ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AA1 fundacja w dobrą stronę

Co ze ścieżką rowerową z Żerkowa do Jarocina? [GALERIA]

› Aktualności› Samorząd 4 miesiące temu    11.07.2019
Karina Muszalska
komentarzy 10 ocen 2 / 100%
A A A
Wiata dla rowerzystówWiata dla rowerzystów fot. Karina Muszalska

Budowa ścieżki rowerowej z Jarocina do Żerkowa była zapowiadana od trzech lat. Po drodzę realizacja inwestycji napotkała na wiele przeszkód. Jak dzisiaj wygląda sprawa trasy rowerowej? 

 

 

Koncepcja budowy ścieżki rowerowej z Jarocina do Żerkowa powstała już 2016 roku. Wtedy to 11 kilometrów trasy z Jarocina do Żerkowa zobowiązały się zbudować trzy samorządy: powiatu jarocińskiego, gminy Jarocin oraz gminy Żerków. Podpisanie listu intencyjnego odbyło się z wielką pompą na żerkowskim rynku: - Jest to wydarzenie nie tylko brzemienne w skutkach, ale i odważne. Budując drogę, ścieżkę tworzymy elementy, które łączą- podkreślał wtedy ówczesny burmistrz Żerkowa Jacek Jędraszczyk.

 

 

NOWY NR GAZETY JAROCINSKIEJ, A W NIM:

 

Niestety droga zamiast połączyć samorządy to je podzieliła. Przyczyną było zapewne odwołanie z funkcji starosty jarocińskiego Bartosza Walczaka, protegowanego burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego. Współpraca powiatu z gminą Jarocin znacznie się pogorszyła, a projekt budowy ścieżki trafił do szuflady.

 

 

Powiat jarociński i gmina Żerków nie zrezygnowały z budowy ścieżki rowerowej. Stała sie ona największą inwestycją powiatową na rok 2019. W budżecie zarezerwowano na ten cel ponad 2 mln zł. Po tym, jak gmina Jarocin wycofała się z udziału w projekcie, powiat mógł liczyć tylko na dofinansowanie od gminy Żerków. 

 

 

Prace związane z budową ścieżki rowerowej rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku. Przebiega ona wzdłuż drogi powiatowej Jarocin - Żerków. Jako pierwszy zrealizowano odcinek od Żerkowa do rzeki Lutynia. Przy jego końcu wykonano zaś specjalną wiatę z ławkami i stołem, gdzie każdy podróżujący rowerzysta może sobie odpocząć. Niewątpliwie plusem tego miejsca jest stacja naprawy rowerów.

 

 

W czasie prac budowlanych wynikły kolejne sprawy i żerkowscy radni musieli zadecydować o zwiększeniu pomocy finansowej dla powiatu w roku 2019. Transza, która za ten rok miała wynosić 600 tys. wzrosła o 100 tys. zł. Powodem sytuacji stały się zwiększone koszty budowy ścieżki rowerowej na trasie Żerków - Jarocin. O tym przeczytasz TUTAJ

 

 

W międzyczasie dzięki ubiegłorocznym wyborom samorządowym i zmianom na stanowiskach starosty oraz wicestarosty zaświeciło kolejne światełko dla ścieżki rowerowej. Nowe władze powiatu dogadały się z władzami gminy i realizowana będzie ona wspólnie. O szczegółach przeczytasz TUTAJ.

 

 

Uzgodnione zostały więc wstępne warunki porozumienia, a rada miejska Jarocina uchwaliła dofinansowanie odcinka między Jarocinem a mostem w Wilkowyi w wysokości blisko 1,5 miliona złotych.

 

 

Adam Pawlicki na profilu w mediach społecznościowych napisał:

 

Cały czas w pracy, cały czas w biegu, pełno spotkań i spraw, dlatego dziś, właśnie w Wilkowyi, podpisałem umowę, dzięki której Gmina Jarocin wesprze budowę ścieżki rowerowej z Jarocina do Wilkowyi kwotą blisko 1,5 mln złotych!

 

Obecnie zakończyły się prace związane z budową pierwszego etapu ścieżki rowerowej z Żerkowa do Jarocina od skrzyżowania z drogą na Dobieszczyznę do rzeki Lutynia. Trasa przeszła również pozytywny odbiór techniczny. Pod koniec lipca przewidywana jest uroczystośc otwarcia tego odcinak ścieżki.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (10)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Jarociniak
  4 miesiące temu ocena: 50%  10
  Niech ta ścieżka rowerowa będzie porządna, a nie tak gówniana, jak wiele innych ścieżek rowerowych w Jarocinie.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ciekawy
  4 miesiące temu ocena: 75%  9
  A gdzie jest oświetlenie na ścieżce rowerowej ? Trzeba się burmistrza zapytać o te przejścia do pieszych skoro to jest ścieżka rowerowa a nie chodnik
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ &&&
  4 miesiące temu 8
  Do ostrożnie. Pretensje odnośnie szpital proszę mieć do NFZ, to on ustala limity badań, czy operacji, nie zapłaci za pondlimitowe badania i nie planowane zabiegi czy operację.Co mają zrobić zpitly kiedy trafi pacjent , któremu trzeba zrobić szereg badań a limit n ten dzień jest lwll yczerpny odesłać chorego czy nawet umierającego?lco mu powiedzieć że opłaca ubezpieczenie a fundusz zdrowia ma limit i nie ma?te pretensje to chyba nie pod adres szpitala nikogo jeszcze z kwitkiem nie odeslali, każdemu pomogą
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Jimmy 664
  4 miesiące temu 7
  Lepiej wydać kasę na gowniany festiwal co połowa ma bilety za darmo i nikt tu nie przyjedzie na bank będzie z tego zysk wielki
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Pigułka
  4 miesiące temu ocena: 75%  6
  W takim tempie za 5 lat może dojadę do wilkowyi
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ostrożnie
  4 miesiące temu ocena: 33%  5
  Lepiej nie jeździć bo coś się stanie i trafisz do zadłużonego szpitala a tam nie wiadomo :(
  ~ żerków
  4 miesiące temu ocena: 80%  4
  Niech nawet bedzie za 5 lat. Dla mnie najważniejsze, ze na górce nie muszę omijać rowerzystów.
  ~ Michałek umi
  4 miesiące temu ocena: 56%  3
  Ta wiata to dla kur czy na konie?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Rowery 2
  4 miesiące temu ocena: 50%  2
  Przepraszam, jeśli ścieżka jeszcze oficjalnie nie została otwarta to czy można z niej korzystać???
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Żerkowianin
  4 miesiące temu ocena: 50%  1
  A jest jakieś oznakowanie, że nie można jeździć??? głupie pytanie.
  R E K L A M A