R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Dotacje na instalacje fotowoltaiczne, uruchomiono nowy nabór kwiecień 2017

› Aktualności› Wydarzenia ponad rok temu    12.04.2017
Reklama
komentarzy 2 ocen 3 / 33%
A A A

Własna elektrownia słoneczna dostępna dla każdego - już od 120 zł miesięcznie!

Chcesz wykorzystać potencjał, jaki drzemie w fotowoltaice ale nie stać Cię na zakup instalacji za gotówkę? Z początkiem kwietnia ruszył ponowny nabór dofinansowań, który pozwoli cieszyć się słoneczną energią przy niskich kosztach miesięcznych. Trzeba się spieszyć, gdyż pula pieniędzy to tylko 1,5 mln zł. O możliwościach uzyskania dotacji na instalację fotowoltaiczną rozmawiamy z Anną Piechocką - specjalistką ds. administracyjnych i prawnych z firmy Brewa.

R E K L A M A
 • Fotowoltaikę kojarzymy przede wszystkim z zieloną, odnawialną energią.

- Rzeczywiście, instalacje PV pozwalają przetwarzać energię słoneczną na prąd dla naszych domów, zmniejszając tym samym emisję szkodliwego dwutlenku węgla do środowiska. Ale to wcale nie najważniejsza korzyść.

 • Co zatem można zyskać?

- Główna korzyść dla konsumenta to wyraźne obniżenie rachunków za prąd. W perspektywie podwyżek cen energii elektrycznej, fotowoltaika staje się najlepszą gwarancją bezpieczeństwa i większej niezależności od prądu z Sieci – zwłaszcza, że zgodnie z obowiązującym prawem, nadwyżki wyprodukowanej energii można rozliczać z zakładem, korzystając z bardzo przyjaznego systemu upustów, tzw. netmeteringu, który pozwala odkupić energię z 80% rabatem. Czyli zamiast 65 gr. możemy płacić 13 gr. za prąd.

 • Ale przecież koszt zakupu instalacji to kwota rzędu kilkunastu – kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niewiele osób stać na to, by ponieść taki wydatek jednorazowo.

- Zgadza się. Jednak z uwagi na duże korzyści ekologiczne z instalacji PV, można skorzystać z korzystnego programu dofinansowania z dotacją. A to sprawia, że koszt korzystania z zielonej energii sprowadzi się do niewielkiej kwoty, płaconej miesięcznie przez okres 10-15 lat. Sama instalacja będzie funkcjonować przez co najmniej 25 lat.

 • Jak skorzystać z dotacji?

Nowe propozycje pojawiają się co jakiś czas, ale liczba środków jest mała. Trzeba więc uważnie śledzić informacje i... spieszyć się.

 • Od kwietnia dla mieszkańców Wielkopolski ruszył program dofinansowań do instalacji PV.
   

- Zgadza się, w ramach programu możliwe będzie uzyskanie korzystnej pożyczki na zakup systemu fotowoltaicznego, wraz z dotacją 40%, lecz nie większą niż 8000 zł.

 • Kto może z niego skorzystać?

- Jest skierowany dla osób fizycznych, a koszty kwalifikowane mogą obejmować zakup paneli fotowoltaicznych wraz z niezbędny montażem. Oczywiście – jako, że program wiąże się z zaciągnięciem kredytu, by wniosek został rozpatrzony pozytywnie, wnioskodawca musi przejść pozytywnie badanie zdolności kredytowej.

 • Jeśli kredyt, to zapewne z wysokim oprocentowaniem?

- Oprocentowanie w skali roku wyniesie ok. 3,7%. Jest więc stosunkowo niewielkie, a raty możemy sobie rozłożyć nawet na 10 lat. Oznacza to, że z programu opłaca się skorzystać nie tylko osobom, które oczekują rozłożenia płatności na niewielkie raty przez wiele lat – te mogą wynieść nawet tylko ok. 100 zł, ale i tym, którzy po prostu chcą zyskać na dofinansowaniu.

 • Czy są jakieś “haczyki” w takiej ofercie ? To zabrzmiało jak jakiś „haczyk”…

- Może nie haczyki, ale pewne warunki, które należy spełnić. Pierwszy jest oczywisty: to terminowe spłaty rat pożyczki. A drugi to uzyskanie zamierzonego efektu ekologicznego. Dlatego bardzo ważne jest by zainstalować wysokiej jakości urządzenia m.in. panele fotowoltaiczne, wyprodukowane przez firmę, która działa na rynku od lat. Ostatnia, lecz równie ważna rzecz, to montaż systemu przez doświadczonych i certyfikowanych przez państwowy Urząd Dozoru Technicznego specjalistów, którzy też zapewnią właściwy serwis.

 • Powiedziała Pani, że trzeba się spieszyć

- Rzeczywiście. Nabór trwa do wyczerpania środków, a o przyznaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń. Poza tym kwiecień to dobry moment na zaplanowanie inwestycji w fotowoltaikę.

 • Dlaczego?

- Bo wtedy mamy realne szanse na to, by rozpocząć korzystanie z własnej elektrowni słonecznej w kwietniu, kiedy zaczyna być już naprawdę słonecznie. A im więcej słońca – tym więcej własnego prądu i, co za tym idzie, wyższe oszczędności.

 • A czy są jakieś inne formy wsparcia?

Jest jeszcze program Słoneczny Dom, program program ten zakłada możliwość budowy własnej elektrowni słonecznej bez wkładania swoich środków na początek. Nie ma co prawda dotacji, ale oprocentowanie jest niższe bo tylko 2,7% w skali roku, decyzja jest bardzo szybko bo 24h i co ważne nie ma obowiązku spełnienia efektu ekologicznego.

 • To na koniec najważniejsze pytanie: gdzie zgłosić się, by uzyskać dofinansowanie?

Wystarczy skontaktować się ze specjalistami Brewa. My zajmiemy się całą resztą formalności i przeprowadzimy instalację.

 • Dziękuję za rozmowę.

--------------------------

BREWA
62 590 42 82
kontakt@brewa.pl
www.brewa.pl
ul. Częstochowska 77, Kalisz
 

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 1 głosów: 3 (33%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
R E K L A M A
R E K L A M A