 miesięcy temu ocena: 100%  24
  Na ulicy Św. Ducha całymi dniami pali się oświetlenie ulicy. Pawlicki chwali się oszczędnościami poprzez montowanie nowych lamp, a jakie są koszty energii, kiedy lampy świecą cały dzień?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ przypominajka
  8 miesięcy temu ocena: 100%  23
  burmistrz Pawlicki wraz ze swoimi przybocznymi i tym Robertem od kultury kompletnie zawalili temat obchodów 100 rocznicy powstania i niepodległości. Wymyślili że pomnik Gorzeńskiego przyćmi całkowity brak pomysłów,miernotę, jakieś drobiazgi typu akcja jednego zdjęciahahahahahaha, wielkie instytucja a to co proponują to popierdułki. Z wewnętrzej buty, zarozumialstwa nie po trafią wypromować Jarocina przy okazji tych rocznic, zwykłe dziadostwo, ale Gorzeńskiemu chwała, szkoda że nie może pójść do ratusza i do urzędu i przegnać tych udawaczy, smutne że Gazeta łyka wszystko jak pelikan bez krytycznie co podsuwa Pawlicki, a brudu w mieście pod kostki, powoli z Jarocina robi się istny chlew, też Gazeta nie widzi, tak jeszcze w Jarocinie nie było takiego wasalstwa i poddaństwa
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Chwała naszym bohaterom
  8 miesięcy temu ocena: 15%  22
  Kolejne działania burmistrza pokazują jaką Ziemia Jarocińska i jej synowie odegrali wielką rolę w wyzwalaniu spod pruskiego zaboru wielkopolski.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Biedny Kelner
  8 miesięcy temu ocena: 82%  21
  To plującego jadem Kelnerka-Hejterka ukrywajacego się pod nickiem "do referendystów maści wszelakiej". Żal mi Cię. Jesteś tylko śmiesznym, wyżelowanym dzieckiem, które potrafi tylko obrażać wolnych ludzi. Szydzisz z osob starszych, bo doświadczone i kompetentne. Żałosne to. Drwisz z ludzi posiadających własne zdanie. Ludzi, którzy mają pełne prawo do swobodnego wyrażania opinii i poglądów, bo żyjemy w wolnym kraju. Słabe to. Odpowiedz mi na pytanie: czego się obawiasz? Prawdy? Prawdy o Was? Prawda Was wyzwoli.
  ~ siostra
  8 miesięcy temu ocena: 100%  20
  niestety działania burmistrza Pawlickiego tego nie pokazują, proszęnie pisać bzdur
  ~ Do referendystôw maści wszelakiej
  8 miesięcy temu ocena: 8%  19
  Generał Taczak urodził sie w Mieszkowie a Ośrodek zdrowia ma z nim tyle wspólnego co ty referendysto z inteligentną postacią - czyli nic ! To po pierwsze . Staną na chwile pod urzędem bo to hrabia a nie to co ty i ma prawo tam stać - i nawet Piotrowicz głową skinął jak przechodził . A po trzecie stoi tam tylko na czas aż uporządkuje się miejsce w parku jego imienia . Paniatno ?
  ~ ktoś
  8 miesięcy temu ocena: 86%  18
  Budynek związany z Taczakiem ( przy ośrodku zdrowia) nie jest prywatny.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ patriotka
  8 miesięcy temu ocena: 100%  17
  Budynki związane z Taczakiem są w Mieszkowie - dom w którym sie urodził i szkoła ludowa w której sie uczył. Uczyli sie tam równiez gen Heliodor Cepa i W. Marcinkowski - budynki maja prywatnego własciciela ,szkoła od 50 lat w rejestrze zabytków. Wszyscy jednak olewaja to ,,nasze wspólne dziedzictwo narodowe''
  ~ Do re
  8 miesięcy temu ocena: 19%  16
  Przynajmniej jest ładnie a nie tak jak do tej pory . Ale ty referendysto skrytykujesz wszystko .
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Rty
  8 miesięcy temu ocena: 89%  15
  Instalacja wątpliwego artyzmu na cmntarzu cholrycznym jest po prostu koszmarna. Nie wiem kto tam będzie chciał spędzać czas. Aż się wierzyć nie chce że na takie dziadostwo wywalono tyle kasy.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ...
  8 miesięcy temu ocena: 93%  14
  to miasteczko kosz.marnieje coraz bardziej a różne dziwactwa i absurdy mnożą się i mnożą...
  ~ patriota
  8 miesięcy temu ocena: 26%  13
  Chwała bohaterom Ziemi Jarocińskiej. To pierwszy i jedyny pomnik dowódcy jarocińskich oddziałów powstańczych. "Komuna" skrzętnie ukrywała powstanie wielkopolskie i nie czciła ich bohaterów, Dlatego 60 lat po wojnie nie ma godnych miejsc ich pamięci. To wspaniałe że to wreszcie się dzieje i te miejca pamięci powstają.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ patriotka
  8 miesięcy temu ocena: 90%  12
  do ,,patriotka'' a jeżeli jakiś fajfus wpisał prywatny budynek do rejestru zabytków' ? To juz gmina , województwo,konserwator zabytków, min.dziedz. narodowego powinni ,,prywatnemu'' pomagać bo poprzez ten wpis go praktycznie ,,wywłaszczyli''
  ~ do "patriotka"
  8 miesięcy temu ocena: 13%  11
  Bo to prywatny budynek a gmina nie ma obowiązku odnawiać komuś budynki
  ~ patriotka
  8 miesięcy temu ocena: 88%  10
  - są budynki związane z Taczakiem , zaniedbane gnija . Dlaczego gmina i starostwo sie nimi nie interesuja ?
  ~ ładna pogoda
  8 miesięcy temu ocena: 100%  9
  Tablicę upamiętaniającą ofiary walki z faszyzmem i komunizmem w 2012 roku NIE trzeba było przenosić z budynku należącego przy ul. Kościuszki 27 na gmach byłego gimnazjum nr 1 w Jarocinie (obecnie Szkoła Podstawowa nr 2)., tylko nikogo to nie obchodziło i w ostatniej chwili ze smieci wyjęta tablica została za zgodą dyrektora Zielińskiego umieszczona na budynku szkoły. Dzisiaj ludzie uadjących ważnych opowiadają bzdury
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ???
  8 miesięcy temu ocena: 25%  8
  do : To skomplikowane: a co to ma do rzeczy baranie
  ~ To skomplikowane ;-)
  8 miesięcy temu ocena: 67%  7
  Ze dawną szkołą nr 1 jest ten problem, że formalnie i oficjalnie jest ona częścią Szkoły Podstawowej nr 2, o czym informuje tablica na szkole. Może to trochę skomplikowane, ale tak jest. To wynik reform oświatowych, że dawne gimnazjum nr 1 jest częścią Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie.
  ~ anna
  8 miesięcy temu ocena: 20%  6
  Gimnazjum Nr 1 miescilo sie w budynku po dawniejszej Szkole Podstawowej nr1 przy ul. Kosciuszki a Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Królowej Jadwigii miesci sie przy ul. Niepodleglosci .
  ~ Wojtek
  8 miesięcy temu ocena: 100%  5
  pani Sokowicz, to nie pomnik upamiętniający 42 uczestników Powstania Wielkopolskiego , tylko płyta z nazwiskami poległych powstańców
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ hej!
  8 miesięcy temu ocena: 100%  4
  poprawka do informacji pani Sokowicz: "Miejsce to zostało zagospodarowane i przeznaczone na park w 1923 r. z inicjatywy ówczesnego burmistrza Jarocina Czesława Łukowskiego i STAROSTY JANA MODELSKIEGO"
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ nn
  8 miesięcy temu ocena: 87%  3
  Ładny pomnik. Ale nurtuje mnie pytanie czy rada miejska podjęła uchwałę o zmianie lokalizacji pomnika?Nigdzie w BiP gminy nie mogę znalez takiej uchwały! Wynika z tego że każdy może sobie w przestrzeni publicznej stawiać pomniki gdzie zechce? Czy tylko jedna osoba jest ponad prawem i robi co chce ? A tak na marginesie, ponownie zawiodłam się na dociekliwością gj w stosunku do działań obecnie pełniącego funkcje burmistrza . ;(
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Jurek do "nn"
  8 miesięcy temu ocena: 100%  2
  To nie zostane burmiśkiem - nie ma nadziei ?
  ~ Olga
  8 miesięcy temu ocena: 18%  1
  Jurek bagien przestań, bo się rozpłaczę nad twoją chorobą :-)
  R E K L A M A
  R E K L A M A