ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AMedyk A1_02_2020
R E K L A M A

Drugie podglądanie ptaków. Już w niedzielę w jarocińskim parku

› Aktualności› Wydarzenia 4 miesiące temu    6.10.2019
Lidia Sokowicz
komentarzy 1 ocen 3 / 100%
A A A
 fot. Marcin Horbacz

Już w najbliższą niedzielę 6 października odbędzie się druga edycja Europejskich Dni Ptaków w Parku Radolińskich w Jarocinie. Ornitologiczny spacer rozpocznie się o godz. 15.00. Zbiórka przed głównym wejściem do pałacu Radolińskich.

 

R E K L A M A

 

 

Podczas Europejskich Dni Ptaków ludzie w różnym wieku i różnych zawodów co roku, w pierwszy weekend października, obserwują ptaki pod okiem ornitologów. Uczą się rozpoznawać gatunki i dowiadują się o potrzebie ich ochrony. Dzieje się to w okresie intensywnych wędrówek ptaków z lęgowisk na zimowiska, które przypominają nam o potrzebie ich międzynarodowej ochrony. Akcję koordynuje międzynarodowa organizacja BirdLife International.

 

Muzeum Regionalne w Jarocinie już po raz drugi zaprasza na spacer po jarocińskim Parku Radolińskich śladami ptaków, które tu występują. Spotkanie poprowadzi jarociniak Edward Tomaszczyk z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - Pan Edward zna chyba wszystkie drzewa i występujące w nich dziuple w jarocińskim parku. Niemal każdego dnia prowadzi obserwacje, więc z pewnością w niedzielę podzieli się wieloma cennymi spostrzeżeniami - mówi zastępca burmistrza Robert Kaźmierczak. - Kto posiada, warto aby zabrał lornetkę, która pomoże w podglądaniu ptaków.

 

Przed rokiem podczas podobnego spaceru udało się dostrzec kawki, gawrony, kruki, gołębie miejskie, kowaliki, kaczki krzyżówki, szpaki, dzięcioły duże, sikory bogatki, grzywacze. W czerwcu inny jarociński miłośnik ptaków - Marcin Horbacz „upolował” aparatem fotograficznym puszczyka (Strix aluco), jednego z dziesięciu lęgowych gatunków sów w Polsce (na zdjęciu). Dzięki przeprowadzonym nocnym nasłuchom okazało się, że sowy odniosły spory sukces lęgowy, dochowując się czterech podlotów.

 

Rok temu uczestnicy spaceru dowiedzieli się też, że jednym z sygnatariuszy podpisanej w 1902 r. w Paryżu "Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa" był jarociniak. Obok przedstawicieli prezydenta Republiki Francuskiej, cesarza Austrii, królów Belgii, Portugalii, Szwecji i Norwegi konwencję podpisywał też reprezentujący Cesarstwo Niemieckie Hugo von Radolin, wówczas pruski ambasador w Paryżu, właściciel dóbr w Jarocinie.

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ROZWÓJ
4 miesiące temu ocena: 75%  2
Drogi w gminie nadal dziurawe, ale można pooglądać Ptaszki !!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ shock
4 miesiące temu ocena: 75%  1
spodziewałem się artykułu typu "co nowego w przetargach i dlaczego oni " itp , więc o tym co ważne dla mieszkańców, a nie o ptaszkach
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A