R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Harcerz, ksiądz, autorka książek gwarowych, muzyk i sportowiec. Taczaki rozdane

› Aktualności› Wydarzenia ponad rok temu    12.11.2017
Bartek Nawrocki
komentarzy 39 ocen 2 / 50%
A A A
 fot. Lidia Sokowicz

Stefan Tobolski, Jadwiga Podeszwa, ksiądz Dariusz Matusiak, Zbigniew Obara i Maciej Paterski to tegoroczni laureaci Nagrody Burmistrza Jarocina za Zasługi dla Ziemi Jarocińskiej.

R E K L A M A

Już tradycyjnie statuetki gen. Stanisława Taczaka wręczono podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Jarocinie w święto patrona miasta – św. Marcina.


Nagrody imienia Stanisława Taczaka burmistrz Jarocina przyznawane są od 2009 roku. - Statuetką honorowane są osoby, ale i organizacje, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie oświaty i wychowania, kultury i ochrony zabytków, sportu i turystyki, ochrony zdrowia, ochrony środowiska, rozwoju infrastruktury czy też w jakiejkolwiek innej sferze działalności społecznej, przyczyniając się tym samym do znaczącego rozwoju i promocji Gminy Jarocin – informuje miejska strona internetowa.

Do grona laureatów dołączyło w tym roku 5 osób, a wśród nich: ksiądz, harcerz, autorka książek gwarowych, muzyk i sportowiec. Zwycięzcy odebrali honorowe wyróżnienia z rąk burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego oraz wnuka gen. Taczaka – Jerzego Gogołkiewicza.

ZOBACZ WIDEO NA DOLE strony 

Krótkie informacje na temat laureatów przygotowane przez UM w Jarocinie

Ks. Dariusz Matusiak jest od ponad 20 lat proboszczem parafii pw. św. Marcina w Jarocinie. W tym czasie w wyjątkowy sposób zaangażował się w ochronę dziedzictwa kulturowego Jarocina. Najpierw odrestaurował wnętrza zabytkowego kościoła pw. św. Marcina w Jarocinie. Następnie przeprowadził remont świątyni z zewnątrz wraz z otoczeniem, pozyskując na ten cel środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Kolejną inwestycją w ochronę zabytków Jarocina były prace restauratorskie i remontowe przy kościele pw. św. Jerzego. Ks. proboszcz Dariusz Matusiak podjął się także zabezpieczenia przed dalszym niszczeniem ruin kościoła św. Ducha w Jarocinie. W 2016 r. - w 1050. rocznicę Chrztu Polski i 500-lecie wybudowania świątyni – dzięki współpracy Parafii pw. św. Marcina z Gminą Jarocin ruiny zostały zaadaptowane na cele kulturalne. Dzięki podjętym pracom restauratorskim i remontowym, a także otwartości księdza proboszcza te trzy zabytkowe obiekty sakralne na terenie Jarocina stały się miejscami ważnych wydarzeń kulturalnych Jarocina. To w kościołach pw. św. Marcina i św. Jerzego, a także w ruinach kościoła św. Ducha odbywały się wydarzenia w ramach m. in. Festiwalu Akademia Gitary, Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, Festiwalu Siedem Aniołów, Jarocin Festiwalu. 

 

Stefan Tobolski działa w Związku Harcerstwa Polskiego od 1934 r. Przyrzeczenie harcerskie złożył w 1938 r. w I Drużynie Harcerskiej im. Władysława Jagiełły w Jarocinie. Od tego czasu harcerstwo nieustannie towarzyszy druhowi Stefanowi. Niezliczona ilość biwaków i obozów, rozmaitej harcerskiej służby, pełnienie funkcji od zastępowego po funkcje również na szczeblu byłej Chorągwi Kaliskiej.  Prywatnie: emerytowany nauczyciel i dyrektor Szkoły Podstawowej w Mieszkowie. Honorowy Członek Polskiego Czerwonego Krzyża. Chórzysta jarocińskiego Chóru im. Kazimierza Tomasza Barwickiego. Czynny członek Hufca Jarocin z zaszczytną funkcją Honorowego Przewodniczącego Kręgu Seniora i Starszyzny Harcerskiej. Trudno zliczyć wyróżnienia i odznaczenia druha Stefana, m.in. są to Złoty Krzyż Za Zasługi dla ZHP, Krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, medal za Zasługi dla Ziemi Jarocińskiej, złota odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego, kryształowe serce nadane przez PCK Zarządu Głównego  i mnóstwo innych.  Pomimo swojego wieku, pan Stefan Tobolski jest bardzo zaangażowany w życie naszego miasta. Druh Stefan miał również mały epizod związany z kinematografią w filmie dokumentalnym o wojennej okupacji i życiu fotografa – właśnie Stefana Tobolskiego. To właśnie druh Stefan, jako 13 letni chłopiec prawdopodobnie ostatni raz wykonał zdjęcie ks. kan. Ignacego Niedźwiedzińskiego, dawniejszego  proboszcza parafii Św. Marcina. Teraz tymi wspomnieniami dzieli się z innymi. Czynnie uczestniczył w projekcie Muzeum Regionalnego „Spacery po dawnym Jarocinie” oprowadzając po mieście mieszkańców Jarocina , opowiadając o przedwojennych dawnych czasach.

 

Jadwiga Podeszwa  jest autorką licznych publikacji prasowych i 6 książek  związanych  z Ziemią Jarocińską. Od lat przekazuje swą wiedzę o gwarze młodzieży i dorosłym podczas spotkań w szkołach oraz w Klubie Regionalistów, Klubie Emerytów w Jarocińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Pani Jadwiga bierze udział w pracach jury licznych konkursów gwarowych i recytatorskich. Jest autorką opowiadań „Tam gdzie kwitną kaczeńce”, które traktują o rodzinnej wsi autorki. Spod pióra pani Jadwigi Podeszwy wyszła książka  o Mieszkowie „Tam gdzie na wsi Miasteczko”. Pani Jadwiga jest także autorką „Słownika gwary Ziemi Jarocińskiej”, który ukazał się 2014 roku oraz opublikowanej rok później książeczki dla dzieci „Pusia i Mikaduś czyli  kocio-psie sprawki.” Rok 2017 zaowocował  rodzinną sagą „Jadwisia” związaną z Ziemią Jarocińską. Jadwiga Podeszwa jest też autorką hymnu szkoły w Cielczy i gwarowej parafrazy „Lokomotywy” Juliana Tuwima oraz biogramów w II tomie „Jarocińskiego Słownika Biograficznego”.

 

Zbigniew Obara od pięćdziesięciu lat jest zaangażowany w działalność pedagogiczną i kulturalną Jarocina. W latach 70. współorganizował Wielkopolskie Rytmy Młodych, które dały początek festiwalowi muzyki rockowej w Jarocinie. Współtworzył i przez ćwierć wieku kierował Państwową Szkołą Muzyczną I Stopnia w Jarocinie, a także Ogniskiem Muzycznym w Jarocinie. Poza pracą pedagogiczną, podczas której zaraził setki młodych jarocinian zamiłowaniem do muzyki, a zwłaszcza do gry na skrzypcach, od wielu lat jest zaangażowany w pracę aktywizującą jarocińskich seniorów. Prowadzi chór „Wiecznie Młodzi”, który osiąga znaczące sukcesy na przeglądach zespołów senioralnych. Znakomitym połączeniem współpracy Zbigniewa Obary z dziećmi, młodzieżą i seniorami jest jego udział w międzypokoleniowej grupie Dzieci Jarocina.  Pracowitość, serdeczność i otwartość Zbigniewa Obary jest doceniana przez kolejne pokolenia jarocinian. Najlepszym tego przykładem był odbywający się kilka dni temu benefis z okazji 50-lecia Jego działalności pedagogicznej i artystycznej.

 

Maciej Paterski jest wychowankiem klubu kolarskiego UKS Trójka Jarocin. Od 2010 startuje jako kolarz zawodowy. Od 2009 roku przez cztery lata ścigał się w World Tourze we włoskiej grupie Liquigas, a przez kolejne cztery lata w polskiej grupie prokontynentalnej CCC Polkowice. Dziesięć razy reprezentował Polskę na mistrzostwach świata. Sześć razy uczestniczył we wszystkich najważniejszych Tourach:  3 x w VUELTA ESPANA, 2 x GIRO D'ITALIA, 1 x TOUR DE FRANCE. Wszystkie ukończył. Dwukrotnie zwyciężał w klasyfikacji na Najlepszego Górala wyścigu Tour de Pologne w latach 2014-2015. Siedmiokrotnie wygrywał etapy wyścigów najwyższej kategorii rangi World Tour. Każdy zawodowy wyścig z udziałem Macieja Paterskiego jest znakomitą promocją Jarocina, bowiem o jego związkach z naszym miastem bardzo często wspominają komentatorzy TVP i Eurosportu. Maciej Paterski, mimo wielkich sukcesów sportowych, imponuje skromnością, otwartością i uczynnością. Angażuje się w popularyzację sportu, działania charytatywne i aktywizujące mieszkańców naszej gminy. Dla każdego młodego sportowca może być przykładem na to, jak dzięki pracowitości i determinacji można spełniać swoje najskrytsze sportowe marzenia. 

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 1 głosów: 2 (50%) 1 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (38)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Taczak przewraca się w grobie
  ponad rok temu ocena: 94%  38
  ciekawe kto tworzył tą legendę o Tobolskim,ja pier...ole jak można w uzasadnieniu pisać takie bzdety, o tym zdjęciu Niedźwiedzińskiego to kompletna bzdura!!!!!! i p. Tobolski o tym wie, jak można tak wymyślać i funkcjonować w życiu publicznym, to wstyd
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ jarock
  ponad rok temu ocena: 21%  37
  To są nagrody Burmistrza Jarocina a nie Adama Pawlickiego. Kandydatury mogą zgłosić grupy mieszkańców . Moim zdaniem osoby wyróznione w tym roku jak najbardziej zasługiwały na nagrodę. Może warto zamiast tych negatywnych komentarzy zgłosić za rok własne kandydatury.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ malala
  ponad rok temu ocena: 32%  36
  Myślę, że każdy z krytykujących też może się postarać o to wyróżnienie. Tylko problem w tym, że trzeba rzeczywiście coś robić, a nie tylko anonimowo opluwać innych.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Buffalo Bill
  ponad rok temu ocena: 93%  35
  To nie opluwanie, to szczera prawda o tych co nagrodził Pawlicki. Niesłusznie, bo umacnia tu lewicę, która jest spadkobierczynią zbrodniczej PZPR. Pawlicki od 2oo2 roku, gdy przejął stery zarządzania, więcej administrowania MiG Jarocin, nie po raz pierwszy robi taki numer, wręczając zdrajcom (kolaborantom i z Niemcami za okupacji oraz z wrogim ZSRR) Polaków nagrody. Zresztą w jego stowarzyszeniu "Ziemia Jarocińska" - 75% członków, to POSTKOMUNIŚCI! To praktycznie cały czas nagradza swoich, pomimo tego, że był "załatwiony" przez nich (przerwana jedna z jego kadencji burmistrza). Także umieszczenie postkomunistycznego prezesa Południowej Oficyny Wydawniczej, prasy lokalnej pana redaktora Piotra Piotrowicza w radzie nadzorczej ZGO - Jarocin - Witaszyczki, mówi samo za siebie komu Pawlicki służy i że jest także konotacji postkomunistycznej, jako polityk i włodarz MiG Jarocin. Niestety.
  ~ Siostra Warszawska
  ponad rok temu ocena: 65%  34
  ... I najlepiej mieć legitymację PZPR i być byłym folksdojczem oraz być z sekty katotalibanu. Nagroda wtedy murowana...
  R E K L A M A
  ~ Paw
  ponad rok temu ocena: 96%  33
  - a zabytki związane z Taczakiem gniją, hipokryci p.......
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ no cóż
  ponad rok temu ocena: 100%  32
  w czasie wojny niektórzy mówili nie chcę być już Polakiem i zostali volksdojczami, wyrzekli się Polski, jej historii, kultury etc, etc, jasne chcieli przeżyć tak jak wszyscy Polacy, ale na szczęście tych zeszmaconych było nie wielu, ale jak na Jarocin zbyt wielu, kiedy Niemcy już odeszli znowu zapragnęli być Polakami i tak dotrwali do dzisiaj
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Holsztyński
  ponad rok temu ocena: 82%  31
  To teraz oprócz nagrodzonych komunistów doszedł tu katotaliban. A niby burmistrz mieni się prawicowcem.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Marek
  ponad rok temu ocena: 31%  30
  Nie znam nikogo z nagrodzonych ale pewnie mieli zasługi skoro ich wyróżniono. Gratuluję. Może byłoby dobrze zrobić gdzieś galerię zdjęć osób tak zasłużonych?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Śmieszni ludzie
  ponad rok temu ocena: 13%  29
  Opluwacze się burzą, że nikt im nie odbierze prawa do opluwania. Oplujcie jeszcze Jana Pawła II i zaproście czarnych ale do swoich domów. Oto przyszłość jaką proponujecie. GENDER. Dekadencja którą proponujecie jest przerażająca. Za cnotę uważacie swoje zachowanie kiedy opluwacie zacnych ludzi. Ale boicie się podpisać imieniem i nazwiskiem. Kim jesteście? : Jurek Walczak ? Szałkowska? Kycia ? Aleksander Woelke? Regulska? Klauza? Kardach ? Czy jeszcze ktoś inny, którym suweren w ostatnich wyborach powiedział : NIE CHCEMY OPLUWACZY I SZKALUJĄCYCH INNYCH w samorządzie jarocińskim. Jurek Walczak rozdawał kartki, a sam dostał CZERWONĄ od suwerena. I tego nie rozumie. Że jest niechciany przez mieszkańców.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ PZ
  ponad rok temu ocena: 63%  28
  to śmieszne wypracowanie można podsumować : jaka jest średnia IQ w lokalnym społeczeństwie, ilu zostało w okolicy z dobrym wykształceniem ?
  ~ Justyna Kalinowska
  ponad rok temu ocena: 43%  27
  Pełna sala ludzi. Gratulacje dla wszystkich nagrodzonych. Te wpisy poniżej to rzeczywiście dramat jakiś. Co to za ludzie muszą być źli. Że ta nienawiść ich nie rozsadzi?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ja debilowaty marianek kocham burmistrza
  ponad rok temu ocena: 67%  26
  to pytanie zadaj pawlickiemu, a od przyzwoitych ludzi delikatnie mówiąc się odpieprz!!!!!!!!!!!!! każdy ma prawo do własnej oceny i krytyki, nie wiedziałaś o tym?????!!!
  ~ Powiatowy dramat.
  ponad rok temu ocena: 44%  25
  Po tych wpisach i komentarzach poniżej, przy tak zacnych nagrodzonych, można by zadać sobie pytanie: co by było gdyby Ci którzy wpisują komentarze pełne nienawiści rządzili Jarocinem ?.... ? Wtedy byłoby to co za Martuzalskiego. dno kompletne. Tak jak w powiecie obecnie. Martuzalski karmi nas obelgami i kłamstwami wobec przeciwników, a jedyne inwestycje jakie robią to nakładka na asfalcie w Dobieszczyźnie i chodnik w Cerekwicy.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Sławoj nie Głódź
  ponad rok temu ocena: 78%  24
  A jak mają inni rządzić tutaj czy w państwie, jak ci co cały czas tu "rządzą" od zawsze (po 1944r) "pilnują" swojej "demokracji" przez ich wymyśloną ordynację wyborczą, która tym "innym" nie pozwala tak naprawdę przejąć władzy przez rzeczywiście rdzennych Polaków.
  ~ Raz dwa trzy
  ponad rok temu ocena: 65%  23
  A co takiego zrobiła teraźniejsza władza dla szarego śmiertelnika? Kawałek drogi i kilka lamp ledowych? No to "bardzo dużo"...
  ~ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ponad rok temu ocena: 66%  22
  właśnie ludzie pełni nienawiści teraz rządzą Jarocinem, i to jest dramat tego miasta jakiego wcześniej nie było!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ~ Jarociniak
  ponad rok temu ocena: 36%  21
  A w Jarocinie nic...
  ~ jarock
  ponad rok temu ocena: 55%  20
  Gratuluję laureatom !
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ dociekliwy
  ponad rok temu ocena: 54%  19
  sami sobie rozdają nagrody, to jet tak żenujące...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Mgr Bydłoszewski - honorowy obywatel Jarocina
  ponad rok temu ocena: 74%  18
  Porozdawał nagrody starym komunistom. A udaje, że jest wielkim patriotą polskim. Opalony obłudnik. Staje przed pomnikiem Solidarności i przed pomnikiem Taczaka, udając wielkiego Polaka, a za chwilę remontuje pomnik kacapom- mordercom Polaków i najeźdźcom oraz wieloletnim okupantom Polski oraz liże dupska im. Tak się objawia opalona obłuda, fałsz i jego zakłamanie tutaj. A ci komuniści wreszcie i tak go załatwią po raz kolejny. Ostatnio tak zagrali mu na jego trąbie w powiecie. I bardzo dobrze.
  ~ daniel
  ponad rok temu ocena: 31%  17
  Referendyści wszystko i wszystkich potrafią opluć
  ~ jacekpl
  ponad rok temu ocena: 13%  16
  Wykład na wieczór Dr Jan Przybył o zgubnej polityce historycznej https://www.youtube.com/watch?...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Służący
  ponad rok temu ocena: 71%  15
  Kelner, to porażka !
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ G.P.
  ponad rok temu ocena: 65%  14
  przejeżdżając przez Jarocin wczoraj od ronda koło Olrenu (koniec obwodnicy) do wyjazdu na Leszno kolejno widać: blokowiska, ruiny Jaronu (kiedyś pracowało tak okoo 700osób) , "ruinę" po fabryce mebli (kiedyś teren przemysłowy zatrudniający około 1000 osób), potem jakiś warsztat samochodowy i koniec Jarocina - czy z tego miasta coś jeszcze będzie ? Czy po takim przejeździe nie czas zapytac, czy jest sens utrzymywania setek urzędników i terenu jako Gmina Jarocin, czy nie taniej i bardziej adekwatnie do lokalnej sytuacji gospodarczej zlikwidować podział terytorialny gminy przydzielając do okolicznych jednostek samorządu terytorialnego posiadajacych cechy obszarów rozwiniętych gospodarczo (Pleszew? i Sroda Wlkp itp.) ? Przecież pomyslmy co zostało z Jarocina sprzed 20 lat ?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Malwina
  ponad rok temu ocena: 85%  13
  W czym Jarocin się tak rozwija? W nabijaniu prywatnych kieszeni, to tak. Przemys£ w Jarocinie praktycznie został zlikwidowany z roku na rok. To o jakim rozwoju Jarocina tu można mówić?! Przyrost nowych mieszkańców jest tu zerowy. Zgonów jest więcej niż urodzeń! To jest ten rozwój czy rozbój w biały dzień?
  ~ fakty nie mity
  ponad rok temu ocena: 32%  12
  Nie Jacek i Jurek. Nie. dlatego że nie przyłącza się obszarów lepiej rozwiniętych do słabiej rozwiniętych. Jarocin lepiej się rozwija niż te 2 wymienione miasta.
  ~ burak
  ponad rok temu ocena: 26%  11
  Dostać wyróżnienie od tego burmistrza to zaszczyt nie z tej ziemi- moim zdaniem
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Sitwa rządzi w gminie Jarocin
  ponad rok temu ocena: 72%  10
  No nie wiem od byłego przestępcy...
  ~ mil
  ponad rok temu ocena: 57%  9
  Ks. Darek, no kumpel Opalonego .Jedyny co zasłużył to p Tobolski i Paterski .
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ V/2
  ponad rok temu ocena: 80%  8
  Tak. Tobolski dostał nagrodę za umacnianie władzy ludowej. Paterski, tak naprawdę, za reprezentowanie grupy kolarskiej CCC Polkowice i innego podmiotu zagranicznego Liguiqas, a jego tatuś gorliwie umacniał tu władzę ludową na Ziemi Jarocińskiej pięściami i pałką, torturując niejednego jarocinianina. To są "godne wzory" do naśladowania i do nagrodzenia ich, przez de facto ich burmistrza, który tu cały czas umacnia lewą nogę i... kler jarociński (katotaliban)!
  ~ >...
  ponad rok temu ocena: 70%  7
  tylko nie Jadwiga Podeszwa, nie było komu? naprawdę?, że daje się osobie takiego pokroju?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Sitwa rządzi w gminie Jarocin
  ponad rok temu ocena: 71%  6
  na liście zabrakło Kelnera i radnych ZJ, za bezmyślną lojalność wobec Skazanego za ...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Pani Podyma
  ponad rok temu ocena: 76%  5
  Oni już są bardzo lojalni i spolegliwi jemu (opalonemu). On o nich nie zapomnia. Jest wiele tego przykładów, choćby w radzie nadzorczej w ZGO Jarocin - Witaszyczki etc.
  ~ 1
  ponad rok temu ocena: 50%  4
  Są lepsi....... Ale
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Olek
  ponad rok temu ocena: 57%  3
  Kolega Adama ks Darek dostaje Taczaka, dobre, dobre
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Pielgrzym
  ponad rok temu ocena: 70%  2
  No to teraz za tym pójdzie otynkowanie kościoła pod wezwaniem św Jerzego... Bu ha ha... "Rozwój"?
  ~ Asia
  ponad rok temu ocena: 71%  1
  Wybór...bez komentarza
  R E K L A M A
  R E K L A M A