R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Szkoła Tarce
R E K L A M A

97 milionów długu gminy Jarocin. Burmistrz: Mamy bufor bezpieczeństwa

› Aktualności› Samorząd ponad rok temu    3.12.2017
Bartek Nawrocki
komentarzy 54 ocen 11 / 18%
A A A
Burmistrz Adam PawlickiBurmistrz Adam Pawlicki fot. Bartek Nawrocki

W przyszłorocznym budżecie Jarocina na inwestycje zaplanowano ponad 70 mln zł. Burmistrz pochwalił się rekordowymi nakładami na wydatki majątkowe m.in. przy składaniu projektu budżetu i w trakcie gali Rankingu Samorządów [ZOBACZ TUTAJ].

R E K L A M A

Ten optymizm studzą ci, którzy patrzą na stronę zobowiązań, jakie ma jarociński samorząd. Na koniec przyszłego, wyborczego roku 2018, dług Jarocina - według Wieloletniej Prognozy Finansowej - przekroczy 97 mln zł.

W gminie mieszka ponad 46.600 mieszkańców. Co na głowę (per capita) daje zadłużenie w wysokości ponad 2.130 zł.

W grudniu 2014 roku dług gminy wynosił 51 mln 371 tys. zł. Łatwo więc policzyć, że na przestrzeni ostatniej kadencji, zobowiązania gminy wzrosły niemal dwukrotnie. Oczywiście rośnie też majątek samorządu. Trzeba jednak pamiętać, ze osobne zobowiązania zaciągają miejskie spółki, które mają być motorami programu „Rozwój” z jakim Ziemia Jarocińska szła do wyborów w 2014 roku.

 

Burmistrz podkreśla, że dług gminy od dekady utrzymuje się na poziomie sięgającym 48 procent dochodów. Te wskaźniki zaburzają jednak chociażby wpływy z tytułu zasiłku 500+ (wypłacany jest od 2016 roku – przyp. red). W przypadku Jarocina jest to niemal 30 mln zł rocznie dodatkowych wpływów.

Czy więc mają rację Ci, którzy mówią, że gmina zadłuża się coraz poważniej?

- To jest nieprawda. Dług gminy Jarocin utrzymuje się na poziomie około 48 procent budżetu i tak jest od prawie 10 lat albo nawet ponad 10 lat. Instrument dłużny który bierzemy, bierzemy nie na przejadanie, nie na konsumpcję i wydatki bieżące, tylko na inwestycje. Zawsze, w każdym budżecie zostawiamy sobie bufor bezpieczeństwa, nigdy nie bierzemy zadłużenia maksymalnego – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. – Większość samorządów w ten sposób działa. Jeżeli chcę coś zrobić, tak jak i w firmach, korzysta się z instrumentów dłużnych, żeby kupić samochody, sprzęt, do rozwoju przedsiębiorstwa. Podobnie w mieście robimy staramy się zadłużenie utrzymać na bezpiecznym poziomie.

W poniedziałek radni miejscy z Komisji Finansów zajmą się opiniowaniem przyszłorocznego projektu budżetu.

[ZOBACZ WIDEO]

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 2 głosów: 11 (18%) 9 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (54)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ reno
ponad rok temu ocena: 100%  54
Ze swoich prywatnych na pewno nie rzucał by w lewo i prawo.Zadłuży Jarocin i na tym się skończy. A na pamiątkę pozostawi porąbane łączniki i ruch na rynku oraz kładkę nie wiem po co
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ambi
ponad rok temu ocena: 83%  53
I to jest piękny przykład jak można ludzi robić w konia. 95% Jarociniaków nie jest w stanie pojąć, że to co jest robione, robione jest na kredyt. Więc myślą jaki to Adaś nie jest wspaniały. A to tak jak w życiu, wziąć kredyt i kupić samochód umie każdy. Doceniać powinno się tych, którzy dużo robią, pozyskują środki zewnętrzne i nie zadłużają na takim poziomie swojej gminy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ PZ
ponad rok temu ocena: 80%  52
Jaki burmistrz tacy jego wyborcy :-) jakby lusto, w ktorym zobaczysz jakie tu jest społeczeństwo. Niestety.
~ DARMOWE OPRACOWANIE
ponad rok temu ocena: 93%  51
Ja i mój sąsiad zarabiamy tyle samo. Robimy konkurs, kto jest bardziej gospodarny. Ja zakładam fotowoltaikę, ocieplam dom, dopracowuje rekuperację, aby dom był jak najbardziej oszczędny. Eliminuję niepotrzebne dodatki, luksusy przez co zostaje mi więcej pieniędzy, które INWESTUJE w najbardziej bezpieczny instrument finansowy czyli lokatę. Mój sąsiad natomiast idzie do banku, we wniosku o kredyt pisze, że nie ma wydatków, że żyje za 100 PLN mce, przez co zwiększa zdolność kredytową. Przed zakończeniem konkursu buduje sobie piękny płot, wymienia elewację, kupuje nowe auto, żyje rozrzutnie i opowiada innym, że jest świetnym gospodarzem. Różnimy się tym, że ja WYPRACOWAŁEM dochód, a sąsiad przeżarł kredyt, narobił niepotrzebnych inwestycji i produkuje fosfor z odchodów - jeśli już wiecie o co mi chodzi. Potrzeba GOSPODARZA a nie LANSERA. Pójść na solarium, założyć garnitur, jąkać się i opowiadać bajeczki może każdy. Mądrze zarządzać majątkiem potrafią nieliczni...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do ekonomia
ponad rok temu ocena: 100%  50
Dochodem i inwestycją są środki, które zaoszczędzone pracują na siebie (rosną, przynoszą zyski) na lokacie. Po to były oszczędności, żeby zaoszczędzić kapitał i go rozmnażać. Sąsiad za to nakupił różnych bzdet, żeby się wśród ludzi chwalić, że non-stop buduje, a jego saldo w banku jest ujemne, co doprowadzi go w dłuższej perspektywie do bankructwa, a mnie do osiągania dochodu pasywnego (powstającego bez pracy - pieniądze pracują same na siebie). Dlatego kolego EKONOMIA - wróć do szkoły, bo Twoja teoria kuluje już od samego początku!
R E K L A M A
~ komuna mentalna
ponad rok temu ocena: 80%  49
Dochód opłacony przez sąsiada w postacie podatków? Komuna mentalna.
~ ekonomia
ponad rok temu ocena: 22%  48
Ty nie wypracowałeś dochodu tylko oszczędziłeś zamknąłeś się w swoim oszczędnym domu i tam siedzisz. Twój sąsiad wziął kredyt zbudował domy czynszowe i on ma dochód.
~ Tata
ponad rok temu ocena: 28%  47
Tępaki i zawistnicy nigdy nie zrozumieją tego dobra które się dzieje w Jarocinie. Zaślepieni nienawiścią potrafią tylko ujadać i rzucać oszczerstwa na lewo i prawo. Dlatego nigdy nie będą rządzić w Jarocinie chyba że podobnych im będzie ponad 50% .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ a Rajmund Banaszyński siedzi i zawije w te sreberka
ponad rok temu ocena: 92%  46
Pytanie. Czy ten "bufor bezpieczeństwa" to wariant prywatyzacji a la KANBUD i ZGO Nova? Uuuuu..... No, no, no! I kto na tym zarobi? Prywatne (wybrane osoby), a może gmina, czyli my wszyscy mieszkańcy? Jak obstawiacie?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ agent 007
ponad rok temu ocena: 79%  45
Trzeba było kupić FORDA za 150tyś żeby mieli czym jeździć włodarze a nie byłe czym
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dociekliwy
ponad rok temu ocena: 81%  44
czy ktoś może wie z członków ZJ co to jest inwestycja, a co zadania własne gminy? Będziemy zobowiązani za objaśnienie, to może wiele rozjaśnić.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dociekliwy
ponad rok temu ocena: 82%  43
Rozumiem, że musi to być zręczny prestydygitator i wówczas budowa drogich "społecznie" czynszówek jest inwestycją. Przez lata, przy minimalnym czynszu reszta gminy wykupi te mieszkania i będzie na bieżąco płaciła za administrację i remonty? A wyszukana lokalizacja gwarantuje... itd. Dobrze zrozumiałem?
~ taka prawda
ponad rok temu ocena: 21%  42
Nie jestem członkiem ZJ ale Ci odpowiem. Zadanie własne gminy to dbać o jej mieszkańców - oświata itd. To mamy zapewnione. Ale przyrost liczby mieszkańców poprzez np. projekt mieszkanie plus to może nie jest inwestycja w sensie księgowym , ale taką się stanie bo ci mieszkańcy będą z nami tworzyć większą i lepszą gminę. To jest inwestycja na lata. Nie wiem czy to ogarniesz bo do takich posunięć jest zdolny tylko zdolny wizjoner.
~ Adam prawda boli
ponad rok temu ocena: 85%  41
Czy ktoś wie na ile procent Jarocin jest zadłużony w bankach?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ G.P.
ponad rok temu ocena: 73%  40
Jeżeli nikt z "chwalipięt" się nie chwaili sukcesem korzystnego procentowo zadłuzenia to aż strach się bać, że może to być równie dobrze procent dobrego wiskacza
~ 25% dla...
ponad rok temu ocena: 88%  39
Procenty... Ja uwielbiam procenty...
~ pechowa wiązanka
ponad rok temu ocena: 75%  38
Na otwarciu drogi w Ludwinowie pewien dziadzia jj który zarabia 13 tys. miesięcznie wyrywa i kradnie bukiet róż naszej radnej który dostała od swojego sołtysa i wręcza brygadziście z firmy budującej ową drogę. SKANDAL!!!!!! Jeśli nie stać go na małą wiązankę to mógł wysłać .ichałka na cmentarz, tam było ostatnio parę pochówków to coś by wybrał. WSTYD!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rik ashley
ponad rok temu ocena: 65%  37
dokładnie ja bym porównał to do tego, gdyby dajmy na to na to: dziewczyna była chore i brzydkie, a miałoby kasę z kredytu i najpierw zrobiłoby sobie tylko "wizualne " rzeczy w swoim ciele, czyli to co widac, powiekszyła piersi, zrobiło operacje twarzy , usta powiekszyła, nos itp,zęby wyprostowało, włosy ufarbowała, a na samym koncu dopiero gdy zaczełaby chorowac, zajełaby sie swoim zdrowiem, fizycznym i psychicznym , to jest takie cos jak osoby chore na psychice, robia sobie operacje plastyczne, albo inne zabiegi, a okazuje, sie ze to umysł jest nieczysty i zainfekowany i zepsuty. Ta osoba najpierw powinna udac sie najpierw do lekrza ogólnego , ktory zleciłby badania i wyszłoby jeszcze, ze mam problemy hormonalne, stad nie wiem wypryski, okazało by sie, tez ze ma raka, a o tym nie wie, ale nie wyglad najwazniejszy bo to "widzą" ludzie, a wszystko psuje sie od głowy! Jarocin robi operacje plastyczne, a moze miec raka w sobie w srodku. Gdzie jest jakis mądry ksiegowy?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gonada EROR
ponad rok temu ocena: 50%  36
Stanley coś Ci się system hejtowych komentarzy sypie, komentarz nr 16 prawie identyczny w treści, POnton dostał udaru przy klawiaturze?
~ rick ashley
ponad rok temu ocena: 71%  35
Niby tk ale teraz dodajcie sobie do tego 70 mln długu? Który skarbnik gminy na to pozwala? Gdzie jest jakis ksiegowy, ktory sie wypowie, czy faktycznie tyle "inwestujac", az 70 mln to sie zwroci. Zwracałoby sie juz całkiem gdyby gmina załozyła dajmy na to społke i zatrudniałą ludzi, tzn gdyby stworzyłą dosc duzo miejsc pracy, wiadomo, ze te pieniadze, ktore oni zarobia zostana w gminie. Czy nie jest tak, ze budujac tylko mieszkania i baseny zadłuzamy miasto, juz jednak bez buforu bezpieczenstwa, czy nie jest tu zbyt przesadnym bezktytycznym wobec swoich własnych pomysłow optymista?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ G.P.
ponad rok temu ocena: 100%  34
jaki cel ma ten artykuł ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ G.P.
ponad rok temu ocena: 58%  33
gdzie te elementy są w artykule ?
~ Pismak lokalny
ponad rok temu ocena: 35%  32
Tylko i wyłącznie opluć i zdyskredytować burmistrza
~ dociekliwy
ponad rok temu ocena: 87%  31
ZGO Nova już sprzedana, PWiK zastawione w banku, to co zostało do spieniężenia, bądź zastawienia? Wolski ze naszymi kamienicami i blokami?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dociekliwy
ponad rok temu ocena: 94%  30
ponad połowę udziałów w ZGO Nova ma... właściciel Drobudu.
~ agent007
ponad rok temu ocena: 91%  29
A KTO KUPIŁ ZGO NOVA???bo ponoć DROBUD czy to prawda
~ WiN
ponad rok temu ocena: 78%  28
Dobrze by było również gdyby pochylić się nad tym wzrostem dochodów gminy. Oprócz sztucznego wzrostu dzięki 500+ do dochodów wpisywane są dochody z obligacji. Gorzej będzie jak skończy się dochód z obligacji, a zacznie się ich spłacanie. Wtedy dochód spadnie, a zobowiązania wzrosną. Co wtedy? Dlaczego władze nie chcą za nic w świecie pokazać publicznie zadłużenia spółek. W czym to szkodzi, jeśli wszystko jest dobrze? To są też mieszkańców pieniądze!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 4
ponad rok temu ocena: 100%  27
czym sie roznia obligacje od kredytu?
~ WiN
ponad rok temu ocena: 77%  26
Inwestycja co coś co przynosi zysk, lub daje oszczędności. Budowa dróg, aquaparku, lodowiska, kładki podnosi koszty utrzymania gminy. Inwestycją więc nie jest, tylko przejadaniem pieniędzy na mniej lub bardziej potrzebne rzeczy. Na przykład zamiast łącznika za 40 milionów (Wrocławska - nowa obwodnica) można by zrobić WSZYSTKIE drogi lokalne w Jarocinie. Mieszkańcy nie taplali by się w błocie. Zamiast lodowiska można by zainwestować w fotowoltaikę, która przyniosłaby oszczędności, a z nich później można by wziąć kredyt na rozbudowę Jarocin Sport. Dawno powinno się wymienić oświetlenie na LED-owe, to też przyniosłoby oszczędności. Najpierw trzeba zbudować fundamenty budżetu, a później brać kredyty, a nie na odwrót.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ komentator
ponad rok temu ocena: 22%  25
Masz już widzę gotowy program. Startuj w następnych wyborach i wygraj a będziemy ekologicznie gołą dupą świecić i na fotowoltaice się jeszcze oszczędzi!!! ;)
~ 4325
ponad rok temu ocena: 50%  24
dokładnie ja bym porównał to do tego, gdyby na to, dziewcze było chore i brzydkie, a miałoby kasę z kredytu i najpierw zrobiłoby sobie tylko "wizualne " rzeczy w swoim ciele, czyli to co widac, powiekszyło piersi, zrobiło operacje twarzy , usta powiekszyło, nos itp, zeby wyprostowało, włosy ufarbowało, a na samym koncu dopiero gdy zaczełaby chorowac, zajełaby sie swoim zdrowiem, fizycznym i psychicznym , to jest takie cos jak osoby chore na psychice, robia sobie operacje plastyczne, albo inne zabiegi, a okazuje, sie ze umysł jest nieczysty i zainfekowany i zepsuty, powinna najpierw ta osoba udac sie do psychoteraputy, ptem do lekarza ogolnego ktory zleciłby badania i wyszłoby jeszcze, ze mam problemy hormonalne, stad nie wiem wypryski, okazało by sie, tez ze ma raka, a o tym nie wie, ale nie wyglad najwazniejszy bo to "widzą" ludzie, a wszystko psuje sie od głowy!
~ Zenek
ponad rok temu ocena: 32%  23
To wy jesteście Ci od referendum tak? Wy wogóle czytacie najpierw to co napiszecie czy tak tylko klepiecie tutaj co wam do głowy wpadnie. Budowa dróg, czy przejść dla pieszych to dla was przejadanie pieniędzy? Dalej nawet niechciało sie mi czytać tych farmazonów. Widze że ładni 'specjaliści' od samorządu i finansów tam u was. I wy chcecie rządzić?
~ alex
ponad rok temu ocena: 70%  22
Słuszne uwagi, szkoda że takowych refleksji nie mają obecnie rządzący...
~ Nagroda Grand Press za uczciwe dziennikarstwo
ponad rok temu ocena: 44%  21
Jak czytam ten wasz portal, to widze wiele wspólnego z dziennikarstwem braci Karnowskich czy propagandą TVPiS. Czyli stawiamy teze i pod nią naginamy fakty, choćby nie wiem co. Widać boli co poniektórych sukcesy obecnej władzy i rozmach w działaniu, co jeszczr lepiej widac w porównaniu do poprzedniej kadencji Stacha, kiedy się nic nie działo i budżety były przejadane. Cieżko będzie co niektórym lokalnym pieniaczom chociażby zdobyć mandat radnego, o starciu o fotel burnustrza nawet bie ma ci wspominać, Adam jest poza zasięgiem tych nieudaczników.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ komentator
ponad rok temu ocena: 25%  20
~alex rozbawiłeś mnie więc chyba takie smutne to do końca ono nie jest ;)
~ alex
ponad rok temu ocena: 76%  19
Jakie to niby sukcesy??? Litości. Dług na tyle milionów to sukces? To gwóźdź do trumny mieszkańców tego smutnego miasteczka! Płacą ci za te bzdury???
~ Andrzej Kozioł
ponad rok temu ocena: 33%  18
No właśnie może drobne porównanie w jakim tempie zadłużają się inne gminy i na co wydają pieniądzę z tych pożyczek. No ale wtedy by się okazało że już bie ma takiej sensacji i ten Pawlicki wcare taki ble bie jest, bo on prowadzi inwestycje na rzecz mieszkańców, a bie tak jak w ościennych gminach bierze suę kredyty bo nie ma już na pensje dla urzędników i nauczycieli
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wybraliśmy niedorowój
ponad rok temu ocena: 85%  17
Adaś. Fijałkowski takich głupot ci naopowiadał czy sam to wymyśliłeś? Jedź do Pleszewa, Krotoszyna, Środy, Wrześni i Poznania i całuj w ... każdego jarocinianina, który TAM wyjeżdża do pracy, bo ty potrafiłeś tylko ubojnie kurczaków przez 15 lat sprowadzić do Jarocina. Wstyd ci i hańba.
~ Precyzja w przekazie informacji
ponad rok temu ocena: 39%  16
Jeśli ktoś pracuje w mediach i od lat zajmuje się tematyką samorządową - powinien wiedzieć i z grubsza znać przepisy prawa w zakresie finansów publicznych. Ilość zaciąganych zobowiązań i zasady ich zaciągania określa prawo krajowe. Tak samo jest z innymi parametrami budżetu np. planowanymi wpływami do budżetu, których nie da się wsiąść z sufitu. Tak więc budżet musi mieć tzw ręce i nogi. Gdyby nie miał - nie mógłby zostać realizowany przez np Gminę.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dróg nikt nam nie zabierze
ponad rok temu ocena: 25%  15
I bardzo dobrze, że się tyle robi w Jarocinie. Inni powinni brać przykład. Ale przecież trzeba to obrzydzić i napiętnować.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Poziom artykułu
ponad rok temu ocena: 87%  14
A jakieś inne parametry panie redaktorze ? Nakłady inwestycyjne w stosunku np do obsługi długu? Można odnieść wrażenie, że idzie pan w kierunku artykułów jak we Fakcie np. „Szafa mnie napadła”.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bajki
ponad rok temu ocena: 100%  13
Najbogatsze gminy w kraju. Jarocin 654 miejsce w kraju. Krotoszyn 513, ale to miasto wygrywa z Jarocinem lepsza lokalizacją - bliżej Poznania i A2. Hahahaha
~ Co u sąsiadów to tabu
ponad rok temu ocena: 54%  12
Przez ten Jarocin za bardzo odstają wokoło, a wybory za rok. Jak nie możesz dogonić to podłóż nogę - taka fizlozofia ...
~ A jak jest w sąsiednich gminach?
ponad rok temu ocena: 88%  11
Redaktorze niech pan przygotuje zestawienie budżetów i porównanie w innych gminach w naszym powiecie. Obiektywnie się zobaczy gdzie się ile dzieje i ile idzie na „przejedzenie” a ile na inwestycje. Temat tani ???
~ was
ponad rok temu ocena: 96%  10
Tym buforem bezpieczeństwa jest chyba majątek burmistrza- patrz jego oświadczenie majątkowe. Mam nadzieje, że w przypadku nie spłacenia Skarb Państwa położy na tym rękę
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jxjxmnxnx
ponad rok temu 9
zazdrościsz mu bo coś ma, a sam żyjesz z zasiłku
~ Józef
ponad rok temu ocena: 90%  8
Gmina Jarocin skończy jak gmina Rewal. Prędzej czy później. Taki to koszt rozwoju na krechę....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Obiektywizm to podstawa dzienikarstwa
ponad rok temu ocena: 83%  7
dlaczego gazeta nie podaje zadłużenie gminy oraz zadłużenia spółek gminnych. jak wiadomo są one duże. Proszę was o rzetelność .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ksjdnf
ponad rok temu ocena: 0%  6
Paw skoro byłeś przeciw to trzeba było wyjechać w cholerę, nie jesteś nikomu potrzebny
~ aaa
ponad rok temu ocena: 100%  5
Pan Bartek w imię dziennikarskiej rzetelności usunął komentarz Sitwy
~ aaa
ponad rok temu ocena: 91%  4
Może pan Bartek w końcu rzetelnie zabierze się za "pracę" dziennikarza i ujawni, dlaczego usunął artykuł?
~ Paw
ponad rok temu ocena: 94%  3
- oczywiście wszystkie długi będą spłacały barany które głosowały na ,,Skazanego za ...'' ,dlaczego jednak Ci którzy byli przeciw mają spłacać długi za jego fanaberie ? W imię zasranej demokracji ?
~ do sitwy
ponad rok temu ocena: 18%  2
usuneła i co z tego nie wolno ? zakazane ?
~ reginka
ponad rok temu ocena: 41%  1
Boże chroń nas od reaktywowanej bandy czworga PIS PO PSL SLD bo będzie tylko marazm nie rozwój
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A