ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AOrlen_A1

Egzaminy w cieniu strajku. Kto zasiądzie w komisjach?

› Aktualności 2 miesiące temu    9.04.2019
Anna Konieczna
komentarzy 48 ocen 0 / 0%
A A A
Egzaminy gimnazjalne 2014Egzaminy gimnazjalne 2014 fot. Fot. Archiwum

Strajk w szkołach trwa, a w środę - 10 kwietnia rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne. Czy do nich dojdzie, kto zasiądzie w komisjach?

 

 

Kolejne rozmowy przedstawicieli rządu ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego zakończyły się fiaskiem. W szkołach i placówkach oświatowych rozpoczął się strajk. Pracownicy oświaty od początku domagali się podwyżki wynagrodzenia o 1.000 złotych ze spłatą od 1 stycznia.

 

 

[jak wyglądał sytaucja w placówkach oświatowych na terenie Ziemi Jarocińskiej w pierwszym dniu strajku - czytaj TUTAJ]

 

 

Później żądania zostały obniżone do podwyżki wynagrodzeń o 30% od 1 stycznia tego roku. Zaproponował również uwolnienie dodatku stażowego ponad ustawowy limit określony na 20%.

 

 

30% podwyżki to dla nauczyciela stażysty kwota na poziomie 720 - 730 złotych miesięczne, a dla nauczyciela dyplomowanego - 990 złotych.

 

 

Jarocińskie ZNP w lutym weszły w spór zbiorowy z dyrektorami szkół. Później odbyło się referendum, w którym uczestniczyli nauczyciele i pracownicy administracji z publicznych placówek oświatowych podległych gminie Jarocin. Wynik głosowania był w granicach od 53% do ponad 90% za strajkiem.

 

 

Konsekwencją była uchwała, którą podjął jarociński zarząd ZNP o przystąpieniu do strajku. - Wysyłaliśmy pisma z powiadomieniem do dyrektorów szkół - wyjaśniała Hanna Czerniak.

 

 

[kolejna odsłona organizacji tegoroczego Jarocin Festiwalu - szczegóły TUTAJ]

 

 

Strajk w szkołach rozpoczął się w poniedziałek - 8 kwietnia. Termin zbiegnie się z zaplanowanymi egzaminami: 10,11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasistów. Matury mają rozpocząć się 6 maja.

 

 

Wiceburmistrz Robert Kaźmierczak informuje, że spotkał się z dyrektorami wszystkich szkół publicznych.

 

 

- Najważniejsze jest zabezpieczenie egzaminów. Żaden z dyrektorów nie zgłaszał, że tych egzaminów nie jest w stanie przeprowadzić. Każdy walczy o to, żeby powołać komisje egzaminacyjne - stwierdza zastępca burmistrza.

 

 

 

 

Żeby skompletować składy komisji egzaminacyjnych szefowie placówek będą się posiłkowali nauczycielami z zewnątrz - głównie ze szkół niepublicznych.

 

[burmistrz Jarocina wyeliminowany z wyborów do Europarlamentu - czytaj TUTAJ]

 

 

Mogą to zrobić na podstawie rozporządzenia, które w ostatnim czasie wydała minister edukacji, a które mówi, że: „Każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów”

 

 

Rozporządzenie zwiększa też liczbę uczniów przypadających na nauczyciela wchodzącego w skład zespołu nadzorującego - z 20 do 25 w przypadku egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu ósmoklasisty.

 

 

Po rozpoczęciu strajku wiceburmistrz Kaźmierczak ponownie spotkał się z dyrektorami szkół. - Wiemy już, jaką liczbę nauczycieli, którzy nie przystąpili do strajku mamy do dyspozycji - stwierdza zastępca burmistrza.

 

 

I zapewnia, że egzaminy gimnazjalne, które rozpoczynają się w środę - 10 kwietnia odbędą się we wszystkich placówkach publicznych gminy Jarocin. - Mamy zabezpieczenie i obsadę wszystkich komisji - stwierdza Kaźmierczak.

 

 

Komisje będą zasilać przede wszystkim nauczyciele ze szkół niepublicznych, emeryci oraz urzędnicy z przygotowywaniem pedagogicznym i pracownicy instytucji kultury - między innymi dyrektor Muzeum Regionalnego Sebastian Pluta.

 

 

Kolejne spotkanie dyrektorów szkół z wiceburmistrzem Robertem Kaźmierczakiem odbędzie się w czwartek - 11 kwietnia. Będzie tym razem dotyczyło zabezpieczenia egzaminów ośmioklasisto, które rozpoczynają się w poniedziałek - 15 kwietnia.

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

Czy popierasz protest nauczycieli?

ankieta dodana 08.04.2019, ilość wszystkich głosów: 1022
TAK
48%
NIE
49%
NIE MAM ZDANIA
3%
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (48)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ rodzic
2 miesiące temu ocena: 100%  48
"W związku z nieudanym dzisiejszym spotkaniem w sprawie strajku informujemy, że jutro rozpocznie się strajk. Dalsze informacje będą przekazywane na bieżąco" taka informacja pojawiła się na stronie Szkoły w Żerkowie 7 kwietnia i cisza. Żadnego kontaktu żadnej informacji, czy jest komisja czy są egzaminy. Z gazety dowiadujemy się że egzaminy gimnazjalistów się odbywają. A ośmioklasiści jeszcze nic nie wiedzą. Nawet nie wiemy na którą godzinę co dzieci magą zabrać ze sobą. kompletnie żadnej informacji. Może któryś z redaktorów mógłby się zainteresować bezczynnością Pani Dyrektor w Żerkowie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ghytu
2 miesiące temu 47
sprzedam nerke koszt 20000 tel 697494814
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tak trzymać
2 miesiące temu ocena: 100%  46
Proste-niech pracują jak każdy 40 godzin tygodniowo, zlikwidować kartę nauczyciela, a urlopu jak każdy szary pracownik 26 dni w roku. Bedzie wtedy czas i na poprawę kartkówek i sprawdzianów i na przygotowanie się do lekcji. Ja rozumiem, że dzisiejsza młodzież jest trudna, potrafią zajść za skórę, ale każdy sam sobie zawód wybiera.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Emet
2 miesiące temu ocena: 78%  45
Trzeba zbierać podpisy o likwidację karty nauczyciela i przekształcenie szkół w niepubliczne szkoły prowadzone przez stowarzyszenia rodziców dzieci uczęszczających do tych szkół. Wtedy dzieci będą na pierwszym miejscu a nie pieniądze i przywileje.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kto zapłaci za urlopy ludzi co biorą wole żeby opiekować się dziećmi
2 miesiące temu ocena: 72%  44
nauczyciele zrobią zrzutkę dla rodziców?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ huk
2 miesiące temu ocena: 50%  43
Zapłacą ci rządzący z PIS Do nich się zwróć. Oni wiele dają nawet zwierząt nie pomijają
~ !!!!
2 miesiące temu ocena: 47%  42
Traktujesz szkołe jak przechowalnie swoich dzieci ? Żal mi ciebie !!
~ 26 dni urlopu w roku dla nauczycieli. 40 godzinny tydzień roboczy.
2 miesiące temu ocena: 83%  41
Jeśli nie wyrobicie w pracy to bierzcie robote do domu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 40 godzin w tygodniu. do roboty. korepetycje 23% podatku z paragonem
2 miesiące temu ocena: 89%  40
Mając na względzie doniosłą rolę oświaty i wychowania w Rzeczypospolitej Polskiej, pragnąc dać wyraz szczególnej randze społecznej zawodu nauczyciela zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami, otwierając niniejszą ustawą drogę do dalszych uregulowań prawnych systemu edukacji narodowej, stanowi się, co następuje: Rozdział 2 Obowiązki nauczycieli Art. 6. Nauczyciel obowiązany jest: 1) rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę;
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 13 kwietnia jest sobotę
2 miesiące temu ocena: 100%  39
które rozpoczynają się w środę - 13 kwietnia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dobry strajk
2 miesiące temu ocena: 73%  38
Nie panikujcie z tymi egzaminami. Wiceburmistrz zapewnił że ma już skompletowane wszystkie komisje. A gdyby coś się nie udało to zostaje jeszcze możliwość zdawania w czerwcu. Mało tego rząd może szybko przeprowadzić specustawę i w tym roku zwolnić uczniów z egzaminów. A strajk jest bardzo potrzebny choćby po to, by zidentyfikować i oczyścić środowisko nauczycielskie.Niech będzie wreszcie wiadomo kto jest kim w szkole.To ułatwi współpracę dla dobra głównie uczniów. A poza tym wyższe zarobki to większa konkurencja i lepsza praca. Bez paniki i lamentów.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ można
2 miesiące temu ocena: 41%  37
Zaskakujące jest to że niektórzy z niepublicznych szkół chociaż pracują za 1600 zł tak się boją własnego cienia że będą pracować przy egzaminach, oczywiście tylko ci bez godności i honoru, ci honorowi np z Kalisza poszli wszyscy na L4, można ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 'vvv
2 miesiące temu ocena: 71%  36
I co można? Mieć taki brak skrupułów? Biedne dzieciaki. których tak potraktowali ich nauczyciele! Brawo dla nauczycieli, dla których dzieci w tym chaosie są jednak też ważne!
~ Mama
2 miesiące temu ocena: 64%  35
Teraz problem z egzaminami... Skoro strajk to strajk a później niech sobie radzą Ci którzy podjeli decyzje o strajku. Podniesienie wynagrodzenia to za co teraz chcą wypłaty? Za siedzenie... Kto by tak nie chciał. Szkoda że nikt nie pomyślał o rodzicach którzy nie maja możliwości zostawienia gdzieś dzieci. Trzeba brać urlop a wakacje w pracy i kolejny problem. Nie ma jak to nauczyciele dwa miesiace płatnego urlopu no no oby tak wszyscy mieli.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wit
2 miesiące temu ocena: 33%  34
Słusznie ale pajace z POKO i czy innych pedałowców nie zrozumieją tego.
~ dan
2 miesiące temu ocena: 59%  33
Podziękuj rządowi i "super" pani minister
~ Poprawiamy
2 miesiące temu ocena: 100%  32
Pani Konieczna ile błędów w tekście...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zzah
2 miesiące temu ocena: 70%  31
Nowy zawód dozorca egzaminacyjny trzeba to dodać do programu nauczania
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jaś
2 miesiące temu ocena: 50%  30
To już ma swoką nazwę-szalbierz,szuler,
~ Jaro
2 miesiące temu ocena: 64%  29
1000 zł ze spłatą od stycznia?! Jaką spłatą, czy ktoś im wcześniej powiedział, że dostaną od stycznia 2019 taką podwyżkę? Niech idą do prywatnej firmy popracować, to zobaczą jak wygląda sprawa podwyżek wynagrodzenia.Tyle lat nie strajkowali, teraz się wielce obudzili na dodatek przed egzaminami, zamiast już od września strajkować, albo zaraz po feriach jak niby w styczniu nie dostali podwyżki. Protestować to powinni rodzice i uczniowie co to jest za podstawa programowa, czego ma uczyć szkoła, czy w ogóle coś ma człowiek z niej wynieść, czegoś nauczyć czy tylko zakuć, zdać, zapomnieć? Np. historia starożytna wałkowana po 100 razy, a minione 100- lecie po łebkach. Kanon lektur bez komentarza. itd. Nauczyciel weźcie się do roboty, rozumiem, że za dni strajkowe będziecie mieli potrącone z wypłaty. W naszej polskiej mentalności ciągle żywe jest hasło: Czy się stoi, czy się leży 1600 się należy. Ile? No właśnie Wy macie więcej, brać ile proponuje rząd, zawsze coś. Życie to nie bajka
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dorota
2 miesiące temu ocena: 60%  28
To jest wynik deformy oświaty i programu nauczania, a nie nauczycieli
~ Max
2 miesiące temu ocena: 61%  27
A co ma powiedzie zwykły pracownik który pracuje za najniższą krajową nawet 6 dni w tygodniu kto jemu da podwyżkę a tu tylko dzieci cierpią
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ok
2 miesiące temu 26
No mogłeś sie uczyć na studiach - i nie masz najniższej krajowej
~ jjj
2 miesiące temu ocena: 75%  25
@kkkk to tyczy się również nauczycieli. Jak za mało to na wolny rynek. Zmienić pracę a nie strajkować.
~ kkkk
2 miesiące temu ocena: 63%  24
Zmień pracę. Roboty dużo i to nie za najniższą krajową. Wystarczą chęci.
~ mama
2 miesiące temu ocena: 64%  23
Żal mi tylko młodzieży, która ma zdawać egzaminy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kuba
2 miesiące temu ocena: 79%  22
Niech zarabiają więcej ale i niech pracują więcej. Jak każdy etat 40 godzin tygodniowo, a teraz to o ile dobrze wiem 19 godzin (proszę mnie poprawić jeśli się mylę) oczywiście dochodzą poprawki kartkówek sprawdzianów spotkania z rodzicami, itp. Będzie czas na to w godzinach pracy normalnego etatowca. Nie każdy przecież nauczyciel ma tyle samo pracy. Domyślam się że poprawa wypracowania na 2 strony A4 z j. polskiego zajmuje trochę więcej czasu niż poprawa sprawdzianu z matematyki a o nauczycielach w-fu nie wspomnę. Moje zdanie, nie jestem nauczycielem nie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xxx
2 miesiące temu ocena: 100%  21
Zgadzam się niech pracują jak każdy 40 godzin tygodniowo, zlikwidować kartę nauczyciela, a urlopu jak każdy szary pracownik 26 dni w roku. Bedzie wtedy czas i na poprawę kartkówek i sprawdzianów i na przygotowanie się do lekcji. Ja rozumiem, że dzisiejsza młodzież jest trudna, potrafią zajść za skórę, ale każdy sam sobie zawód wybiera.
~ very
2 miesiące temu ocena: 81%  20
Tak, ale roszczeniowi nauczyciele mieliby zbyt dużo do stracenia. Teraz dobrze zorganizowany nauczyciel potrafi ogarnąć karkówki , sprawdziany by potem zadziałać zarobkowo jako opiekun, trener, korepetytor, instruktor i wiele innych w czasie - o którym marzy wielu zapracowanych i dostająch w tyłek teraz rodziców. Bierzemy L4, urlopy w dni wolne których jest naprawdę sporo w ciągu roku szkolnego, że 26 dni nie starcza. Podwyżka dla nauczycieli - tak, ale 1000 to zbyt dużo, za to nie popieram odejścia od opieki nad małoletnimi i tu zasłanianie się strajkiem nie działa, bo jak słychać w kraju są nauczyciele, którzy normalnie pracują choć protestują. Terroryzowanie rządu brakiem podjęcia pracy kosztem dzieci jest słabe.
~ marek
2 miesiące temu ocena: 86%  19
proponuje 8h w szkole, bez względu na to ile ma się godzin "przy tablic" resztę czasu proszę przeznaczyć na poprawianie sprawdzianów tip itd. Nie będzie lamentu, że nikt nie widzi ile się w domu robi, tak będzie najlepiej.
~ Trzeba myśleć
2 miesiące temu ocena: 28%  18
Nie strajkuję i jestem za ministrem. Koleżanka też nie strajkuje. Chyba lepiej na tym wyjdziemy. Teraz nic nam nie potrącą a kiedyś może jakiś awansik?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Olka
2 miesiące temu ocena: 59%  17
Do zula A policjanci, lekarze czy pielęgniarki nie byli egoistyczni? Nie mieli w nosie pacjentów i innych ludzi? Ale nauczycielom wypomina się wszystko. Kiedy oni mają strajkować, we wakacje? Bez sensu!!! Każdy zawód jest ważny i każdy zasługuje na szacunek!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wrrr
2 miesiące temu ocena: 69%  16
hmmm..... nie słyszałam ,żeby np.chirurg patrzył jak ktoś umiera ,bo on strajkuje........strajk w czasie EGZAMINÓW to czysty szantaż i wyrachowanie !
~ Xxx
2 miesiące temu ocena: 70%  15
Strajkują teraz, bo mogą coś ugrać, bo ludzie się boją, że egzaminy się nie odbędą. Nie będą strajkować w wakacje, bo nie chcą tracić swojego wolnego czasu.. jakby strajkowali w wakacje to rząd miałby ich gdzieś.
~ mama
2 miesiące temu ocena: 63%  14
ale nie kosztem niewinnych osób
~ Tomek
2 miesiące temu ocena: 34%  13
Egzaminy nie odbędą się, bo nie będzie nauczycieli, jeżeli wg rządu każdy może opiekować się naszymi dziećmi to zaprośmy świnie i krowy, efekt ten sam, nawet im nie musimy placić
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zw
2 miesiące temu ocena: 46%  12
rolnik idzie na strajk i blokuje drogi kosztem niewinnych ludzi jadacych do pracy. Strajkuj pod ministerstwem rolnictwa w niedziele.
~ wz
2 miesiące temu ocena: 78%  11
rolnik idąc na strajk najpierw oporządzi zwierzęta a nauczyciel idzie na strajk kosztem dzieci z których żyje. I nie porównuj.....
~ Marek
2 miesiące temu ocena: 95%  10
Dobrze, że egzaminy odbędą się. O ile ci niby członkowie komisji nie przyniosą jutro zwolnień lekarskich. Skoro prezydent i premier twierdzą, że faktycznie nauczyciele mało zarabiają to jest szansa na zmiany i porozumienie. Jeśli teraz nie ma pieniędzy to może wytyczyć jakąś ścieżkę na 2-3 lata by zawód ten był właściwie doceniony. Nie może być pomysłu "zobaczymy kto kogo" bo na tym wszyscy przegrają a głównie dzieci i młodzież.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jaś
2 miesiące temu ocena: 85%  9
Ale egzaminy przeprowadzone zgodnie z tym rozporządzeniem o którym mówi Każmierczak będą miały wadę prawną i mogą się okazać nieważnymi.Rozporządzenie nie może negować ustawy i być z nią sprzeczne.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ enzo
2 miesiące temu ocena: 50%  8
Jeśli tak bedzie to sami nauczyciele bedą debil... Sami robią krzywde dziecia a ich powolanie powinno byc inne.
~ piesku merkelowej
2 miesiące temu ocena: 67%  7
Leć już do brukseli
~ Akcja kreda
2 miesiące temu ocena: 100%  6
Przepraszam za literówkę - to niemożliwe!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Akcja kreda
2 miesiące temu ocena: 47%  5
Popieram nauczycieli całym sercem, bo oddają naszym dzieciom całą swoją wiedzę, pasje, czas, kreują ich światopogląd i dzięki im nasze dzieci są lekarzami, prawnikami, pracownikami handlu, murarzami itd. Szkoda, że mamy tak nienawistne społeczeństwo... chciałbym, żeby nasze władze, podobnie jak Warszawa czy Gdańsk i inne miasta wsparły publicznie nauczycieli! Ale w Jarocinie tntoiemożliwe :(
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zula
2 miesiące temu ocena: 81%  4
Jestem też za podwyżką dla nauczycieli oraz bardziej niedocenianych zawodów np. pracowników socjalnych, pielęgniarek , budżetówki itp., itd., Ten strajk nauczycieli oburza, bo uczy nasze dzieci , że egoistyczne dążenia są najważniejsze. Brak mi w postulatach nauczycieli dążeń do zmian programowych przytłaczających zarówno nasze dzieci jak i ich samych. Kasa najważniejsza a rodziców i ich dzieci mamy w nosie - tak wiele rodzin to odbiera! Lubię niektórych nauczycieli i doceniam co robią, ale jak w każdym zawodzie są lepsi i gorsi i to też powinno się w oświacie zmienić, a nie czy bierny mierny z wiekiem i stażem lepiej zarabia. Podwyżki dla najlepszych i to już na starcie, bo wielu wypalonych nauczycieli wysoką pensję z racji stażu już ma! A lekarzami, prawnikami często jesteśmy dzięki wsparciu dobrych nauczycieli, ale przede wszystkim własnym samozaparciom uczniów i ich rodziców i bardzo proszę zrozumieć, że nauczyciel w dobie wszechogarniających informacji, nie ma już tak jak dawni
~ Moni
2 miesiące temu ocena: 53%  3
Jeśli będą w komisji nauczyciele ze szkół niepublicznych. To kto będzie z ich dziećmi. Dlaczego dyrektorzy na to pozwalają.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji