ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M ABS_A1

Chcesz mieć dobry sen? Nie rób tego w łóżku

› Społeczeństwo 8 miesięcy temu    6.10.2018
Anna Kopras Fijolek
komentarzy 5 ocen 3 / 100%
A A A
 fot. fot. fotolia

Sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Żebyśmy mogli prawidłowo myśleć, pamiętać, żeby utrzymać zdrowie. Nie wszyscy mogą się jednak pochwalić tym, że nie mają żadnych problemów ze spaniem. A lekceważyć tego nie wolno.

 

Kiedy mówimy o bezsenności? - Kiedy u pacjenta przez okres ok. dwóch tygodni występują trudności w zasypianiu, sen nieregenerujący, sen nieciągły, zbyt wczesne poranne budzenie się rano - tłumaczy psychiatra, dr hab. n. med. Ewa Bałkowiec-Iskra z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. - Wówczas wskazana jest wizyta u lekarza. Kryteria bezsenności opisane w klasyfikacji chorób ICD-10 wymagają występowania zaburzeń co najmniej trzy razy w tygodniu przez co najmniej miesiąc. Jednak odkładanie wizyty może przyczynić się do nasilenia objawów i pogorszenia stanu ogólnego - podkreśla specjalistka.

 

Lekceważenie problemów ze snem może powodować nasilenie zaburzeń czy schorzeń, na które cierpimy. Bardzo często bezsenność jest pierwszym sygnałem nadchodzącej depresji. Podstawową metodą leczenia przewlekłej bezsenności jest wprowadzenie zasad higieny snu, czyli psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Farmakologiczne leczenie może być zbawienne, jeżeli jest stosowane w sposób właściwy - w przeciwnym wypadku może stanowić śmiertelne zagrożenie.

 

Ile godzin, w zależności od wieku, powinniśmy spać? Jakie są zasady higieny snu i dlaczego tak ważne jest, by się do tych zasad stosować?

Szerzej na ten temat w aktualnym numerze "Gazety Jarocińskiej"

 

Gdzie można się zgłosić, jeśli mamy problemy ze snem? Na terenie całej Wielkopolski nie ma, niestety, żadnej poradni leczenia bezsenności, która miałaby podpisany kontrakt z NFZ. W Warszawie działają dwie - Poradnia Zaburzen Snu w Szpitalu Nowowiejskim i Poradnia w Instytucie Psychiatrii i Neurologii (obie dostępne w ramach NFZ).

 

Warto wiedzieć, że generalnie każdy psychiatra posiada też umiejętności leczenia zaburzeń snu. Można się więc po prostu zgłosić do poradni zdrowia psychicznego.
 

 

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ja
8 miesięcy temu ocena: 100%  5
Ale osoby które choruja na depresje nazywa się wariatami swirami.Większość społeczeństwa nie ma świadomości na czym ta choroba polega i ze jest potrzebne wsparcie i zrozumienie i empatia bo same leki tej przykrej choroby nie wyleczą a nawet najbliżsi nie rozumieją tego ze osobie z depresja potrzebne jest wsparcie i zrozumienie. A najczęściej są pozostawiane same sobie bez wsparcia i dopiero jak dochodzi do tragedi to wtedy są wielkie dyskusje dlaczego nie miała ta osoba wsparcia.Jest w Jarocinie duzo stowarzyszeń i fundacji ale nie ma zadnego stowarzyszenia dla osób z depresja a też by to było bardzo potrzebne zeby mieli wsparcie .Warto pomyśleć o założeniu takiego stowarzyszenia dla osób z depresja. A potrzeba uświadomić społeczeństwo na czym polega ta choroba i zeby takie osoby nie były poniżane a często to się zdarza. A potrzeba odrobinę empati i zrozumienia a życie byłoby piękniejsze.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ e3
8 miesięcy temu ocena: 100%  4
ale za to bedzie miejsce do nauki tanca pole dance;)
~ e
8 miesięcy temu ocena: 67%  3
a czy burmistrz komus tam chcial wystawiac zołte papiery? niby za co?
~ jacekpl
8 miesięcy temu ocena: 50%  2
Wpływ na to ma lokalna tv , dramowiczki często oglądają dramy i zarywają całą noc a rano do szkoły, pracy , żyją nadal bez wizyt w klinikach , czekają na dalsze odcinki ulubionych dram z ulubionymi aktorami . dla roweselenia wekendu https://www.dailymotion.com/vi... do obejrzenia Klinika niemuzykalnzch https://www.youtube.com/watch?...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jacekpl
8 miesięcy temu ocena: 67%  1
z planu zdjęciowego dramy Terius https://www.youtube.com/watch?...