Trwają obchody Dni Patrona Miasta i Święta Niepodległości. ZOBACZ, co się będzie działo

Opublikowano:
Autor:

Trwają obchody Dni Patrona Miasta i Święta Niepodległości. ZOBACZ, co się będzie działo - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Program obchodów Dni Patrona Miasta i Święta Niepodległości w tym roku nie różni się specjalnie od propozycji zeszłorocznych. Jak zwykle odbędzie się uroczysta sesja rady miejskiej, capstrzyk, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i przejazd św. Marcina na koniu. Na finał wystąpi zespół "Enej". Koncert jest biletowany.

 

 

 

Uroczystości  rozpoczną się w piątek 8 listopada Biegiem Niepodległości, którego trasa liczy 9 km. Uczestnicy wystartują o godz. 12.00 z rynku miejskiego w Jarocinie do Mieszkowa. Impreza ma charakter otwarty, jednak liczba miejsc dla biegaczy jest ograniczona. Chętni mogą się zgłaszać do 6 listopada pod nr tel. 502/109-068. Dla uczestników wydarzenia organizatorzy przewidzieli pamiątkowe medale, gadżety oraz poczęstunek.

 

 

W sobotę 9 listopada świętowanie rozpocznie się już o godz. 5.00. Na jarocińskim dworcu, jak co roku zostanie zorganizowana akcja plenerowa „Obudzić śpiących”. Umundurowana młodzież zaopatrzona we flagi powstańcze i narodowe, wręczać będzie pasażerom pociągów przejeżdżających przez Jarocin biało-czerwone rozetki powstańcze oraz ulotki przypominające o jarocińskich wydarzeniach z 1918 r. W powstańczy nastrój wprowadzą pasażerów także werble oraz dźwięki pieśni patriotycznych. Akcja zakończy się o godz. 9.00.

Nie 11 listopada, ale już w sobotę (9 listopada) odbędzie się uroczysta sesja rady miejskiej wraz z podpisaniem umowy partnerskiej pomiędzy Gminą Jarocin a Miastem Opoczno. Podczas uroczystości w ratuszu, która rozpocznie się o godz. 13.30, zostaną wręczone nagrody Burmistrza Jarocina im. Stanisława Taczaka za zasługi na Ziemi Jarocińskiej. Honorowym gościem uroczystości będzie Jerzy Gogołkiewicz - wnuk generała Taczaka. Podczas uroczystej sesji rozstrzygnięty zostanie także konkurs na najlepszą pracę dyplomową, związaną tematycznie z Ziemią Jarocińską. O godz. 16.00 w kościele Chrystusa Króla rozpocznie się msza św. w intencji narodu i powstańców wielkopolskich, a po jej zakończeniu nastąpi przemarsz na rynek, gdzie zaplanowano  capstrzyk z udziałem żołnierzy, harcerzy, kombatantów oraz pocztów sztandarowych innych organizacji. Ceremonię zakończy salwa honorowa  oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem chóru „Zawsze Młodzi” pod dyrekcją Zbigniewa Obary.

 

 

W niedzielę 10 listopada organizatorzy obchodów zapraszają na basen Jarocin Sport.  "Łączmy się" - pływacka sztafeta memoriałowa upamiętniająca Powstanie Wielkopolskie, rozpocznie się o godz. 12.00. W związku ze 101. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego weźmie w niej udział 101 pływaków. Każdy z uczestników pokona pełną długość basenu w dowolnym stylu.

Po południu, o godz. 16.00, w Muzeum Regionalnym w Jarocinie zaplanowano uroczyste otwarcie wystawy i promocję książki „Gola pod Jaraczewem w pradziejach”. Książka autorstwa dr. Michała Grygiela z UJ, prof. dr. hab. Ryszarda Grygiela, dyrektora Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz mgr. Waldemara Stasiaka, pracownika tegoż muzeum, ukazała się w marcu tego roku. Prezentuje ona efekt badań archeologicznych prowadzonych przez MAiE  w Łodzi w  latach 2003 i 2004 na stanowisku zlokalizowanym w Goli. Promocji książki towarzyszyć będzie wystawa materiału archeologicznego wydobytego w czasie wykopalisk.

 

W poniedziałek 11 listopada o 9.00 z rynku wystartuje „Sztafetowy rajd rowerowy dla Niepodległej”. Rowerzyści pięciokrotnie pokonają trasę 20,2 km, w sumie 101 km. Każda pętla kończyć się będzie i zaczynać na rynku. Impreza jest otwarta, nie ma wcześniejszych zapisów. Udział w sztafecie może wziąć każdy, kto zjawi się na rynku między godz. 9.00 a 12.00. W Mieszkowie, pod pomnikiem gen. Stanisława Taczaka, zostaną złożone kwiaty. W południe, w ramach odpustu parafialnego zostanie odprawiona msza św. w kościele św. Marcina w Jarocinie w intencji mieszkańców i miasta. Po Eucharystii na rynku pojawi się św. Marcin na koniu, będą też rogale dla tych, którzy wspomogą kwestę „Świętomarciński dar”. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na renowację nagrobka Władysława Marcinkowskiego.

Zwieńczeniem obchodów będzie koncert zespołu "Enej", który rozpocznie sie o godz. 19.00 w JOK-u. Bilety kosztują 50 zł. Dostępne są w ośrodku kultury i na stronie biletomat.pl.

 

A co Wy sądzicie o programie obchodów? Podoba się Wam? Piszcie w komentarzach o tym, czego oczekujecie lub czego Wam brakuje w świętowaniu Dni Patrona Miasta i rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE