R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1
R E K L A M A

Falowanie muru, wybrzuszenia… To był ostatni moment na takie prace

› Gospodarka› Samorząd 11 miesięcy temu    5.04.2018
Bartek Nawrocki
komentarzy 2 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. Materiały UM w Jarocinie

Jarocin. Gmina Jarocin. Park w Jarocinie. Rewitalizacja parku w Jarocinie. Pałac Radolińskich

Dobra informacja dla wszystkich korzystających z Parku Miejskiego. Jak informują władze miasta - za Pałacem Radolińskich prowadzone są prace mające na celu wzmocnienie tarasu, który już wkrótce stanie się miejscem ogólnodostępnym. Powstanie tam ogród różany z obwódkami bukszpanowymi i wytyczonymi alejami z nawierzchni z kruszywa wodoprzepuszczalnego.

R E K L A M A

Prowadzone prace ziemne w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu wzbudziły zainteresowanie mieszkańców Jarocin.

- W czasie renowacji elewacji Pałacu Radolińskich okazało się, że mur oporowy stanowiący zewnętrzną obudowę tarasu ziemnego rozpada się. Spoiny łączące kamienie z zewnętrznej okładziny były w bardzo złym stanie. Dało się zauważyć falowanie muru i wybrzuszenia, świadczące o tym, że ziemia wypycha kamienny mur - wyjaśnia Sebastian Pluta, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie, które prowadzi remont pałacu. - Efektem końcowym takiego stanu rzeczy mogło być całkowite zniszczenie muru oporowego, a w efekcie również zniszczenie ziemnego tarasu. Podjęcie prac naprawczych było możliwe tylko obecnie. Uwarunkowania techniczne naprawy muru wymagają użycia ciężkiego sprzętu, który naruszy strukturę polany za pałacem. W perspektywie prac nad odtworzeniem sieci ścieżek za pałacem obecnie jest ostatni moment na przeprowadzenie tego rodzaju prac - dodaje.

Projekt budowlany został uzgodniony z konserwatorem zabytków. Ziemny taras zostanie zdrenowany, w środku powstanie betonowy mur oporowy, następnie obłożony kamienną obudową.

- Założenie jest takie, aby kamienny mur został najwierniej odtworzony. Dlatego poszczególne kamienie zostały oznaczone, aby możliwe było ich ponowne ułożenie w dotychczasowym porządku - tłumaczy Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina. - To są kwestie techniczne. Natomiast najważniejszą jest informacja, że taras za kilka miesięcy wraz z całym pałacowym ogrodem zostanie otwarty i będzie ogólnodostępny - zapowiada wiceburmistrz.

Za pałacem zostaną odtworzone i utwardzone wodoprzepuszczalnymi nawierzchniami aleje w układzie historycznym. Będzie można tam wejść zarówno tuż przy bramie od strony ulicy Kasztanowej, jaki i przy pałacu, ale też przy dużym stawie. Docelowo na Lipince między stawem a ulicą Kasztanową powstaną trzy kładki w ciągu pieszych alei.

 

- Na tarasie będzie ogród różany z bukszpanowymi obwódkami. Pojawią się znów rośliny w donicach: agapanty, oleandry i cytryny - zdradza dr Marzena Jeleniewska-Jankowska, współautorka koncepcji rewaloryzacji i rewitalizacji parku. - Chcielibyśmy, aby to miejsce przypominało czasy, kiedy pałac był domem rodziny Radolińskich i możliwe było odbywanie tutaj podróży w czasie - dodaje wiceburmistrz Robert Kaźmierczak. Aleje za pałacem będą oświetlone i objęte siecią monitoringu. Staną nowe ławki, kosze na śmieci, a też tablice informacyjno-edukacyjne, przybliżające historię miejsca i opisujące odkryty w wyniku wycinki i pielęgnacji bardzo cenny drzewostan. Zniknie też mocno już zniszczone ogrodzenie wewnętrzne tej części parku.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (6)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Mag
  11 miesięcy temu 6
  Bardzo dobrze, że są takie zmiany. Przy okazji co z laskiem przy ul. Szubianki?? Tam nie widać żadnych prac...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ~n
  11 miesięcy temu ocena: 50%  5
  Zostanie oddany do użytku za kilka miesięcy. Niech zgadnie, przed wyborami.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Jarocin pięknieje !
  11 miesięcy temu ocena: 62%  4
  Najważniejsze dla mieszkańców jest nasze wspólne dobro . A więc odtworzenie czegoś co przez dziesiątki lat niszczało i marnowało się . Byłem dzisiaj w parku i jestem mile zaskoczony ogromem prac jakie zostały wdrożone . Z niecierpliwością czekam na efekt końcowy . Wreszcie się ktoś za to zabrał . To był ostatni dzwonek .
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Kiri
  11 miesięcy temu ocena: 81%  3
  Brawo, nareszcie znikną płoty!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ kwiecień 2018
  11 miesięcy temu ocena: 57%  2
  Panie Kaźmierczak proszę odpowiedzieć mieszkańcom - podatnikom, wyborcom ile gmina do tej pory poniosła z tytułu rewitalizacji parku i pałacu kosztów, ile kosztów tego remontu jest pozyskanych z zewnątrz tzn. ile kredytu i ile dotacji. To dopiero będzie dobra informacja dla mieszkańców.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  R E K L A M A
  R E K L A M A
  R E K L A M A