Ciężki sprzęt i rozkopane trawniki - efekt będzie na wiosnę [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Ciężki sprzęt i rozkopane trawniki - efekt będzie na wiosnę [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Mieszkańców Jarocina niepokoi to, co dzieje się przy nowym łączniku. - Wszystko zniszczone - trawniki, skwery rozkopane. Co to znaczyć, co oni robią? - pytają. A burmistrz Jarocina wyjaśnia: - W naszej gminie jeszcze nie realizowaliśmy tak wielkiego zadania obejmującego tyle nasadzeń drzew, krzewów i bylin. Przy nowej drodze chcemy pokazać, jak może wyglądać zieleń przyuliczna.

 

 

Z informacji, którą otrzymaliśmy z jarocińskiego urzędu miejskiego wynika, że przy łączniku między ulicami: Śródmiejską, Bema i Wrocławską posadzonych zostanie 312 drzew, kilkanaście tysięcy sztuk bylin, krzewów i roślin cebulowych.

 

 

Żeby jednak tak mogło się stać najpierw trzeba przygotować teren. Właśnie ruszył ten etap prac.

 

 

 

Wzdłuż kilometrowego odcinka łącznika między ulicami: Śródmiejską, Bema i Wrocławską nasadzonych zostanie 312 drzew. Będą to między innymi lipy, klony, graby, jarzęby, dęby, platany, jesiony, grusze drobnoowocowe, buki, glediczie trójcierniowe - o obwodach pni od 20 do 30 cm.

 

 

- Łącznie będzie to aż czternaście gatunków, bo zależy nam miedzy innymi na miododajności tych drzew - wyjaśnia architekt krajobrazu Piotr Kociński.

 

 

Drzewa to tylko część całego projektu. Posadzonych będzie także ponad 14 tysięcy bylin (25 gatunków, m.in. przywrotnik, jeżówka, parzydło leśne, śmiałek, kocimiętka), 11 tysięcy krzewów (19 gatunków, m.in. sosna kosodrzewina, róża francuska, tawuła, irga, jaśminowiec, kalina koralowa) oraz 15 tysięcy roślin cebulowych. W przypadku tych ostatnich będą to głównie krokusy, które zakwitną wczesną wiosną. Powstanie również prawie 3 tysiące metrów kwadratowych łąki kwietnej założonej z nasion minimum 30 roślin. Trawniki będą zajmowały 1.400 metrów kwadratowych.

 

 

- Zmieniające się warunki klimatyczne, wysokie temperatury i mała ilość opadów w okresie letnim nie sprzyjają zachowaniu trawników w dobrym stanie. Dlatego zdecydowaliśmy się na duże powierzchnie obsadzone krzewami, bylinami i łąkami kwietnymi, które są łatwiejsze w utrzymaniu, wymagają mniejszej ilości wody i w konsekwencji tego, w dłuższej perspektywie czasowej, są tańsze - przekonuje Piotr Kociński.

 

 

 

Dzięki realizacji tego projektu o połowę ma się zwiększyć obszar parku im. mjr. Zbigniewa hr. Ostroroga-Gorzeńskiego (przy ośrodku zdrowia).

 

 

- Zdecydowanie poprawi się nie tylko estetyka łącznika. Drzewa oraz zieleń średnia będą stanowiły naturalną izolację między drogą a zabudowaniami. Dodatkowo, na tyłach domów zlokalizowanych przy ulicy Wrocławskiej, powstaną odcinki wysokiej zielonej ściany w postaci żywopłotów grabowych i bukowych - informuje wiceburmistrz Robert Kaźmierczak.

 

 

Prace prowadzi firma Plener Michała Sołtysa z Goliny. Ich zakończenie przewidziane jest na koniec listopada.

 

 

 

Wykonawca wyłoniony został w przetargu, do którego zgłosiło się 8 firm. Zaoferowały one kwoty od 1,4 miliona złotych do 2,2 miliona złotych.

 

 

Projekt „Rozwój systemu zieleni w Jarocinie, obejmujący parki, skwery i zieleń przyuliczną” został w 85% dofinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

 

Docelowo „zielony korytarz” połączy trzy jarocińskie parki: Radolińskich, mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego i Szubianki.

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE