Bezpłatna pomoc - zobacz co zrobić, żeby z niej skorzystać

Opublikowano:
Autor:

Bezpłatna pomoc - zobacz co zrobić, żeby z niej skorzystać - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Od ponad dwóch lat w gminach i powiatach działają puntu bezpłatnej pomocy prawnej. Od stycznia 2019 roku zakres udzielanej pomocy będzie znacznie szerszy. Zobacz, jakie wsparcie będzie można uzyska, gdzie i kiedy.

 

Nieodpłatna pomoc prawna oraz edukacja prawna ma na celu zagwarantowania dostępu do podstawowych usług prawniczych osobom, które z uwagi na swój status materialny lub sytuację życiową nie mają możliwości uzyskania profesjonalnej pomocy prawnej.

 

 

Można ją uzyskać na etapie przedsądowym w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej zorganizowanych przez gminy i powiaty a prowadzonych przez adwokatów lub radców prawnych oraz przez organizacje pozarządowe. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej w ramach tego systemu finansowane jest ze środków publicznych.

 

W ostatnim czasie do ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej wprowadzono szereg zmian. Przewidują one, że od 1 stycznia 2019 roku będzie można również skorzystać z nieodpłatnej mediacji przesądowej oraz poradnictwa obywatelskiego, które polega na udzieleniu pomocy w rozwiązywaniu problemów w zakresie: zadłużenia, spraw mieszkaniowych lub zabezpieczenia społecznego.

 

Na terenie powiatu jarocińskiego mediacje i poradnictwo obywatelskie w ramach stałych dyżurów w wyznaczonych punktach zostanie uruchomione w 2020 roku. W 2019 roku mediacja będzie możliwa kilka razy w roku w wybranych miejscach.

 

Do tej pory katalogu osób uprawnionych do skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej był zamknięty. Znajdowały się w nim miedzy innymi osoby, którym przyznano świadczenie z pomocy społecznej, posiadające Kartę Dużej Rodziny, które nie ukończyły 26. lat albo skończyły 65., będące w ciąży albo które poniosły straty w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej.

 

Teraz - od 2019 roku uprawniona będzie każda osoba, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

 

Na wizytę u prawnika czy specjalisty będzie się jednak trzeba umówić. I tak mieszkańcy powiatu jarocińskiego będą mogli to zrobić przez internet na stronie: https://enpp.pl/ewidencja/event/reservation/148, telefonicznie pod nr tel. (62) 740-79-22 lub pod adresem: rejestracjanpp@powiat-jarocinski.pl

 

Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności wizyt. Kobiety w ciąży będą mogły skorzystać z wsparcia poza kolejnością. Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się udzielanie pomocy będzie mogło odbywać się poza punktem lub z pomocą komunikatorów.

 

W przypadku, gdy zgłaszany problem nie ma jedynie natury prawnej, możemy zostać skierowani do innych instytucji udzielających pomocy, które obejmują poradnictwo: rodzinne, psychologiczne, pedagogiczne, z zakresu praw konsumentów, praw pacjenta, ubezpieczeń społecznych, prawa pracy, dla osób bezrobotnych, poradnictwo w sprawie uzależnień, przemocy w rodzinie oraz interwencji kryzysowej.

 

Od dnia 1 stycznia starosta jarociński ma obowiązek prowadzenia, aktualizacji i publikowania listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa dla mieszkańców powiatu jarocińskiego. Tak lista będzie dostępna na stronie internetowe starostwa - www.powiat-jarocinski.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE