ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AOrlen_A1

Dziś Światowy Dzień Wzroku

› Aktualności 8 miesięcy temu    11.10.2018
Anna Kopras Fijolek
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. pixabay

Obchodzony jest on zwykle w drugi czwartek października. W tym roku szczególnie dużo mówi się z tej okazji o nowych regulacjach dotyczących refundacji zabiegów na zaćmę.

 

Wprowadzone przez NFZ kryterium kwalifikacji do zabiegu zaćmy może być dużym utrudnieniem dla pacjentów i odebrać dużej ilości z nich możliwość refundowania zabiegu. Wiele spośród osób dotkniętych zaćmą przy nowo wyznaczonym poziomie ostrości widzenia nie jest w stanie normalnie funkcjonować, a będzie zmuszona czekać, aż wada się pogłębi, bo nie zawsze będzie ją stać na wykonanie takiego zabiegu komercyjnie.

 

Kontrowersje budzi też temat terminu obowiązkowej wizyty kontrolnej, która wg nowych przepisów musi się odbyć pomiędzy 14 a 28 dniem po zabiegu, a to ze względów medycznych jest zdecydowanie za późno. Długie oczekiwanie na zoperowanie zaćmy to realny problem, który miało rozwiązać wprowadzone rozporządzenie. Mimo przekazania przez NFZ w listopadzie ubiegłego roku dodatkowych środków na realizację tych zabiegów, średnia długość oczekiwania w kolejce wynosiła 50 tygodni.

 

Dotychczas, by zakwalifikować się na operację zaćmy w Polsce, wystarczyło udać się do lekarza okulisty i uzyskać skierowanie na zabieg. Na tej podstawie pacjent miał możliwość wybrania jednej z trzech metod leczenia. Osoba ze zdiagnozowaną zaćmą mogła zapisać się do kolejki oczekujących na zabieg w wybranej placówce w Polsce, która posiadała kontrakt z NFZ. Pacjent mógł także zdecydować się na wyjazd do zagranicznej kliniki i leczenie zaćmy w ramach dyrektywy transgranicznej. Na jej podstawie NFZ zwracał koszty leczenia do wysokości świadczenia i w przypadku zaćmy niepowikłanej była to kwota 2.214,10 PLN. Ostatnią z opcji było skorzystanie z usług komercyjnych w prywatnej klinice okulistycznej. Od teraz pacjent będzie wpisywany do kolejki NFZ dopiero po potwierdzeniu diagnozy i spełnieniu nowych wytycznych PTO na wizycie kwalifikacyjnej, która może się odbywać tylko i wyłącznie u lekarzy, w jednostkach, które mają podpisaną umowę z NFZ i prowadzą tzw. listę pacjentów oczekujących na zabieg do danego ośrodka.

 

Wg nowych wytycznych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO), do których odnosi się rozporządzenie NFZ, teraz na refundowany zabieg mają szansę jedynie osoby, z widzeniem gorszym niż 60% ostrości. Z krótką listą wyjątków, na której znajdują się również zawodowi kierowcy, czyli tylko tacy, z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów pow. 3,5 t. Wszyscy inni, których widzenie jest lepsze, nie będą mogli bezpłatnie zrealizować zabiegu, choć poziom choroby może znacznie zmniejszać ich komfort funkcjonowania. Dla przykładu osoba, której widzenie jest na poziomie np. 65% ostrości, może nie dostrzec z odpowiednim wyprzedzeniem zbliżającego się pojazdu czy innego zagrożenia. Tymczasem w Polsce już i tak statystyki wypadków śmiertelnych są jednymi z najwyższych w Europie.

 

- Obawiamy się, że wielu spośród pacjentów, którzy po operacji nie będą odczuwać żadnych dolegliwości, nie zdecyduje się na pojawienie się w szpitalu na dodatkowej kontroli. Prawdopodobieństwo dotarcia na wizytę kontrolną po operacji, będzie jeszcze mniejsze wśród osób, które na zabieg musiały dojechać z mniejszej miejscowości, pokonując kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów. Szacujemy, że na "teoretycznie obowiązkowej" wizycie kontrolnej, może nie pojawić się nawet 50% operowanych. A to może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Praktyka medyczna na całym świecie wymaga bezwzględnego skontrolowania pacjenta jeden dzień, i w razie potrzeby kolejny raz 7 dni po zabiegu usunięcia zaćmy a nie miedzy 14 a 28 dniem po zabiegu. Tylko szybka reakcja na ewentualne powikłania czy też nieprzewidziane reakcje organizmu, pozwala na wdrożenie leczenia, które w sytuacjach ekstremalnych będzie w stanie uratować wzrok pacjenta - mówi lek. Anna Siemiątkowska, współpracująca z siecią klinik Optegra.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!