R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - BS Jarocin
R E K L A M AB1b - VitaMed
R E K L A M A

Grypa w Jarocinie. Jest więcej zachorowań

› Aktualności› Wydarzenia ponad rok temu    21.01.2017
Jakub Nowak
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A

Jarocin. Ponad 500 mieszkańców miasta i okolic zachorowało od początku roku na grypę. 22 osoby były hospitalizowane W jarocińskich przychodniach widać wzmożony ruch.

- To prawda, w ostatnim czasie widać u nas wyraźny wzrost zachorowań na grypę - przyznaje doktor Radosław Bahłaj z Niepublicznego Zakładu Podstawowej Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej "Medan" w Jarocinie.

R E K L A M A

Spory natłok pacjentów notują ostatnio niemal wszystkie ośrodki zdrowia w mieście. Zarówno w Jar-Medicu jak i Eskulapie - do których się dodzwoniliśmy - są dziś spore kolejki. - Korytarz jest obecnie pełny, widać, że zachorowalność jest większa - usłyszeliśmy w drugiej ze wspomnianych placówek.

Zgodnie z najnowszymi danymi Pracowni Monitorowania i Analizy Sytuacji Epidemiologicznej przy Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego od początku tego roku w całej Polsce odnotowano ok. 292 tysiące zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. W samej Wielkopolsce liczba ta wyniosła ponad 33 tys. przypadków (stan do 15 stycznia).

Jak wygląda sytuacja w samym Jarocinie i okolicach? Zgodnie z danymi Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na naszym terenie od 1 do 15 stycznia odnotowano 516 przypadków zachorowań na grypę i przypadki grypopodobne.

W porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego jest to aż kilkukrotny wzrost (w 2016 odnotowano 107 osób chorych i żadna nie była hospitalizowana, w tym roku to już wspomnianych 516 przypadków z czego aż 22 z nich wymagały hospitalizacji.

Ruch widać także w aptekach. Jak podkreślają farmaceuci, jest to jednak raczej stała tendencja, wynika po prostu z pory roku. - Trudno mówić, żeby obecnie wykupywano jakoś specjalnie więcej leków - słyszymy w aptece Convallaria. - Większa zachorowalność o tej porze to żaden ewenement - informują nas także w aptece Witaminka.

O "sezonowości" tej choroby mówią także eksperci. Zgodnie z danymi Państwowego Zakładu Higieny szczyt zachorowań na grypę przypada od stycznia do marca.

PAMIĘTAJ!

Grypa jest jedną z najczęściej występujących wirusowych chorób zakaźnych, które atakują drogi oddechowe. Nie wolno zaniedbywać jej objawów, warto też pamiętać o groźnych powikłaniach.

Najczęściej grypie towarzyszą następujące objawy:

- nagle pojawiająca się wysoka gorączka,

- dreszcze,

- bóle mięśni, gardła i głowy,

- osłabienie,

- ogólne złe samopoczucie i uczucie rozbicia,

- suchy kaszel i nieżyt nosa.

Pierwsze objawy grypy pojawiają się w ciągu 24 godzin i rozwijają się w ciągu 18-72 godzin od zakażenia. Choroba zazwyczaj ustępuje samoistnie po 3-7 dniach (o ile nie dojdzie do powikłań - najczęstsze z nich to zapalenie płuc, oskrzeli lub ucha środkowego oraz paciorkowcowe zapalenie gardła, do rzadszych należą zapalenia mięśnia sercowego, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych). Warto jednak pamiętać, że kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać nawet do ok. 2 tygodni.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, co roku na grypę choruje rocznie od 330 milionów do 1,76 miliarda ludzi. Od 3 do 5 milionów to przypadki z ostrymi objawami, umieralność wynosi z kolei od 500 tys. do miliona osób.

R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ trzeba się prosić o bad. krwi za 5 zł
ponad rok temu ocena: 83%  3
Lekarz rodzinny ???? A co on (ona) sobą reprezentują ???
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jjj
ponad rok temu ocena: 100%  2
Lekarz zapisuje "lekarstwa", które można kupić bez recepty i dziwnym trafem akurat są reklamowane w tv 90% listy, 10% listy i zarazem najmniejszy koszt stanowi faktyczny lek. Grypa to nie choroba na dzisiejsze czasy to biznes.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ miki
ponad rok temu ocena: 100%  1
Po czym lekarz stwierdza,czy to grypa czy nie? Wypisuje skierowanie na testy laboratoryjne? Doprosić się nie idzie o skierowanie na badanie krwi,a tutaj byliby tacy rozrzutni.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A