ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fundacja_procent
R E K L A M A

Epidemia żółtaczki pokarmowej. Choroba przenosi się u sąsiada. Zachorowania w Krotoszynie i Ostrowie Wlkp.

› U sąsiada› Krotoszyn ponad rok temu    19.04.2017
Redakcja
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
Zdjęcie poglądowe www.jarocinska.plZdjęcie poglądowe www.jarocinska.pl fot. fotolia.pl

17 osób z terenu powiatu krotoszyńskiego i ostrowskiego zaraziło się wirusem żółtaczki pokarmowej. Pracownicy Sanepidu podkreślają, że można już mówić o epidemii. Pierwszy przypadek Wirusowego Zapalenia Wątroby typu A wykryto w lutym w Krotoszynie - informuje portal krotoszynska.pl


- Mężczyzna, który zachorował w Krotoszynie to jeden z pierwszych przypadków. Nastąpił odprysk choroby na jego rodzinę i zachorowały trzy kolejne osoby. Mężczyzna miał także kontakt z osobą z Ostrowa Wlkp., gdzie również nastąpiły zachorowania - wyjaśnia Tadeusz Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Ostrowie Wlkp.

R E K L A M A


Pracownicy Sanepidu przyznają, że można już mówić o epidemii. - Zaczęła się epidemia zachorowań. Na przestrzeni ostatnich lat nie mieliśmy w ogóle zachorowań, a w samym Ostrowie mamy teraz 13 przypadków - mówi Tadeusz Biliński.

Chorzy przebywają w szpitalach w Poznaniu, Koninie i Kaliszu. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest kilkaset osób. Większość chorych, u których wykryto wirus HAV pracowało w restauracjach, sklepach i firmach produkujących żywność.

- Jedna z osób pracowała w jednostce zajmującej się produkcją żywności. Istnieje podejrzenie, że mogło dojść do zakażenia części produkcji i pojawiły się kolejne zachorowania. Mamy też osoby, które pracowały w jednostkach handlujących, czyli w sklepach - podkreśla dyrektor PSSE w Ostrowie Wlkp.


Żółtaczka typu A zwana jest potocznie "chorobą brudnych rąk", ponieważ to właśnie nieprzestrzeganie elementarnych zasad higieny prowadzi do rozprzestrzeniania się wirusa.


- Zarazić można się przez pokarm, który jest zakażony w wyniku niemycia rąk. Te wirusy, jeszcze tydzień, dwa tygodnie przez wystąpieniem objawów znajdują się w kale. Osoba zakaża poprzez kał, na przykład nie myjąc rąk, kolejne osoby i kolejne partie żywności - wyjaśnia Tadeusz Biliński.Pierwsze objawy żółtaczki mają charakter pseudogrypowy. Ogólne rozbicie, zmęczenie, stan podgorączkowy.

- Potem pojawiają się objawy, które w sposób bardziej jednoznaczny wskazują na żółtaczkę. Odbarwiony kał do koloru żółtego, mocz ciemnieje - przybiera kolor ciemnego piwa, pojawiają się bóle brzuszne i dochodzi do zażółcenia powłok skórnych i oczu - wylicza dyrektor ostrowskiego Sanepidu.

 

R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mydlo
ponad rok temu ocena: 25%  5
To pokazuje jak ludzie dbaja o higiene w XXI wieku. Rak po wizycie w toalecie nie patrafia umyc a gdzie wode spuscic... Tak Polska wsią stoi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ weź prysznic
ponad rok temu ocena: 75%  4
Jestem wieśniakiem,który myje ręce nie tylko po wizycie(?)w toalecie,ale przed każdym posiłkiem,a także potrafię korzystać ze spłuczki i nawet umiem opuścić pokrywę sedesu.U nas na wsi to normalne.Zapomniales Mydło,to zapytaj rodziców.Oni na pewno jeszcze pamiętają jak się na wsi dba o higienę.
~ Yolo
ponad rok temu ocena: 100%  3
Zawsze mówiłem, przed zarciem myć pazury.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Michu
ponad rok temu 2
To się będzie działo jak pracowali przy żywności
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xxx
ponad rok temu ocena: 0%  1
jak to leczyć? umiera się na to?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A
R E K L A M A