R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M ASopniewski_B1_
R E K L A M A

113 tys. zł na zdjęcia i dokumenty Radolińskich. Muzeum dostało pieniądze od ministra

› Aktualności› Wydarzenia 2 miesiące temu    14.03.2019
Lidia Sokowicz
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Materiały Muzeum Regionalnego

Prywatna korespondencja, zdjęcia, pamiętniki, dzienniki, a  nawet zeszyty szkolne członków rodziny Radolińskich będą już niedługo dostępne w internecie. Pieniądze na ich digitalizację przekazało ministerstwo kultury.  

 

R E K L A M A

 

 

Już w tym roku mieszkańcy Jarocina na bezpłatnej platformie szukajwarchiwach.pl zapoznać się będą mogli z cennymi i ważnymi dokumentami rodu, który przez ponad 280 lat znacząco wpływał na przemiany dokonujące się w naszym mieście.

Digitalizacja to wprowadzenie do pamięci komputera tradycyjnych, drukowanych lub rękopiśmiennych materiałów bibliotecznych lub archiwalnych w postaci danych cyfrowych metodą skanowania. Poddane jej zostaną akta Radolińskich znajdujące się w Archiwum Państwowym w Poznaniu, które jest zarazem głównym partnerem zadania.

 

Cyfryzacji poddane zostaną m.in. archiwalne plany majątku, fotografie z przełomu XIX i XX w., czy też akta dotyczące zabytkowego jarocińskiego kościoła, nad którym Radolińscy sprawowali patronat. - Najokazalszy zbiór zaplanowany do digitalizacji zawiera prywatną korespondencję rodzinną, pamiętniki, papiery i notatki osobiste, czy nawet zeszyty szkolne, które dostarczają wielu cennych materiałów do dziejów kultury i obyczajowości.W dokumentach znajdują swe odbicie liczne podróże zagraniczne członków rodziny Radolińskich, czy też pobyty na dworach królewskich Hugona. Autorkami ocalałych pamiętników, listów i dzienników są też kobiety, które odegrały ważną rolę u boku księcia Radolina. Nieprzypadkowo na najbliższe dwa lata zaplanowaliśmy digitalizację materiałów archiwalnych z zespołu Radolińskich - zauważa dyrektor Muzeum Sebastian Pluta.

 

Muzeum wkrótce zmieniać będzie swoją siedzibę, przenosząc się z ratusza do pałacu Radolińskich. Udostępnienie w tym okresie akt zbiegnie się z renowacją i otwarciem dla szerokiej publiczności nowej wystawy historycznej w dawnej siedzibie tego rodu, co znacznie podniesie walory edukacyjne, naukowe i poznawcze całego przedsięwzięcia. Otwarcie nowej wystawy poświęconej historii Ziemi Jarocińskiej zaplanowane jest na koniec 2020 roku.

 

- W ramach projektu, dla uczniów szkół średnich z Jarocina, przeprowadzone także zostaną historyczne warsztaty źródłowe, wykorzystujące wybrane zdigitalizowane zbiory po rodzinie Radolińskich - dodaje Ilona Kaczmarek z Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Na realizację zadania jarocińskie muzeum otrzymało dotację w wyskości 113 tys. zł od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wcześniej z tego samego budżetu wsparcie otrzymał inny projekt napisany przez naszych muzealników. Dotacja 55 tys. zł została przekazana na rozbudowę kolekcji dzieł artystów street artu. Wesprze ona zakup prac tworzonych techniką szablonu [CZYTAJ TUTAJ].

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ twój nick
2 miesiące temu ocena: 35%  9
Cieszę się, że tak napływają dotacje z ministerstwa. Tylko zastanawiam się dlaczego tylko na kulturę. Dlaczego nie napływają na drogi. Dlaczego niektórzy, tak niektórzy mieszkańcy w gminie muszą taplać się w błocie, w stojących kałużach wody. Stale nasuwa mi się pytanie, czy władze nie zabiegają o te dotacje, czy może jakieś znajomości w ministerstwie dotującym, a może o dotacje na drogi się nie starają bo nie umieją a znajomości nie mają.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gmina reprezentowana przez Pana Burmistrza
2 miesiące temu ocena: 100%  8
A kto jest pracodawcą dla muzeum? Powiat czy gmina? Kto jest przełożonym dla dyrektora muzeum? Burmistrz czy Starosta? Jak Pwik pozyskał to to jest spółka gminna czy powiatowa?
~ pytanie
2 miesiące temu ocena: 22%  7
Chwila... Gmina pozyskała? Czy muzeum? Kto napisał wniosek?
~ To o niej piszesz?
2 miesiące temu ocena: 87%  6
Prowincjonalna Haniu, a jak tam twoja kałuża? Stachu twój szef zdążył przez 3lata ją zasypać żwirkiem? A może teraz twoja zielona siostra Kasia z PSL sobie z nią poradzi? Wystarczy pojechać na drogę powiatową Piastowską przy której mieszka Pani Lidka i będziemy wiedzieć, że w tej kadencji powiatu drogi to nie priorytet.
~ Tylko sweet focie...
2 miesiące temu ocena: 93%  5
Gmina pozyskała również 7,4 miliona na pałac Radolińskich, amfiteatr. A powiat nic nie pozyskuje, nawet w tegorocznym budżecie nie ma pieniędzy nawet na jedną drogę. Tego jeszcze nigdy nie było w historii powiatu. Brawo Czechak Lidia, Brawo Szymkowiak Kasia.
R E K L A M A
~ Ręce opadają. Czechak co on tam jeszcze robi?
2 miesiące temu ocena: 100%  4
Żeby rozbudować szpital zadłużyli szpital na prawie 9 milionów złotych, a nie pozyskali nawet złotówki. Całe PO. Potrafili chwalić się tylko wnioskiem na pozyskanie pieniędzy na stare skrzydło. Tylko, że wniosek został oceniony 10 grudnia 2018 roku i znalazł się na 51 miejscu, a tylko 9 pierwszych dostało dofinansowanie. Ale zgodnie z wypowiedzią Mazurka z PO z gazety z dnia 12.03. 2019 zrobił odwołanie i "jest dobrej myśli". To niech lepiej nie myśli tylko działa. Jednocześnie strata szpitala za 2018 rok to pewnie będzie grubo powyżej 4 milionów złotych.
~ kto ma w powiecie robić? członkowie rodzin ubeckich albo źle zlustrowani?
2 miesiące temu ocena: 100%  3
a kto ma w powiecie robić, ludzi rozumnych się wyper....dala
~ Powiatowa klasa podwórkowa kontra gminna ekstraklasa
2 miesiące temu ocena: 83%  2
1,5 miliona na boiska Jarocin Sport, teraz kilkaset tysięcy na boisko przy szkole w Wilkowyi. Gmina sukcesy. Powiat sukcesy, ale w zadłużaniu szpitala.
~ Kiedy referendum w powiecie
2 miesiące temu ocena: 80%  1
Jeśli chodzi o powiat to masz rację. Nic nie robią. Gmina pozyskała 12 mln na parki, 12 mln na łącznik, 128 mln na os. Kopernika, Śródmieście, SuW Stefanow, oczyszczalnie, miliony dla tbsu. Długo by wymieniać.
R E K L A M A
R E K L A M A